Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Posvieťte si na lampičky

Keď kupujete lampičku, vždy je dôležité presne vedieť, aký bude mať účel. Je rozdiel medzi lampičkami na čítanie, k práci, alebo do detskej izby. Navyše, lampička môže byť viac než len svetlo.

Lampičky vám pomôžu doladiť osvetlenie interiéru, zahnať príšery aj vytvoriť romantickú atmosféru. Nielen preto by u vás doma nemali chýbať. Aby ste pri ich výbere nechybovali, poradíme vám s nákupom.

Stolné lampičky

Stolné lampy s tienidlom nájdu svoje miesto na odkladacom stolíku v obývačke, v spálni pri posteli, na komode v predsieni či chodbe aj v ďalších miestnostiach. Taká lampička funguje ako svetelná kulisa a svojim intímnym svetlom dokáže skvelo navodiť príjemnú atmosféru. Vybrať si môžete aj z mnohých tienidiel, ktoré u mnohých lámp môžete ľubovoľne meniť. Pretože u nej nepotrebujete vysokú svietivosť, postačí vám slabšia žiarovka s teplým žltým svetlom. Naopak ak chcete čítať, háčkovať alebo robiť iné práce, je lepšie zvoliť pracovnú lampičku s ohybným ramenom, ktorú nasmerujete presne tam, kam potrebujete. Dôležitá je potom u nej aj svietivosť - voľte zdroj s neutrálnym bielym svetlom a vysokou svietivosťou.

Vyberte si stolnú lampičku na Biane:

Keď na stolnú lampičku nie je miesto

Nielen na pracovný stôl toho musíme hocikedy naskladať veľa. Vytvorte si dostatok miesta na prácu a kúpte si lampičku s klipom alebo štipcom. Svoje využitie nájde všade, kde nechcete, alebo nemôžete postaviť stolnú lampu - či už na preplnenom stole, poličke nad pohovkou alebo na čele postele. S eleganciou tak vytvoríte osvetlenie priestoru so zlou prístupnosťou. Ak vám okrem miesta chýba aj zdroj energie, hodiť sa bude lampička s USB portom. Jednoducho ju pripojíte k počítaču alebo tabletu a vhod príde hlavne na cesty, do karavanu alebo do stanu. Praktické.

Lampička do detskej izby

Dostatočné a kvalitné osvetlenie je, najmä v detskej izbe, jedným z najdôležitejších kritérií pri zariaďovaní interiéru. Aby si deti nekazili oči, je aj tu potrebné myslieť na to, za akým účelom svietidlo kupujete. Pre zahnanie strašidiel pokojne kúpte lampičku s rozprávkovými motívmi, ktorá spod tienidla vydáva tlmené teplé svetlo. Na písací stôl zvoľte radšej pracovnú lampičku, ktorá dostatočne nasvieti pracovnú plochu. Myslite pritom na detský zrak a vyberte takú, ktorá má ohybné rameno a jasné svetlo tak možno ľahko nasmerovať. Umiestnite ju tak, aby si dieťa pri písaní úloh netienilo - pravákovi do ľavého horného rohu stola, ľavákovi do pravého. Pri výbere ale nezabudnite ani na bezpečnosť! Niektoré lampičky sa môžu silno rozohriať a dieťa pri dotyku spáliť. Tiež vyberajte materiál, ktorý niečo vydrží. Vyhnite sa napríklad svetlám zo skla, ďaleko vhodnejšie sú kovové lampičky alebo tie z odolného plastu.

Neviete si rady s výberom svetelného zdroja? Prečítajte si článok Čo všetko by ste mali vedieť, než si kúpite žiarovku.

Vyberte si lampičku do detskej izby na Biane:

I design je dôležitý

Aj dizajn svietidla môže ovplyvniť rozloženie a farbu svetla. Vyberať môžete z rôznych typov konštrukcií a tienidiel, tak aby zodpovedali vašej predstave a štýlu vášho interiéru. Kreatívne sú tienidlá z rozmanitých textílií, ale napríklad aj z ľahkých husacích pierok. V kurze je prírodný a retro štýl, vždy s dôrazom na funkčnosť a praktickosť. In sú lampičky v škandinávskom štýle a do modernej izby sa určite bude hodiť aj svetlo s industriálnym vzhľadom. Všeobecne platí, že pokiaľ zháňate lampu iba ako doplnok k hlavnému osvetlenie, môžete sa v dizajne rozšupnúť. U pracovných lámp uprednostňujte praktickosť.

Vyberte si stolnú lampičku v škandinávskom štýle na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom