Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Podľa čoho vyberať klimatizáciu

Vonku pred letnými teplotami neutečiete, ale doma môžete. K tomu vám pomôže zázračný prístroj nazvaný klimatizácia. Poradíme vám, podľa čoho by ste ju mali vyberať a na čo si dať pozor.

Nenechávajte výber klimatizácie na poslednú chvíľu a pripravte sa na leto s predstihom. Chcete vedieť, na čo sa pri výbere zamerať? Sú to tri hlavné parametre: výkon, umiestnenie a cena. Buď uprednostníte jeden z nich, alebo zvolíte rozumný kompromis.

Podľa výkonu

Výkon sa odvíja od veľkosti miestnosti, ktorú chcete ochladzovať. Takže pred zakúpením klimatizácie si najskôr musíte zistiť rozmery miestnosti v metroch štvorcových. Záleží aj na veľkosti okien a množstve a energetickej náročnosti iných elektronických spotrebičov.

 • u väčšiny klimatizačných jednotiek je tento aspekt uvádzaný v jednotkách pre výkon, takže v kilowattoch (kW)
 • miesto tejto jednotky sa občas uvádza len objem miestnosti, pre ktorú je prístroj doporučený

Podľa umiestnenia

Od spôsobu umiestnenia sa odvíja aj dizajnové prevedenie klimatizačnej jednotky, ale veľký výber neočakávajte, najčastejšie sa stretnete s bielou. Podľa umiestnenia sa delí klimatizácia na

 • vnútornú – môže byť umiestnená na okne, parapete alebo najčastejšie na stene. Pokiaľ chcete decentnejšie riešenie, siahnite po klimatizácii kazetového typu, ktorú umiestnite do stropného podhľadu. Nikdy by chladný vzduch nemal fúkať priamo na vás, ale mal by sa rozplynúť po miestnosti.
 • splitová – je tvorená vnútornou a vonkajšou klimatizačnou jednotkou. Býva drahšia, ale tiež efektívnejšia, pretože pracuje s vnútornou a vonkajšou teplotou vzduchu.
 • multisplitová – ak chcete ochladiť (alebo prehriať) viac miestností v byte či dome, potom je pre vás mustisplitový typ klimatizácie najvhodnejší. Funguje na rovnakom princípe ako splitová, ale vnútorných jednotiek je niekoľko.
 • mobilná – môžete ju premiestňovať a zároveň si nemusíte robiť starosti s nejakou zložitou inštaláciou.

Podľa ceny

Cena býva často rozhodujúcim faktorom, a to nielen pri výbere klimatizácie. Ak je to aj váš prípad, nemusíte sa báť, že nekúpite. Cenová relácia sa pohybuje od niekoľko stoviek eúr až po niekoľko tisíc.

Tento finančný rozdiel sa prejavuje najmä na:

 • výkone – väčšinou platí, že čím vyšší je výkon, tým vyššia je aj cena.
 • na spotrebe – hoci všeobecne platí, že s nízkou cenou klimatizácie si zdvíhate cenu za spotrebu energií, dá sa s tým bojovať. Kľúčom je správne nastavenie a používanie prístroja. Ak necháte všetko na automatickom nastavení, môže sa vám prístroj dodatočne predražiť. Preštudujte si nastavenie klimatizácie a pracujte s rýchlosťou otáčok. Výraznejšie nižšiu spotrebu dosiahnete s klimatizáciou inverterovou, ktorá pracuje s technológiou, ktorá spotrebu znižuje až o 30%.
 • na množstve funkcií, ktoré klimatizácia ovláda - primárnou funkciou je samozrejme chladenie, ale väčšinou ich je viac. Aj tie lacnejšie prístroje ponúkajú na chladenie napríklad čističku vzduchu alebo odvlhčenie.

Ďalšie funkcie klimatizácie

Za tieto funkcie si väčšinou priplatíte, ale z dlhodobého hľadiska sa vám môžu vyplatiť.

 • ohrievanie – klimatizácia nemusí byť len sezónnou záležitosťou, môžete ju využívať celoročne a len si prepínať jej funkcie podľa potreby. V lete ju nechajte chladiť, v zime dodávať vášmu domovu teplo.
 • nočný režim
 • turbo režim
 • časovač
 • diaľkové ovládanie
 • tichý režim

Ak nad klimatizáciou uvažujete už nejaký čas, možno ste sa stretli s pojmom ochladzovač. Hoci niekto taký prístroj za klimatizáciu považuje, v skutočnosti to tak nie je. Rozoznáte ich od seba podľa parametrov. Ak je u prístroja uvedený údaj o chladení R410A alebo R407C, ide naozaj o klimatizáciu.

Vyberte si klimatizáciu na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom