Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Pečiete? Čo by vám nemalo chýbať v kuchyni

Milujete pečenie? Nadšenie a správne suroviny sú základom ku vzniku pečených dobrôt. Druhá časť úspechu tkvie vo vybavení. Máte už všetko, alebo sa necháte inšpirovať?

Pečenie už nie je nutnosť, je to radosť. Proces, na ktorého konci vznikne chutná odmena. Tiež ste mu prepadli a nevynecháte jedinú príležitosť, aby ste pohostili rodinu a priateľov? Možno je na čase kúpiť nové vybavenie, ktoré vám uľahčí prípravu. Poďte sa pozrieť, čo by vám v kuchyni rozhodne nemalo chýbať.

Formy na pečenie sú základom

Či už sa jedná o formu na bábovku, muffiny, tortu alebo obľúbený chlebík, nie je dobré podceňovať výber. Rozdiely jednotlivých foriem nie sú len v cene. Chcete, aby išli formy umývať v umývačke? A čo vymazávanie?

  • Teflónové a plechové formy sú najčastejšie používanými formami v dnešnej dobe. Plechové formy sú cenovo dostupnejšie, ale je ich potrebné pred pečením vymazať tukom a vysypať múkou alebo vyložiť papierom na pečenie. Teflónové formy majú nepriľnavý povrch a vďaka tomu ich nie je potrebné vymazávať. Teflónová vrstva je ale náchylnejšia na poškriabanie, preto na nich nikdy nič nekrájajte. Teflónové, na rozdiel od plechových, môžete umývať aj v umývačke.
  • Silikónové formy si získavajú v posledných rokoch stále viac pozornosti. Silikón je zdravotne nezávadný materiál, ktorý nie je treba pred pečením vymazávať. Po upečení z nich hotovú dobrotu ľahko vyklopíte. Aj údržba je jednoduchá, stačí opláchnuť v dreze alebo umyť v umývačke. Silikónové formy sú hravé a sú ponúkané v toľkých možných prevedeniach, že si určite vyberie každý.
  • Kameninové, keramické a sklenené formy poznáme predovšetkým od našich babičiek. Tieto materiály vynikajúco absorbujú teplo a dopomáhajú k rovnomernému prepečeniu. Nesmiete ich ale zabudnúť vymazať a vysypať. Tiež údržba je zložitejšia, pretože sú pomerne ťažké a krehké.

BIANO TIP: Potrpíte si na nezvyčajné veci? Štýlové formy Nordic Ware očaria vás aj vašich hosťov.

Rovnako tak sa vám zíde aj plech na pečenie. Ten využijete nielen počas Vianoc na vianočné koláče alebo Veľkej Noci na pečenie barančeka, ale aj napríklad na pizzu. Najobľúbenejšie plechy sú hlavne silikónové alebo teflónové. A fungujú presne tak isto ako formy.

Vyberte si formy na pečenie na Biane:

Bez čoho sa nezaobídete

Zrejme základom je klasická doska na cesto a váľkanie, ak nechcete mať múku po celej kuchyni. Podľa toho čo vám vyhovuje zvoľte materiál kuchynskej dosky. Tie obľúbené sú najmä zo silikónu alebo z dreva.

Šľahač uľahčí prácu

Niektoré koláče stačí ľahko premiešať v mise, iné je potreba poriadne vyšľahať. Ručný šľahač alebo elektrický mixér by preto vo vašej cukrárenskej výbave nemal chýbať. Náročnejší z vás môžu zvážiť obstaranie kuchynského robota.

Váha pre absolútnu precíznosť

Ak nie ste zarytým nadšencom šálkových receptov, kúpte si kuchynskú váhu. Na výber je z mechanických, aj z veľmi presných digitálnych. Pri zaobstaraní sa pozerajte predovšetkým na nosnosť jednotlivých váh, spravidla mávajú hmotnosť do 2 až 5 kg, je možné nájsť aj váhy s nosnosťou vyššou ako 5 kg. Pre maximálnu úsporu miesta môžete zaobstarať skladaciu váhu s miskou, ktorá vyzerá mimoriadne efektne a po zložení nezaberie prakticky žiadne miesto. Pre náročných sú tú tie najlacnejšie kuchynské váhy. A pre milovníkov pečenia a presných čísel zasa luxusné kuchynské váhy, ktoré odvážia každý miligram.

Ani o mililiter viacej

Odmerky sú základom každej kuchyne. Môžete vyberať z kovových, plastových i sklenených. Dôležité je, aby vám vyhovovalo značenie objemu. Ak by ste chceli nejakú vychytávku, vyberte dvojkomorovú odmerku.

Bez misy a stierky by to nešlo

Môžete zvoliť antikorové i plastové misy. Rozdiel je potom predovšetkým v tvare a objeme. Ak máte v kuchyni málo miesta, voľte praktické stohovateľné misy. Aby neprišla ani troška cesta na zmar, vyberte vhodnú stierku. Najčastejšie bývajú vyrobené zo silikónu, ktorý je pružný a ľahko umývateľný.

Majte čas pod kontrolou

Aby ste nič nepripálili, sledujte čas vďaka praktickým minútkam. Vyberať môžete z klasických i digitálnych. Keď si zaobstaráte minútku s magnetom, ktorá bude mať svoje miesto na chladničke, už sa vám nikdy nezatúla.

Praktickí pomocníci na zdobenie

Vybratím z rúry mnohokrát tá správna zábava ešte len začína. Na zdobenie by vám nemali chýbať cukrárenské zdobidlá s rôznymi koncovkami. Na dokonalé rezanie jednotlivých poschodí torty sa nezaobídete bez nastaviteľného strunového krájača a prenášacej lopatky na torty, vďaka ktorej korpus ľahko podoberiete. Pre rovnomerné rozotrenie krému použite roztieracie lopatky a na jednoduché, ale o to efektívnejšie ozdobenie jednu z množstva šablón na zdobenie toriet.

A ak patríte medzi milovníkov pečenia nielen sladkých dobrôt, ale aj hlavných jedál, určite by u vás nemala chýbať sklenená zapekacia misa alebo porcelánový pekáč.

Vyberte si pomôcky na pečenie na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom