Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Dnes radí Michaela: Ako zariadiť študentské bývanie

Na internátoch či privátoch som doteraz strávila 8 rokov svojho života, a to ešte nemám spraveného ani bakalára. Za tú dobu som však nazbierala nejaké tie poznatky o tom, ako sa cítiť ako doma aj v cudzom priestore zdieľanom s ďalšími štyrmi ľuďmi.

Michaela sa zaoberá udržateľným životným štýlom, ktorý nebolí peňaženku, dobrodružným cestovaním a taktiež otvorene píše o duševnom zdraví. Najmä o úzkostiach, ktorými sama trpí. Jej tvorbu nájdeš na blogu Jašterka Menny.

V tomto článku sa pozrieme na to, ako zariadiť študentské bývanie tak, aby bolo čo najfunkčnejšie, a zároveň nejak vyzeralo.

Priechodná izba? Žiaden problém!

Nie všetky byty sú prispôsobené študentom tak, aby mal každý svoju vlastnú izbu. Preto je možné že narazíš na ponuku "priechodnej izby" v študentskom byte. To znamená, že tvoja izba by za normálnych okolností pravdepodobne slúžila ako obývačka, a tak aj keď je to tvoj priestor, bude cez neho nejaký spolubývajúci chodiť do svojej izby.

Aj keď sa zatiaľ zdá že priechodná izba má samé nevýhody, nie je to úplne tak. Tým, že sa vzdáš časti svojho komfortu zároveň získaš niekoľko ušetrených eur! Priechodné izby totiž bývajú výrazne lacnejšie ako tie nepriechodné.

No a keď už sa rozhodneš siahnuť po tejto možnosti, prédeľ izby, a tým aj väčšie súkromie jedoducho získaš pomocou paravanu.

Tip: Paravan môžeš použiť aj v nepriechodnej zdieľanej izbe. Rozdelením veľkého otvoreného priestoru na menšie "miestnosti" zvýšiš svoju produktivitu, ale taktiež sa budeš cítiť príjemnejšie!

Čo s nábytkom?

Povedala by som, že väčšina bytov sa študentom ponúka už zariadených. Takže aspoň tento výdaj máš z krku. Napriek tomu sa však nájdu výnimky, tak sa o vybavenosti bytu nezabudni informovať vopred. Okrem základných vecí ako je posteľ, skriňa, stôl a stolička sa hodí zistiť aj vybavenie kuchyne a kúpeľne. Obzvlášť pokiaľ sa ti nedá dostaviť sa na prehliadku bytu osobne.

Máš si priniesť vlastný hrniec, či ich je tam dostatok? Budeš variť na plynovom sporáku, či na dvojplatničke? Je tam sprchový kút, alebo vaňa? Tieto informácie ti môžu taktiež pomôcť rozhodnúť sa pre ten správny byt. Ozaj, keď už sme pri tej kuchyni a varení - vieš na čo sa často zabúda pri sťahovaní na internát? Na utierky. Prečítaj si aj, ako vybrať, ako a sa správne starať o utierky.

Do čoho by som investovala viac?

Počas lockdownu trávime za počítačom ešte viac času ako doteraz. A to znamená, že sedíme ešte viac, a ešte častejšie krivo, ako doteraz. Netvár sa že nie, mne je to jasné. Ak by som mala vybrať dve veci, na ktorých kvalitu si v izbe ozaj potrpím, bol by to kvalitný matrac a kancelárska stolička.

Z nesprávneho sedenia ťa bude bolieť chrbát, či ťa dokonca môže rozbolieť hlava. Kvalita spánku sa zase odrazí na tvojej (ne)energii počas nasledujúceho dňa... A tak by si si na výbere postele a stoličky mal dať záležať. Oceníš to najmä počas skúškového.

Doplnky robia domov

Bez čoho si nevieš predstaviť domov? V detstve to bol pravdepodobne obľúbený plyšák či vankúš. Čo je ale teraz to, vďaka čomu sa vo svojej izbe cítiš príjemne? Pre niekoho sú to fotky kamarátov a rodiny, rastliny, svetielka či typická vôňa. To všetko sa dá so sebou preniesť aj na internát, a ja to veľmi odporúčam! Pre mňa domov tvorí plachta s mandalou na stene, sójové sviečky (z tých nebolí hlava) rozmiestnené po miestnosti, a nádoby na bezobalové nakupovanie.

Zdroj: https://www.instagram.com/p/B57hQMNJL-6/
Zdroj: https://www.instagram.com/p/B57hQMNJL-6/

Ako tak pozerám, na Biano sú parádne dózy rôznych veľkostí. Takže ak ťa babka nezásobila množstvom zaváraninových pohárov, alebo potrebuješ väčšiu veľkosť než je detská výživa, tam si vyberieš... No a koše na triedený odpad by mali byť samozrejmosť v každej domácnosti! Aj študent môže žiť ekologickejšie, a triedenie odpadu je dobrý prvý krok. Navyše, tieto môžeš naskladať na seba, a tak ani nezaberajú veľa miesta.

Čo je to, čo nemôže chýbať v tvojom študentskom byte?

Radi by ste u nás na BIANO uverejnili svoj článok? Napíšte nám na simona.porubska@biano.com a my sa ozveme!