Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Podľa čoho vybrať vhodný televízny stolík či držiak?

Premýšľate o vhodnom umiestnení vašej televízie? Vyberte si vhodný televízny stolík alebo držiak, ktorý bude presne vyhovovať vašim potrebám a zaručovať pri sledovaní televízie ten najvyšší komfort.

Televízia je nevyhnutnou súčasťou obývacích izieb. Hoci veľkým obývacím stenám už odzvonilo, ponúka sa ďalšie riešenie pre umiestnenie televízie. Správne vybraný televízny stolík vám zaručí maximálny komfort pri sledovaní televízie a tiež môže byť pekným a originálnym dizajnovým kúskom. A ak ani televízny stolík neuspokojí vaše potreby, nezúfajte. Skúste zvážiť možnosť televízneho držiaku, ktorý tiež ponúka širokú škálu využitia.

Zvoľte typ stolíka

Vybrať si môžete medzi rozličnými typmi televíznych stolíkov, záleží na umiestnení stolíka a jeho funkcii.

 • TV stolíky na kolieskach predstavujú flexibilný kus nábytku s ktorým môžete ľahko manipulovať na základe aktuálnej vhodnosti pre umiestnenie televízie - ak ju chcete posunúť kvôli väčšiemu počtu kresiel pre návštevu, či ju umiestniť niekam, kde vás nebude rušiť odraz okna na obraze. Televízny stolík na kolieskach tieto problémy hravo vyrieši.
 • TV stolíky na nožičkách sú veľmi vkusným nábytkom. Volíte typ nožičiek aj ich výšku, pôsobia navyše veľmi vzdušne vďaka priestoru pod sebou. Vďaka nožičkám je tiež televízia o trochu vyššie, než by bola na klasickom podstavci, čo opäť môže zlepšovať komfort pri sledovaní televíznych programov.
 • TV panel je moderným prvkom, ktorý slúži na umiestnenie televízie nie na stenu, ale na drevený panel, ktorý je často súčasťou ďalšieho nábytku a pohodlne za sebou skryje všetky nežiadúce káble. Aby splnil svoj účel a pekne vyzeral, musí byť TV panel vždy väčší ako televízia. Voliť môžete buď TV panel, ktorý bude rovnako široký ako televízia, ale vyšší, alebo väčší TV panel, na ktorého strede bude televízia umiestnená.

Vyberte si televizní stolík na Biane:

Funkčnosť a praktičnosť

Okrem estetickej funkcie musí televízny stolík spĺňať ďalšie podstatné kritériá. Najmä ak máte ďalšie príslušenstvo v podobe DVD prehrávača, set top boxu, prijímača, či trebárs herných konzol, ktoré si navyše žiadajú priestor pre uloženie joystickov či hier, ktoré treba mať stále pri ruke. Preto vyberajte stolík na základe množstva tohoto príslušenstva, od čoho sa odvíja aj úložný priestor - pre príslušenstvo väčšinou otvorené stolíky, pre DVD či hry potom ideálne stolíky uzavreté. Takisto by ste mali pohodlne schovať všetky káble z tejto techniky tak, aby boli všetkým očiam skryté.

Ideálna vzdialenosť televízneho stolíka od pohovky

 • Televízny stolík nikdy neumiestňujte naproti oknu.
 • Televízia by mala byť rovnako vysoko, ako je úroveň očí, od toho sa odvíja aj výška televízneho stolíka a pohovka či kreslo, odkiaľ budete televíziu sledovať.
 • Nezanedbajte ani vzdialenosť sledovania televízie, najpríjemnejšie sa na ňu budete pozerať zo vzdialenosti necelé 2,5 násobku uhlopriečky.

Materiál

TV stolíky bývajú často súčasťou nejakého nábytkového setu. Vždy materiál i farbu zlaďte so zvyškom izby, myslite na výmaľbu, farbu podlahy a rôznych interiérových doplnkov. Ideálny je materiál, ktorý sa bude ľahko udržiavať a bude dostatočne stabilný pre nosnosť televízie.

 • Drevo – Dreveným nábytkom vedľa nestúpite. Vďaka nemu sa budete v miestnosti cítiť príjemnejšie, navyše sa drevo vyznačuje špecifickou vôňou. Výhodou je tiež široká škála dekorov, od javora, brezy, jaseňa, buka, duba, jelša, borovica, tmavšej čerešne, orecha, smreku či mahagónu.
 • Nerez – V kombinácii s inými materiálmi, predovšetkým so sklom či s drevom, pôsobí originálne, je navyše stabilný a jednoduchý na údržbu. Môže pôsobiť studeno, ideálny je preto v kombinácii s teplejšími materiálmi.
 • Sklo – Patrí medzi kvalitné materiály, ktoré sa skvelo hodia do moderných interiérov. Pre TV stolíky je typický sklenený variant v kombinácii s kovom či s drevom. Nevýhodou môže byť náročnejšia údržba. Pri výbere voľte bezpečnostné sklo, ktoré zabezpečí stabilitu pre umiestnenie televízie.
 • Lamino LTD – Patrí medzi lacnejšie varianty, ľahko sa udržuje a existuje v mnohých farebných kombináciách a drevených imitáciách. Dajte si však pozor na jeho stabilitu a kvalitne oblepené hrany. Hrúbka dosky by mala byť minimálne 18 mm.
 • Drevotrieska MFD – Je vhodná pre imitáciu rôznych drahších materiálov, masívu a podobne, ak chcete ušetriť a zároveň nepoľaviť zo svojich nárokov na vzhľad, určite je pre vás dobrou voľbou.

Televízne držiaky

Ak preferujete minimum nábytku, alebo vaša miestnosť skrátka nedisponuje veľkým priestorom, existuje aj ďalšie riešenie v podobe televíznych držiakov.

 • Pri výbere držiaka najskôr zistite rozpätie otvorov pre uchytenie držiaka na vašej televízii (zadná strana televízie), toto rozpätie sa nazýva VESA norma a konkrétne štandardné hodnoty nájdete pri TV držiaku.
 • Dôležitým kritériom je hmotnosť televízie, maximálnou nosnosťou sa tiež vyznačuje každý držiak.
 • Môže sa zdať byť podstatná aj uhlopriečka, opak je však pravdou, na tej príliš nezáleží.

Na výber máte zo štyroch typov držiakov:

1. Držiak fixný voľte v prípade, že televíziu chcete len zavesiť na stenu a ďalšiu manipuláciu s ňou nevyžadujete. Sú väčšinou lacnejším variantom, ich inštalácia je jednoduchá a výhodou môže byť aj minimálna vzdialenosť televízie od steny.

2. Držiak s náklonom je ideálny v prípade, ak chcete mať sledovací uhol televízie o niečo vyššie alebo nižšie (existujú držiaky buď s náklonom iba dole, alebo hore), vhodný je napríklad pre sledovanie televízie v posteli (alebo v prípade, že si v obývacej izbe rozložíte pohovku) . Náklony sa v závislosti od typu držiaka pohybujú od 5-20 °.

3. Držiak polohovateľný ponúka maximálnu možnú manipuláciu s televíziou, dá sa vďaka nemu otáčok doľava, doprava, môžete meniť aj výšku televízie a posúvať ju tiež od seba alebo k sebe. Môžete si ešte zvoliť držiaky otočné bez ramena, u ktorých môžete otáčať doľava aj doprava so stále rovnakou vzdialenosťou od steny, alebo otočné s ramenami, kedy môžete televíziu odsunúť od steny, sklopiť či rôzne výškovo nastaviť.

4. Držiak stropný je vhodný v takých prípadoch, u ktorých nie je žiadúce umiestniť držiaky na stenu (ak sú napríklad múry zo sadrokartónu). Takéto držiaky sa vyznačujú aj dômyselným vedením kabeláže.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom