Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Hygge - pozitívna inšpirácia z Dánska

Inšpirujte sa životným štýlom Dánov, ktorí sú považovaní za najšťastnejší národ. V čom je ich tajomstvo? Jedno z nich nesie názov hygge, poďte sa o tom dozvedieť viacej.

Dni sa krátia, slnko je často schované za mrakmi, prší a vy strácate pozitívne naladenie? Nenechajte sa otráviť, inšpirujte sa Dánmi, ktorí napriek tomu, že majú slnka a tepla ešte oveľa menej, dlhodobo patria medzi najšťastnejšie národy. Ako to robia? Odpoveďou je životný štýl, nazývaný hygge.

Čo je to hygge a ako sa vyslovuje?

Pojem hygge je ťažko uchopiteľný. Je to, keď si dáte po náročnom dni horúcu vaňu a na nič nemyslíte. Je to, keď sa v daždivom dni zaboríte do pletenej deky a čítate si s šálkou horúceho čaju. Hygge je aj to, keď sa smejete s rodinou či priateľmi pri dobrom jedle a poháriku vína. Hygge je jednoducho to, čo robí váš život príjemným.

Tiež vás hneď napadlo, ako je to s výslovnosťou tohto najpoužívanejšieho slova dánčiny? Na internete sa dá nájsť hŕba odkazov a videí, ktoré výslovnosť slova hygge vysvetľujú. Ukazuje sa ale, že to nebude až také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Nájsť môžete veľa variantov výslovnosti, od "hýge" až po "hjůga." Anglicky hovoriacim jedincom snáď pomôže prepis "hoo-guh," ktorý sa zdá byť najbližšie správnej výslovnosti.

V podobnom štýle:

To pravé hygge čítanie

Dobrá nálada a pocit spokojnosti nie vždy prídu samy od seba. O hygge preto vyšlo niekoľko kníh, ktoré vám ukážu pár tipov ku spokojnejšiemu životu. Jedna z nich, ktorá vyšla aj u nás, je od dánskej autorky Louisy Thomsen Brits a nesie príznačný názov Hygge - Tajomstvo spokojného života. Na 192 stránkach sa dozviete, čo fenomén hygge obnáša a ako ho nájsť aj vo svojom živote. Nečakajte však podrobný návod, je to skôr filozoficky poňatá kniha o tomto životnom štýle.

Hygge v každodennom živote

Že musíte upratovať, ale nechce sa vám do toho? Aj z upratovania sa môže stať príjemná činnosť, keď si k nemu pustíte svoju obľúbenú hudbu, ktorá vás rozhýbe. Je veľa situácií, do ktorých sa nám nechce, keď si však na nich ale nájdete to dobré alebo aspoň niečo, čo ich môže spríjemniť, budete k nim hneď pristupovať inak. Hygge je predovšetkým umenie urobiť si život príjemnejší a šťastnejší, bez ohľadu na to kde práve ste. Aj v práci vám môže byť hneď lepšie, keď si do kancelárie zaobstaráte čerstvé kvety alebo štýlový diár, do ktorého sa vám bude písať s radosťou.

Ako dostať hygge aj do vášho domova

Aby ste sa mohli cítiť uvoľnene, začnite u seba doma a obklopte sa tým, čo vo vás prebúdza pokoj a pohodu. Bez toho by to nešlo. A kde inde sa porozhliadnuť, než priamo na severe? Inšpirácia v škandinávskom štýle je v tomto prípade rozhodne správna voľba. Čisté línie a prírodné materiály - jednoduchosť, ktorá je aj napriek tomu nesmierne útulná.

Vynahraďte si nedostatok svetla

Nielen v Dánsku, ale aj u nás je cez zimu málo prírodného svetla - to je na udržanie dobrej nálady potrebné doplniť inak. Samotné lustre v tomto prípade ale nestačia. Tú správnu atmosféru navodíte napríklad rozmiestnením stojacích lámp po byte, ktoré môžete doplniť aj o svetelné girlandy všemožných tvarov a farieb. Naozaj hrejivé svetlo pochádza samozrejme z krbu. Že nemáte krb? Nevadí. Svetlo zo sviečok zaženie chmúry rovnako spoľahlivo. Sviečky môžete dať do rohu vane, do obývačky, ale pokojne aj do spálne. Na trhu je obrovský výber sviečok rôznych designov i vôní. Ak chcete byť šetrnejší, siahnite po takých, ktoré sú z prírodných voskov pochádzajúcich z ekologického poľnohospodárstva.

BIANO TIP: Neviete si rady s optimálnou vôňou? Vône HYGGE od Skandinavisk majú všetko, čo k relaxácii potrebujete.

V podobnom štýle:

Obklopte sa prírodnými materiálmi

Kde inde načerpať silu ako v prírode? Aby ste ju mohli čerpať stále, prineste si ju aj domov. Drevo je tým pravým materiálom na nábytok i dekorácie. Je kvalitné, príjemne vonia a dodá interiéru tú správnu útulnosť. Navyše starnutím získava na kráse. Drevo môžete nechať vo svojej prirodzenej podobe, ošetrené iba prírodnými voskami a olejmi, alebo zvoliť lakovaný nábytok, ideálne v bielej farbe, ktorá priestor rozžiari.

BIANO TIP: Dobrú náladu podporia aj rastliny. Živé kvety zútulnia každý interiér, ak si nie ste istí, či vašu starostlivosť vydržia, vyberte sukulenty.

V podobném stylu:

Pridajte textúry

Mäkké vankúše s pleteným poťahom nabádajú k usadnutiu na gauč samy o sebe. V chladnejších mesiacoch oceníte na sedačke aj veľkú pletenú deku na sedačke, ktorá vám bude robiť spoločnosť pri čítaní či sledovaní filmov. Pokojne navrstvite niekoľko rôzne veľkých diek na seba, vyzerá to fantasticky. Chlpaté koberčeky s vysokým vlasom potom skvelo doplnia jednoduchú drevenú podlahu rovnako dobre, ako umelé aj pravé kožušiny.

BIANO TIP: Na dekách aj vankúšoch najlepšie vyniknú takzvané nórske vzory, ktoré k severskému životnému štýlu neodmysliteľne patria.

Vytvorte si svoj útulný kútik

Nie je samozrejme nutné meniť zaužívaný štýl bývania, niekedy len stačí mať svoj vlastný kútik, v ktorom zabudnete na bežné starosti a načerpáte pozitívnu energiu. Dáni ho nazývajú hyggekrog. A čo by v ňom malo byť? Nemali by chýbať hrejivé a mäkké materiály, od vankúšov až po deky, do ktorých sa budete môcť zababušiť. Vonné sviečky podčiarknu pokojnú atmosféru a pomôžu rozpustiť stres. Tiež by tam na vás mala čakať obľúbená kniha alebo napríklad antistresové omaľovánky. Proste čokoľvek, čo vám pomáha odpočívať.

Vo vašom relaxačnom kútiku môžete mať ešte hygge záchranný box. Takú prvú pomoc na nevydarený deň. Môžete použiť plastový box, papierovú krabicu, ale pokojne aj starý kufor. Uschovajte si do neho fotky z dovolenky, ktoré vo vás vyvolávajú príjemné spomienky. Pripravte si doň obľúbený sypaný čaj a čokoládu, ktoré spoľahlivo fungujú proti útrapám. V chladnejšom počasí oceníte aj vlnené ponožky. Sami predsa najlepšie viete, čo vám urobí radosť.

Odložte telefón

Hektický štýl života má na svedomí to, že sme neustále a všetkým dostupní. Na telefóne, na sociálnych sietiach, všade. Aby ste mohli naozaj vypnúť a nabiť energiu, skúste najprv vypnúť telefón. Alebo ho aspoň po návrate z práce na nejakú dobu odložiť bokom. Uvidíte, že vám nič neutečie a perfektne si oddýchnete. Sociálny kontakt je najlepší ten priamy. Pozvite si domov priateľov, môžete si spoločne uvariť a potom to všetko pri poháriku vína a rozprávaní historiek zjesť. Neznie to výborne?

Pre chvíľky hygge: