Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Podľa čoho vybrať detskú hojdačku do interiéru

Deti by najradšej na ihrisku strávili celé dni. Tomu ale niekedy zabráni počasie alebo iné okolnosti. Riešenie je jednoduché. Kúpte im detskú hojdačku do bytu.

Detská hojdačka v interiéri je skvelým kompromisom, ak sa vyskytnú komplikácie, ktoré návšteve vonkajšieho ihriska zabránia. Ak jej kúpu zvažujete, ale nie ste úplne presvedčení, tak ste zrejme narazili na dve dôležité otázky. Ako je to s bezpečnosťou? A nezaberie príliš veľa miesta?

Bezpečnosť na prvom mieste

Kolísavý pohyb v deťoch vyvoláva pocit bezpečia sám o sebe. Je príjemný a upokojujúci. Vám ako rodičom ide aj o iný pocit bezpečia. Potrebujete vedieť, či hojdačka s dieťaťom nespadne alebo či z nej dieťa nemôže vypadnúť. Môžeme vás upokojiť: či dodržíte zásady montážneho návodu a pri výbere zohľadníte možnosti, ktoré váš priestor ponúka, hojdačka je bezpečná.

Typ konštrukcie a materiál

 • Závesná látková hojdačka pre bábätká - môže byť zo syntetických aj z čisto prírodných materiálov. Ukotviť ju môžete buď do nosnej stropnej konštrukcie, alebo k nej zaobstarať nosnú konštrukciu, do ktorej ju zavesíte.
 • Závesná hojdačka so zábranou - dĺžku závesu môžete regulovať podľa výšky dieťaťa. Nosnosť sa líši, niektoré hojdačky udávajú 18 kilogramov, iné napríklad až 40. Tento typ je dobre skladovateľný, sedadlo sa pri nepoužívaní zdvihne k stropu a zahákne. Väčšinou sa používa plastový alebo drevený materiál v kombinácii so silným lanom.
 • Závesná hojdačka bez zábrany - platí pre ňu to isté, čo u závesnej hojdačky so zábranou. Vhodná je pre staršie deti, ktoré už nepotrebujú oporu.
 • Hniezdo – pod týmto názvom nájdete kruhovú hojdačku so sieťou. Dieťa v nej môže sedieť alebo ležať.
 • Okrúhla hojdačka - sisalové alebo silónové lano je zakotvené uprostred sedačky. Tá býva vyrobená z plastu alebo dreva. Nemá oporu, takže je opäť vhodná pre staršie deti.
 • Hojdačka na princípe hojdacieho koníka - môže ísť aj o žirafu alebo slona, ale princíp zostáva rovnaký. Funguje na princípe prenášania váhy. Umiestnená by mala byť ideálne na koberci, aby neporušila povrch podlahy.
 • Hojdačka pre dvoch - princíp zostáva rovnaký ako u hojdacieho koníka, ale je určený pre dve deti. Takže ak nemáte jedináčika, je to skvelá voľba.

Vyberte si hojdačku pre bábätko na Biane:

Umiestnenie

Pri umiestnení myslite na veľkosť izby a tiež na typ konštrukcie. Hojdačka s vlastnou konštrukciou zaberie väčšinou viac miesta. Tiež záleží, či ide o hojdačku pre mladšie alebo staršie dieťa. Tá pre väčšie dieťa zaberie logicky viac priestoru. Ak potrebujete nutne uvoľniť priestor, hojdačku môžete demontovať a uskladniť.

Do menších priestorov sa skvelo hodia závesné hojdačky, tie majú tú výhodu, že sa sedadlo dá prichytiť na závesný hák a tak sa priestor pod hojdačkou uvoľní na dobu, kedy ju dieťa nevyužíva. Samozrejmosťou je však dostatok priestoru pred a za hojdačkou, nakoľko sa dieťa pri hojdaní v týchto miestach pohybuje.

Umiestniť hojdačku môžete napríklad medzi zárubne dverí alebo pripevniť do stropu. U hojdačiek s vlastnou nosnou konštrukciou ju môžete dať kamkoľvek na rovnú podlahu, kde je pre ňu dostatok priestoru.

Vyberte si detského hojdacieho koníka na Biane:

Vekové rozmedzie

Hojdačky sú vhodné pre deti akéhokoľvek veku, hojdanie je totiž pre deti veľmi prirodzený pohyb. Stretávajú sa s ním už v bruchu mamičky, po narodení sa pohupujú v náručí, pri hojdaní dokonca zaspávajú. Vekové obmedzenie neexistuje. Vždy záleží len na nosnosti hojdačky a typu konštrukcie.

 • Pre dieťa do 1 roka – pre novorodené bábätká a deti do 1 roka sú jednou z najbezpečnejších variantov hojdačky ležadlového typu s vlastnou nosnou konštrukciou, môžete zvoliť aj závesnú hojdačku kolískového štýlu.
 • Do 3 rokov – pre túto vekovú kategóriu je najvhodnejšie zvoliť závesnú hojdačku so zábranou, u ktorej môžete regulovať výšku zavesenia.
 • Do 5 rokov – kruhová hojdačka so sieťou je vhodná pre deti, ktoré nemajú problém s rovnováhou a bez problémov sa na hojdačke udržia, aj keď nemajú k dispozícii nejaký záchytný prvok.
 • Nad 5 rokov – pre staršie deti je vhodná závesná hojdačka bez úchytov a ochrannej zábrany. Dávajte si pozor na nosnosť hojdačky a či tento parameter zodpovedá váhe dieťaťa.

Vyberte si detskú hojdačku na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom