Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Plot ako dekorácia, nie len hranica II.

Po plotoch živých, drevených a plastových sa pozrieme na ďalšie tri varianty: lacnejšie drôtené ploty, nákladnejšie ale o to krajšie kované ploty a takmer nezničiteľné ploty kamenné.

Pletivo - najdostupnejšia možnosť

Drôtený plot volia majitelia domov často ako krátkodobé ohraničenie pozemku ešte pred samotnou stavbou. Vďaka vymedzeniu hraníc tak predchádzajú prípadným konfliktom so susedmi, znečisteniu pozemku či navážke niečoho, čo na ňom rozhodne nechceli. Drôtený plot patrí k najlacnejším a stavebno najrýchlejším variantom. Ak si vyberiete pozinkovaný typ, nemusíte sa báť rýchlej korózie. Ak je veľkosť vášho pozemku 2000 metrov štvorcových alebo viac, drôtené oplotenie tak rozsiahlej záhrady sa z ekonomických dôvodov priamo ponúka.

O estetickej príťažlivosti drôteného plotu nie je nutné dlho diskutovať, domu rozhodne na kráse nepridá. A ak sa zlodej vybaví vhodným náradím, veľmi rýchlo stráca svoju bezpečnostnú funkciu.

Vznešenosť a dôstojnosť kovaného plota

Kovaný plot je reprezentatívne riešenie, vhodné k starším vilám aj moderným budovám. Vkusné a svojbytné ohraničenie pozemku však nie je jeho jedinou výhodou - je prekvapivo veľmi bezpečný a pokiaľ ho doplníte hrotmi alebo špicami, dobre vás ochráni. Ak nie ste od jari do jesene aktívni na záhrade, určite vás poteší, že tento typ plota je prakticky bezúdržbový. Výnimočnej kvalite plota však zodpovedá aj jeho vyššia cena.

Mohutný kamenný plot

Kamenné ploty sa pre svoju pevnosť a životnosť tešia veľkej popularite. Sú síce dosť masívne, ale vďaka prírodnému materiálu dobre splývajú s okolím. Stavba kamenného plota, teda oceľových dielcov sypaných kameňmi, je pomerne rýchla a jednoduchá. Navyše možno kamenný plot kombinovať so živým plotom, popr. ku kamennému plotu vysadiť popínavé rastliny. Tiež kov ide s kameňom výborne dohromady.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom