Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako sa starať o kúpeľňové predložky?

Kúpeľňové predložky sú nepostrádateľným doplnkom. Vďaka nim si po sprche môžete stúpnuť na niečo teplého a mäkkého. Aby si zachovali dlho svoju životnosť, je potrebné sa o ne primerane starať.

Kúpeľňové predložky sú denne vystavované rôznym typom znečistenia. Zachytávajú sa v nich vlasy, chlpy, roztoče a vlhkosť, z ktorej sa následne ľahko tvoria plesne. Predložkám je teda potrebné venovať špeciálnu starostlivosť, aby ste ich udržali dlho funkčné, zdraviu nezávadné a príjemné.

Ako správne prať kúpeľňové predložky

Pri praní predložiek veľmi záleží na materiáli, z ktorého sú vyrobené. Vhodné pre pranie v práčke sú preložky vyrobené z bavlny, polyamidu, polyakrylátu či froté.

  • Pred praním vždy najprv skontrolujte štítok, ktorý vám napovie, ako preložku správne prať.
  • Pred tým, než predložku vložíte do práčky, ju najprv poriadne vyklepte, aby ste ju zbavili vlasov a ďalších nečistôt.
  • Nikdy neperte predložku samostatne. Perte minimálne dve zároveň alebo pridajte uteráky, aby ste vyvážili rovnováhu práčky.
  • Pokiaľ máte preložky s protišmykovou úpravou, pri praní nepoužívajte bielidlá, pretože by ste protišmykovú vrstvu mohli poničiť.
  • Ideálna teplota vody pre pranie predložiek je 30 stupňov. Teplá voda narušuje vrstvu lepidla, ktorá pripevňuje vlákna k podkladu predložky. Pokiaľ máte čisto bavlnené či froté predložky bez podkladu, môžete prať pri vyššej teplote.
  • Po vypraní je predložky možné ošetriť špeciálnymi dezinfekčnými prípravkami na tkaniny proti roztočom.

Ako kúpeľňové predložky správne sušiť

  • Po vypraní sušte predložky na vzdušnom mieste, ideálne na slniečku.
  • Ak potrebujete, aby predložka uschla rýchlo, môžete použiť sušičku nastavenú na najkratší možný program a po vysušení ju okamžite vybrať.
  • Pozor! Vyvarujte sa sušeniu na radiátore, vysoké teploty by mohli narušiť protišmykovú vrstvu.

Ako často predložky prať

To, ako často budete prať kúpeľňové predložky, záleží na ich umiestnení a tiež na zvyklostiach vo vašej rodine. Ak používate predložky aj pred toaletou, je vhodné ich meniť raz týždenne a to najmä, ak s vami toaletu zdieľajú aj malí chlapci. Pre ostatné kúpeľňové predložky je postačujúci interval prania raz mesačne. Samozrejme závisí na vašich individuálnych potrebách a stupni znečistenia. Aby vám však predložka dlho vydržala v stave, v akom ste si ju zaobstarali, je dôležité dbať odporúčania pre jej pranie.

Vyberte si kúpeľňovú predložku na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom