Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Na čo si dať pozor pri výbere žehliacej dosky

Žehlenie nepatrí medzi obľúbené domáce práce, však raz za čas sa mu skrátka nevyhnete. Aby pre vás žehlenie nepredstavovalo trápenie, je potrebné si zaobstarať vhodnú žehliacu dosku.

Výberu žehliacej dosky je potrebné venovať určitú pozornosť, lebo ak ju zvolíte správne, môže vám žehlenie mnohonásobne uľahčiť. Dôležité je dať si pozor na nastaviteľnú výšku, veľkosť žehliacej dosky, odkladač žehličky, poťah a stabilitu.

Nastaviteľná výška

Jedna z najdôležitejších vecí u žehliacej dosky je, aby mala nastaviteľnú výšku. Vďaka správnemu nastaveniu môžete predísť nepríjemným bolestiam chrbta a kĺbov.

Ako nastaviť výšku žehliacej dosky?

  • Ideálna výška je taká, pri ktorej sa nepredkláňate a uhol v lakti pri žehlení nie je zároveň menší ako 90 stupňov.

Veľkosť žehliacej dosky

U veľkosti žehliacej dosky platí jednoduché pravidlo: Čím väčšia, tým lepšia. Samozrejme však záleží na vašich možnostiach. Do malého bytu si zaobstaráte menšiu žehliacu dosku ako do vily. Veľká žehliaca doska je praktická z toho dôvodu, že na nej pohodlne vyžehlíte väčší kus bielizne, bez toho aby ste museli neustále odkladať žehličku. Minimálna šírka žehliacej plochy by mala byť 30 cm.

Odkladač žehličky

Odkladač žehličky môže byť buď výsuvný, alebo napevno pripevnený. Odporúčame napevno prirobené odkladače, lebo výsuvné môžu byť nestabilné. Pred nákupom žehliacej dosky je potrebné skontrolovať, či daný odkladač bude vyhovovať tvaru vašej žehličky. U naparovacích žehličiek je nevyhnutné, aby odkladač umožnil odloženie vo zvislej polohe, aby z žehličky nepretržite nevychádzala para.

Na čo nezabudnúť:

  • Ak ste ľaváci, dajte si pozor na to, aby vám správne sedel odkladač žehličky a nemuseli ste zbytočne prehmatávať.

Poťah

Ideálne volíme takú žehliacu dosku, ktorá má snímateľný poťah a to z dôvodov jednoduchšej údržby. Poťah by mal byť vždy tvorený podkladovým filcom a horným nábalom. Podkladový filc zmäkčuje žehliacu plochu, zabraňuje tak prelisovaniu spodnej mriežky na žehlený materiál a zároveň umožňuje vtlačeniu švov do jeho povrchu. Tým docielite kvalitnejšieho vyžehlenia. Horný nábal musí byť vyrobený z materiálu, ktorý odoláva vysokým teplotám, tlaku pary a vlhkosti. Obe vrstvy by mali takisto dobre prepúšťať paru, aby bielizeň nezostávala príliš vlhká.

Stabilita

U žehliacej dosky je veľmi dôležitá jej stabilita, aby ste sa do nej pri žehlení mohli poriadne oprieť. Dbajte na to, aby mala poistku proti zloženiu a doširoka rozložiteľné nohy. Vhodné je si zaobstarať takú žehliacu dosku, ktorej nohy majú gumové zakončenie. Vďaka nim vám doska nebude kĺzať po podlahe a vašu podlahovú krytinu zároveň nepoškodí.

Stabilita vs. hmotnosť žehliacej dosky

  • Tu všeobecne platí pravidlo, že stabilnejšie dosky majú zároveň vyššiu hmotnosť.

Vyberte si žehliacu dosku na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom