Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Na čo by ste mali myslieť pri výbere koberca

Koberec interiér zútulní a postará sa o domáckejšiu atmosféru. Zníži tiež náklady na vykurovanie a celkovú hlučnosť miestnosti. Poďme teda vybrať ten správny pre vašu domácnosť.

Výber koberca začína tým, že si dobre premyslíte, akú funkciu má koberec vo vašom interiéri plniť. Dobre zvážte, či je do miestnosti vhodnejší celoplošný alebo kusový koberec - obe riešenia majú nepochybné výhody aj slabšie stránky. A až si koberec vyberiete, otočte ho na zadnú stranu a starostlivo preštudujte piktogramy, prezradia vám totiž o koberci veľa podstatných informácií.

Ujasnite si svoje požiadavky

Nenechajte sa ovplyvniť záplavou farieb, tvarov a nádherných vzorov kobercov a vyberajte racionálne. Ujasnite si základné požiadavky: do akej miestnosti koberec vyberáte, akú funkciu má plniť a aké sú vaše očakávania. Do týchto úvah samozrejme zahrňte dve hravé, milé deti a trojfarebnú mačku, aj oni patria medzi hlavných užívateľov koberca. Zvážte ale aj ďalšie okolnosti - u koberca do spálne totiž nemusíte toľko riešiť vysokú záťažovosť, zatiaľ čo koberec v obývacej izbe si o ňu priamo hovorí.

Využite pozitívne vlastnosti kobercov

S novým kobercom zmeníte vzhľad celého interiéru - koberec miestnosť zútulní, zateplí a vytvorí domáckejšiu atmosféru. Ak starostlivo sledujete výdavky za energie, uvítate aj to, že koberec udrží v miestnosti zhruba o štvrtinu viac tepla, takže logicky znižuje vaše náklady na vykurovanie. Ak bývate v bytovom dome, ocenia ho aj susedia pod vami - vaše kroky nebudú tak počuť. Hlučnosť krokov by sa samozrejme mala znížiť aj vo vašom interiéri.

Zaujímajte se o detaily

Až si vyberiete svojho favorita, uistite sa, že o ňom viete všetko podstatné. Mali by ste predovšetkým vedieť, akú záťaž vybraný koberec znesie, či do akého prostredia je koberec vhodný. U niektorých kobercov nájdete dokonca aj doplňujúce informácie napríklad o tom, či naň môžete postaviť kancelársku stoličku s kolieskami, alebo či mu nebude vadiť podlahové vykurovanie. Takéto informácie nájdete spravidla v jeho popise na eshopu, alebo potom na piktogramoch, na rube koberca. Ak nič také nemôžete nájsť, spýtajte sa priamo predajcu.

Chcete kusový koberec, alebo radšej metráž?

Celoplošný metrážový koberec volte v prípade najrôznejších nerovností alebo horšej úpravy podlahy. Do spálne sa hodí koberec z prírodných vlákien, ktorý krásne zahreje a veľmi dlho vydrží ako nový. Pre detskú izbu voľte skôr koberce, ktoré toho veľa znesú - počítajte s veľkým množstvom nehôd rôzneho charakteru, znečistením a mnohokrát aj mechanickým poškodením. Radšej sa v prípade výberu koberca do izbičky svojich ratolestí vyhnite vyšším investíciám a premýšľajte skôr o záťažovom syntetickom koberci, ktorého vám nebude tak ľúto, až ho budete za tri roky meniť.

Kusové koberce sú veľmi žiadané - sú menšie a ľudia sa teda neboja kvalitnejšieho prevedenia a často vyhľadávajú nákladnejšie, ručne tkané vlnené koberce. Hodia sa predovšetkým do pracovne, obývacej izby, kuchyne, ale aj detskej izby. Dokážu krásne rozsvietiť interiér, takže sa nemusíte báť výraznejšieho kúska. Zároveň môže kusový koberec rozdeliť dve časti interiéru, napr. obývaciu izbu od kuchyne alebo priestorov dvoch súrodencov v detskej izbe. Nemusíte pritom siahať len po koberci s cestou, vybrať môžete aj jednofarebný koberec s dlhým vlasom, tzv. shaggy. Pre detské hry bude určite náležito využitý.

Jednofarebné kusové koberce sa hodia aj do detskej izby