Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Prečo by vám doma nemal chýbať taburet

Potrebujete si občas hodiť nohy hore a relaxovať? Nehádžte nohy na stôl - taburet či puf poslúži oveľa lepšie. Vyberte si z rozličných tvarov, designov a materiálu. Budete nadšení!

Čo vlastne taburet je? Slovník o taburete prezradil, že sa jedná o nízku sedačku bez operadla. O prenosných sedačkách sú doložené zmienky už z 9. stor. Keď v domácnostiach vydržal tak dlho, niečo na ňom byť musí, nemyslíte? Poďte si vybrať ten svoj, na výber je z rozličných tvarov, farieb i materiálov. Je len na vás, či siahnete po pletenom pufe alebo po čalúnenom taburete s úložným priestorom. Až budete mať potrebu hodiť nohy hore, alebo usadiť nečakanú návštevu, milerád poslúži.

Využitie taburetu a pufu

  • Skvelý doplnok ku gauči, na ktorý si budete môcť pohodlne odložiť nohy.
  • V predsieni či vstupnej hale môže dobre poslúžiť ako sedadlo pre ľahšie obúvanie a vyzúvanie.
  • Prišla návšteva a nemáte dostatok miest na sedenie? S taburetom miesto vykúzlite hneď.
  • Variant taburetu úložným priestorom poslúži na schovanie časopisov, deky, či iných drobností.
  • Taburet namiesto nočného stolíka? A prečo nie!
  • Nedosiahnete do horných políc? Prisuňte si taburet a je to!

Podľa čoho vyberať?

Taburet, ako už bolo spomenuté, je multifunkčný kúsok nábytku, využiť ho môžete snáď v každej obytnej miestnosti v byte. Rozhodnite sa pre ten svoj na základe dizajnu, veľkosti, konštrukcie a v neposlednom rade podľa materiálu a poťahu.

Výška

Pokiaľ bude taburet slúžiť predovšetkým na odkladanie nôh, mal by byť podobne vysoký, ako gauč či kreslo, na ktorom budete sedieť (cca 45 cm). Rovnaká výška by mala byť dostačujúca aj k občasnému sedeniu pri stole. Vyššie taburety možno použiť napríklad aj ako stoličky.

Tvar

Taburety sa vyrábajú v niekoľkých tvaroch - klasické štvorcové, obdĺžnikové, oválne a kruhové. Medzi kruhové možno zaradiť čoraz obľúbenejšie pletené alebo hačkované pufy. Aký sa najviac hodí do vašej domácnosti? Aby všetko dobre ladilo, mal by byť taburet v podobnom štýle, v akom máte miestnosť zariadenú.

Konštrukcia

Konštrukcia sa najčastejšie vyrába z masívu, ratanu, plastu a kovu. Obzvlášť ak bude taburet slúžiť aj ako stolička, je vhodné vyberať stabilné kúsky. Taburet buď stojí na nožičkách, alebo môže mať kolieska. To oceníte najmä, ak s ním bude často manipulované.

Materiál čalúnenia

Vrchný materiál taburetov je možné nájsť z rozličných materiálov. Avšak, aby dobre zapadol do rázu miestnosti, mal by materiál taburetu zodpovedať materiálu sedacej súpravy či gauča.

  • Najčastejšie nájdeme čalúnenie z kože či eko kože. Aký je medzi nimi rozdiel? Koža je najodolnejšia, ale aj najdrahšia a zle priedušná. Eko koža je na pohmat jemný materiál, ktorý je však tiež veľmi odolný a je i vzdušný. S eko kožou býva často zamieňaná koženka, tá sa vyrába inou metódou a oproti koži aj eko koži má výrazne kratšiu životnosť.
  • Medzi ďalšie obľúbené materiály sa radia látky z polyesteru, mikroplyša či mikrovlákna
  • Materiál obľúbených pufov býva najčastejšie z pleteniny.

BIANO TIP: ako rodič či majiteľ domáceho maznáčika oceníte variant taburetu so snímateľným poťahom. Stačí sňať, vyprať a je zase ako nový.

Vyberte si taburet na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom