Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Kúpte si domov ventilátor a zatočte s horúčavou

Premýšľate, ako sa doma osviežiť aj bez nutnosti obstarania klimatizácie? Nie je nutné zvýšiť spotrebu nanukov, riešenie je jednoduché - kúpte si ventilátor. Vyberať môžete hneď z niekoľkých typov a veľkostí.

Hoci ste sa celú zimu tešili, až teploty vonku budú letné, nemysleli ste tým, že nad tridsať stupňov budete mať aj v obývačke. Ideálna izbová teplota je medzi 18-24 ° C, v lete aj o nejaký ten stupeň viac. Pokiaľ vám ale svieti slnko celý deň oknami do izby, môže sa ľahko stať, že budete mať doma aj cez 30 ° C. Ako také horúčavy zvládnuť? Ventilátory sú jednoduché a dostupné riešenie tohto problému. Na rozdiel od klimatizácií nie je rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty tak výrazný a nehrozí nachladnutie. K dostaniu sú stolové, stojanové, stĺpové alebo stropné a podlahové ventilátory. Podľa čoho vyberať?

Ako veľký priestor chcete chladiť?

Malé stolové vetráky sú skvelé do menších miestností, miestnosť o rozlohe 40m2 s nimi ale neochladíte. Do takých budú vhodnejšie stojanové či podlahové s väčším priemerom lopatiek. U vetrákov je uvedený prietok vzduchu, ten vyjadruje, koľko vzduchu bude schladené. Tento údaj sa uvádza v metroch kubických (m3) za hodinu (niekedy aj za minútu). Pre obytný priestor sa odporúča, že by vzduch v miestnosti mal byť vymenený každú hodinu raz až dvakrát. Objem miestnosti vypočítate ľahko tak, že vynásobíte dĺžku, šírku i výšku miestnosti.

Kam ventilátor príde?

Bude ventilátor v obývačke, spálni či v pracovni? V obývacej izbe aj pracovni je žiaduce, aby bol ventilátor výkonný a nevadí, že bude hlučnejší. Ak ale chcete zaspávať so zapnutým vetrákom, myslite na to, že by vás mohol hluk rušiť od pokojného spania. Do spální sa hodia vetráky, ktoré majú funkciu nočného režimu, ktorá postupne znižuje intenzitu fúkania. Hlučnosť sa uvádza v decibeloch (dB). Aby vás ventilátor nerušil, mala by sa táto hodnota pohybovať v rozmedzí od 39 do 47 dB.

Nie je vetrák ako vetrák

Aj funkčné veci môžu vyzerať štýlovo, ak nechcete mať obyčajný vetrák, ktorý je vidieť na každom kroku, siahnite po niektorom z dizajnových kúskov. Výborne vyzerá bezlopatkový, alebo napríklad stĺpový (niekedy tiež vežový) ventilátor. A veľa ventilátorov vie oveľa viac, než len chladiť vzduch.

  • Aby ste si mohli nastaviť príjemné chladenie, ponúka ventilátory rôzne rýchlostné stupne. Na výber je najčastejšie z troch rýchlostí, dostupné sú ale pokojne aj s ôsmimi.
  • Pre ešte jednoduchšie používanie si môžete zaobstarať vetrák s diaľkovým ovládaním alebo s časovačom, vďaka ktorému nebudete musieť vstávať, keď budete chcieť vetrák zapnúť či vypnúť.
  • Chcete sa cítiť ako v prírode? Niektoré typy ventilátorov majú funkciu "prírodný vietor", ktorá kombinuje rôzne rýchlosti a to spôsobuje efekt prirodzeného vánku.
  • Radi zaspávate pri pustenom ventilátore, ale nechcete sa prebudiť prechladnutí? Kúpte si vetrák s funkciou nočného režimu, ktorá postupne zníži intenzitu.
  • Ventilátory s funkciou ionizácie vzduchu vám doprajú pocit sviežeho vzduchu, ktorý je podobný vzduchu po daždi.

Druhy ventilátorov

Stolové a stojanové ventilátory

Patria medzi najčastejšie používaný typ. Ich obstaranie je lacné a tiež sú ľahké a dajú sa ľahko preniesť tam, kde sú práve najviac potrebné. Stolové sú kvôli nižšiemu výkonu vhodnejšie skôr do menších miestností. Stojanové možno zohnať aj s hlavicou s priemerom 40 cm, také sa hodia naopak do väčších miestností.

Ak sú v domácnosti deti alebo domáce zvieratá, kupujte len ventilátory s mriežkou, ktorá má malé očká a nejde nimi prestrčiť ani prst, ani packa. Je tiež dobré vyberať stabilné ventilátory - pozor si dajte na lacné ventilátory, tie mávajú často horšiu stabilitu.

+ priaznivá obstarávacia cena, veľký výber veľkostí
- horšia stabilita u lacných ventilátorov

Stĺpové ventilátory

Ventilátory v tvare úzkeho stĺpca sú obľúbené pre svoju priestorovú nenáročnosť a pre zaujímavý vzhľad. Majú nižšiu spotrebu, ale aj ich výkon je nižší, preto sú vhodnejšie skôr do menších miestností.

+ nenáročné na priestor, zaujímavý vzhľad
- nižší výkon

Stropné ventilátory

Tento druh ventilátorov nie je v našich končinách tak obvyklý, ako napríklad v prímorských štátoch. To mu ale neuberá na jeho výhodách - je to nielen štýlový doplnok domácnosti, ktorý neprekáža, je tiež veľmi efektívny a bezpečný. Dostupný aj vo variante s osvetlením.

+ výkonný, bezpečný, design
- vyššia zriaďovacia cena

Podlahové ventilátory

Podlahový ventilátor, niekedy nazývaný tiež ako cirkulátor vzduchu, funguje na podobnom princípe ako stojanový.Je vhodný ale predovšetkým do väčších priestorov, pretože má väčší výkon ako ostatné domáce ventilátory a je tiež aj výrazne hlučnejší. Pre optimálne použitie je dobré, aby bol namierený proti stene alebo strope.

+ veľký výkon, vhodný do velkých priestorov
- vyššia hlučnosť

Vyberte si ventilátor na Biane:

 

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom