Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Podľa čoho vyberať stropné svietidlá a kam s nimi

Bojíte sa tmy, alebo si len chcete zaobstarať štýlové a zároveň praktické stropné svietidlo? Poradíme vám, z čoho vyberať, či už pôjde o dizajn, miesto alebo typ svietidla. Rozžiarte svoj domov k dokonalosti.

Správne nasvetlenie miestnosti býva pre hladké fungovanie domácnosti a celkovej pohody človeka kľúčové. Jedným z možných variantov bývajú klasické stropné svietidlá. Dodajú miestnosti atmosféru, pomôžu osvetliť frekventované miesta, a vďaka vhodnému použitiu vám mnohokrát zlepšia aj náladu. Na vás je potom výber tých pravých kúskov, od najzákladnejších funkčných jednotlivcov až po tie umelecké krásavce, ktoré nezostanú utajené žiadnej návšteve, a aj vy sa z nich koniec koncov môžete ešte dlhú dobu tešiť.

Hlavné výhody stropných svietidiel

 • Zapustené svietidlá nevyžadujú príliš priestoru, sú praktické, ideálne na chodby, do kúpeľní alebo šatní.
 • Môžu byť jemné a nenápadné, rovnako tak zaujímavejšie kúsky môžu tvoriť dominantu izby.
 • Máte na výber nespočetné varianty podľa typu zavesenia.
 • Tvorí centrálne osvetlenie miestnosti, nemalo by teda chýbať.

Čo je dôležité si pred kúpou ujasniť

 • Spotrebu elektriny
 • Veľkosť plochy, ktorú chcete osvetliť
 • Spôsob inštalácie
 • Bezpečnosť (vlhké, alebo suché priestory)
 • Zdroje (klasická, halogénová či úsporná žiarovka alebo LED dióda)
 • Charakter miestnosti 
 • Design
 • Intenzitu osvetlenia (jeden meter štvorcový by mal byť osvetlený 20 W svetla)
 • Barevnú teplotu

Aký druh zvoliť?

Podľa umiestnenia, respektíve uchytenia svietidla k stropu, ho vyčleňujeme na tri základné druhy.

 • Prisadené: Tieto svetlá sa skvelo hodia do miestnosti s nízkym stropom alebo tam, kde by mohol prekážať závesný typ.
 • Zápustné (podhľadové): Také svietidla bývajú inštalované priamo do stropu, čo znamená, že vyčnievajú do priestoru naozaj len minimálnou plochou. Bývajú inštalované po viacerých kusoch, pretože ich svetelná intenzita nie je tak výrazná. Napriek tomu je tento druh veľmi elegantný a vkusný.

Vyberte si stropné svietidlá na Biane:

Kam s nimi?

Každá miestnosť by mala mať jedno centrálne osvetlenie. Každá miestnosť môže byť rozdielne náročná na štýl a spôsob osvetlenia.

 • Obývačka by mala byť osvetlená mäkkým a neutrálnym svetlom, ideálna je kombinácia stropného svietidla s ďalšími zdrojmi osvetlenia v podobe nástenných svietidiel alebo stojacích lámp.
 • Kuchyňu je treba viac osvetliť, aby ste mali dostatok svetla nielen pri rodinných večerách, ale aj pri ich prípravách. Centrálne svetlo sa hodí ako do kuchyne, tak do jedálne. Nezabúdajte však aj na osvetlenie pracovnej plochy pomocou žiariviek alebo LED svietidiel
 • Spálňa si žiada teplé svetlo, ktoré vás nebude rušiť, takže jas by mal byť menší. Doplniť osvetlenie môžete lampičkami na nočnom stolíku, stojacími lampami, nástennými svietidlami alebo populárnymi LED páskami, které umiestnite na stenu alebo na posteľ.
 • Kúpelňa je miestnosť, v ktorej je často vlhko. Preto voľte stropné svietidlo v jej strede, najlepšie s mäkkým, teplým svetlom.
 • Chodba väčšinou obsahuje centrálnu zónu v podobe úložných priestorov a najrôznejších predsieňových stien či panelov. Centrálne stropné osvetlenie by sa malo objavovať práve tam. Doladiť svetlo na úzkych chodbách potom môžete nástennými svietidlami alebo bodovkami.

Myslite na design

Rovnako, ako môže byť stropné svietidlo nenápadným zdrojom svetla, ktoré sotva postrehnete, môžete vďaka nemu doviesť dizajn miestnosti k dokonalosti, alebo z neho minimálne urobiť funkčný a zaujímavý prvok.

Štýl

Inšpirujte sa v rozličných štýloch. Severské kúsky, ktoré kombinujú najrôznejšie materiály, hľadajte v škandinávskych štýloch. Svojimi farbami i prevedením sú vkusné a zapadnú do miestnosti úplne prirodzene. Sklenené či kovové materiály kombinuje štýl moderný. Originálne kúsky nájdete vo vintage alebo retro štýle, čisto mestské byty a domy ocenia industriálne prvky svietidiel, ktoré kombinujú tradičný vzhľad s netradičným materiálom ako je napríklad betón alebo kov. Milovníci prírody a vidieckych interiérov ocenia rustikálne prvky na stropných svietidlách, ktoré môžu byť kombinované s drevom alebo kovom. Na svoje si skrátka môže prísť každý. Nebojte sa vyskúšať niečo nové a originálne.

Materiál

Tradičné sklo, ktoré tvorí veľmi často hlavný materiál stropných svietidiel, predstavuje nestarnúcu klasiku, ktorú užijete v modernom aj minimalistickom štýle. Rovnako tak voliť môžete podľa štýlu ostatných prvkov v miestnosti aj jednotlivé druhy kovov, dreva alebo napríklad porcelánu. Zaujímavé využitie v tomto smere prináša betón, ktorý skvelo doplňuje moderné štýly. Medzi lacnejšie varianty patria tienidlá z plastu alebo papiera, a tie však môžete nájsť v najrôznejších tvaroch a dizajnoch.

Špeciálne požiadavky pre kúpeľne

Výber stropných svietidiel by ste mali zvážiť aj podľa konkrétnej miestnosti s ohľadom na vlhkosť vzduchu. Stropné svietidlá v kúpeľniach a ďalších priestoroch, v ktorých sa predpokladá zvýšená vlhkosť, voľte podľa skratky IP, ktorá značí krytie, teda odolnosť proti vniknutiu cudzích častíc vrátane vody. Čím vyššia hodnota IP je, tým je vyššia odolnosť elektrospotrebiča (v našom prípade stropného svietidla) proti vode. Do vlhkých priestorov je vhodné IP 23, 43, 44 a 54. Mokré alebo vonkajšie priestory už vyžadujú IP 55 a vyššie. Materiál voľte tiež odolný proti vode a vlhkosti, najlepšie nerezový, plastový či sklenený.

Vyberte si stropné svietidlá na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom