Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Prečo by ste si mali zaobstarať drvič odpadov, ako vyberať a na čo si dať pozor

Túžite sa nejakým elegantným spôsobom zbaviť biologického odpadu v domácnosti? Možno ste o ňom počuli, možno nie, ale riešením môže byť drvič odpadov! Prečo by ste si ho mali zaobstarať aj vy?

V Amerike sa jedná o úplne bežný kuchynský spotrebič. U nás sa zatiaľ pomaly dostáva do povedomia a jeho obľuba ďalej rastie. Zatiaľ čo na dedine je tradičným pomocníkom pri spracovaní bioodpadu kompost, v mestách sa ako riešenie ponúkajú drviče odpadov. Fungujú tak, že sa napoja na odtok drezu a stlačením tlačidla drví biologické zvyšky na také čiastočky, ktoré môžu spolu s odpadovou vodou odtekať do kanalizácie.

Hlavné výhody a nevýhody drvičov odpadov

+ ľahko sa zbaviť zvyškov jedla, ktoré tak v kuchyni zapáchajú

+ znižuje sa množstvo odpadu celkovo, nezostáva na skládkach, ale rozloží sa

+ uľahčuje upratovanie

- drviče vydávajú zvuk, ktorým môžete rušiť svoje okolie, moderné typy však tento zvuk eliminujú na minimum

- treba drviči prispôsobiť aj drez, čo vo väčšine prípadov znamená jeho kompletnú výmenu

- je dôležité si strážiť certifikáty a normy, ktoré povolené drviče musia spĺňať, aby nezaťažovali kanalizáciu a neupchali ju

Aký odpad drvič spracuje?

Drvič si poradí so všetkými zvyškami jedla, ktoré dokáže rodina vyprodukovať. Či už sa jedná o šupky, kosti, kôstky, škrupiny, cestoviny, pečivo či s odrezkami mäsa, a to aj s tými menej atraktívnymi kúskami v podobe šliach alebo chrupaviek. Zlikviduje však tiež papierové utierky a servítky alebo napríklad čajové vrecúška.

Čo naopak do drviča nepatrí, je taký odpad, ktorý sa v prírode skrátka a dobre nerozloží. Môže to byť guma, sklo, viečka od piva, plasty, hliník, fólie, špongie a ďalšie nežiaduce materiály. Pozor si však dajte aj na suché šupky od cibule, kukurice alebo artičokov, ktoré drvič rozdrviť nedokáže.

Podľa čoho vyberať konkrétny typ drviča

1. Výkon

Pre priemernú rodinu, ktorá má 4 členov domácnosti, je optimálny počet otáčok v priemere 2500 za minútu, môže to však byť aj menej. Príkon by sa mal pohybovať okolo 475-490 W. K likvidácii veľkého objemu odpadu napríklad pre reštaurácie a bistrá, potom slúžia tzv. priemyselné drviče odpadov. U nich sa výkon pohybuje samozrejme vo vyšších hodnotách, cena sa šplhá až k desiatkam tisíc.

2. Motor

Drviče odpadov môžu byť vybavené dvoma druhmi motorov. Motor indukčný je primárne určený pre veľké gastro prevádzky. Trvá dlhšiu dobu, než sa naplno rozbehne a jeho otáčky sa pohybujú okolo 1400-1700 za minútu. Takéto drviče sú väčšie a bývajú prispôsobené pre väčšie množstvo odpadu, môžu bežať nepretržite. Naopak drviče s motorom s permanentnými magnetmi dosahujú vyšších otáčok, sú menšie a využívajú sa predovšetkým v domácnostiach.

3. Veľkosť výtokového otvoru

Minimálny priemer výtokového otvoru musí byť 9 cm. Moderné drezy už tento priemer majú, ak však chcete drvič len napojiť na ten starý, budete sa musieť prispôsobiť. Otvor môže ísť upraviť a zväčšiť napríklad u nerezových drezov, však počítajte aj s možnosťou kompletnej výmeny drezu.

4. Výrobca

Najlacnejšie kúsky sa nemusia vyznačovať takou kvalitou, akú môžete vyžadovať. Vždy dbajte na osvedčeného výrobcu, ktorý poskytuje na svoje výrobky viacročné záruky. Tiež sa zaujímajte o uvádzanú životnosť výrobku.

5. Materiál

Ideálne sú masívne a odľahčené materiály. Je dôležité, aby komponenty boli ošetrené proti korózii, vhodná je kvalitná nerezová či niklová oceľ. Ďalej sa užíva smaltovaný plech alebo polyamid s polyesterom, ktoré sú plnené sklom. Materiál musí byť pevný, dostatočne odolný a ideálne by mal tlmiť hluk a vibrácie, ktoré drvič vydáva.

6. Manžeta

Ďalším dôležitým kritériom, ktorý vám môže uľahčiť prácu, sú vlastnosti gumovej manžety. Tá sa nachádza v hrdle drviča a funguje ako akýsi uzáver, ktorý tlmí hluk a zadržiava nečistoty. Navyše uzatvára odpad, aby nedochádzalo k vyllietávaniu zvyškov potravín z drviča. Pokiaľ si zvolíte vyberateľnú manžetu, máte vyhrané. Uľahčí vám čistenie a vďaka jej vyberaniu tiež ľahšie z drviča odstránite predmety, ktoré v ňom nemajú čo robiť. Ide tiež bez problémov vymeniť za novú. Ak sa manžeta vybrať nedá, veľmi vám sťaží prácu a v mnohých prípadoch budete musieť drvič rozložiť.

Inštalácia

Pre montáž drviča je potrebné spĺňať niekoľko zásadných kritérií. Tým prvým je veľkosť odtokového otvoru v dreze - ten musí mať priemer minimálne 9 cm. Ďalej je dôležitý prívod elektrickej energie pod drezom. Výška odpadovej rúrky by tiež nemala byť vyššia než výtokový otvor drviča.

Ako drvič odpadov udržiavať

V priebehu užívania drvič nevyžaduje žiadnu zvláštnu údržbu. Je však dôležité dbať na niekoľko pravidiel, ktorými predĺžite životnosť drviča.

  • Odpad spracovávajte vždy s doprovodom tečúcej studenej vody.
  • Snažte sa odpad redukovať postupne, aby ho drvič spracoval rovnomerne a nedošlo k preťaženiu a preplneniu.
  • Dajte si pozor na veľké teplotné výkyvy, ak napríklad zlievate do drezu horúcu vodu z hrnca či kanvice, pustite pri tom vždy i vodu studenú.
  • Prípravky pre rozpustenie odpadu nie je vhodné liať priamo do odpadového otvoru, odkiaľ putuje do drviča, nalejte ich do odpadu až za zapojením drviča, aby sa nepoškodil.
  • Zvyšky nečistôt z drviča odstránite tým, že necháte vydrtit kúsky ľadu a soli.
  • Udržujte drvič tiež tak, že zamedzíte prieniku nežiaducich potravín či odpadu, ktoré nie sú pre drviče určené, môžu ho poškodiť a obmedziť jeho životnosť

Kedy je vhodné ho zaobstarať a kedy nie

Vlastníci drvičov môžu byť značne obmedzeni zákonom č. 251/2001 Zb. Ten definuje pevný odpad ako neprípustný pre odpadové vody, pretože spôsobuje problémy s odvádzaním vody a jej čistením a následným vypúšťaním do tokov. Profily kanalizačných prípojok a kanalizácií nemajú dostatočné parametre aj spád, môže tak dochádzať k usadzovaniu látok v potrubí. Pokiaľ tento zákon nie je rešpektovaný, potom sa prevádzkovatelia drvičov vystavujú riziku pokuty.

Riešení sa však ponúka hneď niekoľko:

  • Vnútorná kanalizácia z objektu môže byť na verejnú kanalizáciu napojená cez odlučovacie zariadenie, ktoré si usadeniny a pevné časti odpadu oddelí od znečistenej vody.
  • Východiskom tiež môže byť zmluva medzi majiteľom nehnuteľnosti a prevádzkovateľom kanalizácie, ktorá bude obsahovať povolenie na vypúšťanie väčšej miery znečistenej vody.
  • V neposlednom rade, ak majiteľ nie je napojený na verejnú kanalizáciu, ale na žumpu, poprípade vlastnú domovú čistiareň vody, povolenie ani zmluvy nepotrebuje.
  • Najideálnejším a najpraktickejším riešením je potom kúpa drvičov, ktoré sú označené certifikátom CE, ktoré dokladajú, že bol výrobok overený a spĺňa požiadavky Európskej únie pre jeho užívanie. Ak sú navyše splnené normy ISO, jedná sa o kvalitný drvič.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom