Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Jedálenské lavice sú späť, vyberte si!

Zariaďujete jedálenský kút a premýšľate, ako všetko najlepšie usporiadať? Dajte šancu laviciam - v malej miestnosti skvelo šetria priestor, veľké priestory naopak nápadito oddelia.

Jedálenské lavice si svojím boomom prešli v minulom storočí a postupne strácali na obľube. Ako u väčšiny trendov sa vracia ale aj ich obľuba. Našťastie už nenájdete len klasické lavice s červenou koženkou, aké si pamätá snáď každý. Dnešný výber je pestrejší a skvelo doladí váš jedálenský kút. Navyše, zaberú pri stole výrazne menej miesta, než stoličky, ktoré by boli pre rovnaký počet ľudí. Z toho plynú hneď dve výhody - budete k sebe mať bližšie a tiež získate viac priestoru.

Kam sa lavice hodia?

Jedálenské lavice sú skvelým kúskom nábytku najmä do menších jedálenských kútov. Kým tam, kde by sa nám podarilo k stolu vtesnať dve stoličky, získame vďaka lavici hneď tri miesta na sedenie. Ak máte teda rozrastenejšiu rodinu a o to menej miesta, neváhajte s obstaraním. Lavice môžete ľubovoľne kombinovať, lavicu so stoličkami či taburetom. Získate tak ešte viac miest na sedenie a vďaka ladiacim stoličkám vytvoríte dojem uceleného jedálenského priestoru.

Lavice nie sú ale len výsadou malých jedální. Aj vo veľkých a priestranných miestnostiach vyzerajú skvelo. Veľký počet samostatných stoličiek okolo stola by mohol naopak pôsobiť až neusporiadaným dojmom. Vďaka lavici sa počet stoličiek zníži a ešte vznikne priateľskejšia atmosféra.

Rovná alebo rohová?

Lavice môžete vyberať z dvoch základných tvarov - z rovných a rohových. Rovná lavica sa hodí prakticky kamkoľvek. V malých miestnostiach nezaberie viac miesta, ako je nevyhnutné, vo veľkom priestore pekne oddelí jedálenský kút od zvyšku miestnosti. K rozdeleniu veľkých priestorov sa ale rovnako tak dobre hodí aj rohová lavica, ktorá priestor rozdelí ešte výraznejšie. Takže ani rohová lavica sa nemusí nutne schovávať v rohu.

Obe varianty lavíc sa vyrába vo variantoch s opieradlom alebo bez opieradla. Ak sa radi opierate, určite voľte vyššie opieradlo, aby vás po chvíli nezačal bolieť chrbát. Opieradlá do polovice chrbta vyzerajú síce dobre, na dlhšie sedenie ale úplne ideálne nie sú.

BIANO TIP: chcete mať prestieranie, obrusy či iné drobnosti hneď po ruke? Voľte lavicu s úložným priestorom.

Aký materiál vybrať?

Masív

Medzi lavicami najčastejšie narazíme na tie z dreva. Masív je vďačný materiál, ktorý len tak nevyjde z módy. Jeho prírodný vzhľad sa hodí najviac do rustikálne ladených domácností či do provensálskeho a severského štýlu. Lavice bez ozdobných prvkov sa ale rovnako dobre hodia i do moderného štýlu. Vyberte si z niekoľkých prírodných odtieňov laku tak, aby lavica perfektne ladila aj s ostatným nábytkom. Ak budete drevo čistiť len šetrnými prípravky, vydrží dlho pekné. Lakované drevo je dobré raz za čas prelakovať, drevo napustené olejmi či voskami je dobré po čase znovu naimpregnovať.

Lamino (LTD)

Lavica z lamina ponúka širokú škálu dekorov a farieb a hodí sa tak nielen do moderne ladených domácností, ale napríklad aj do retro štýlu. Dávno neplatí, že lamino je nekvalitný materiál, aby to ale platilo, musia byť dosky širšie ako 18 mm. Zvýšenú pozornosť venujte hranám, tie by ideálne mali mať tzv. ABS hrany, ktoré sú odolné proti nárazom aj proti vlhkosti.

MDF dosky

MDF je materiál, ktorý je vlastnosťami podobný laminátu, ale na rozdiel od neho nie je spájaný lepidlami. Tento materiál je odolný proti nárazom a poškriabaniu. Dostupný je veľký výber farieb i dekorov - hlavne tých prírodných. V kombinácii s dyhou sa z neho vyrába nábytok na nerozoznanie od nábytku z masívu.

S čalúnením alebo bez?

Ak zvolíte lavicu bez polstrovania či s ním, to závisí čisto na vašich preferenciách. Výhoda nepolstrovaných lavíc tkvie predovšetkým v tom, že si na ne môžete dať vankúše podľa ľubovôle. Odpozerali sa vám? Nevadí, vymeňte len vankúše a užívajte si "nové" lavice.

Pre pohodlnejšie sedenie sa väčšina lavíc predáva už s čalúneným sedadlom a opierkou. U tohto druhu lavíc sa pekne dopĺňa materiál lavice s farbou a textúrou poťahovej látky. Ďalším variantom polstrovaných lavíc sú potom celočalúnené, u ktorých je materiál lavice schovaný pod poťahovou látkou.

Čalúnenie býva najčastejšie z kože, koženky či eko kože a rôznych druhov textílií. Najdrahší, ale tiež najodolnejší materiál je koža. Je jednoduchá na údržbu a skvelo vyzerá, jediná nevýhoda by mohla byť jej nepriedušnosť. V letných mesiacoch sa na ňu môžete nepríjemne "lepiť". Podobný vzhľad ako koža má koženka. Tá je lacnejšia, čo sa môže prejaviť obzvlášť po čase, kedy sa stáva náchylnou k popraskaniu. Kompromisom je eko koža - je jednoduchá na údržbu, je priedušná a tiež veľmi odolná. U látkových poťahov myslite na to, aby sa dali ľahko čistiť, voľte preto skôr látky s tzv. nešpinivou úpravou.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom