Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Dnes radí Majka: Vpustite prírodu do svojho domova - pestujte rastliny

Február je pre mňa každoročne mesiacom, kedy sa pozvoľna preberám zo zimnej letargie a začínam sa tešiť na jar. Kontrolujem zásoby kvetináčov, dokupujem semienka, chystám prvé priesady, plánujem, čo je kedy najvhodnejšie vysiať a kam to umiestniť.

Volám sa Majka a som šťastnou mamou troch detí. Snažím sa v tomto rýchlom svete nájsť svoj pokoj a vychutnávať si malé radosti všedných dní, spolu so svojou rodinou. Milujem dlhé prechádzky, krásne kvety a dobré knihy.
Tento rok sa budem musieť obísť bez záhradky, no zisťujem, že aj na malom priestore sa dá všeličo vykúzliť. Skrátka, život bez rastliniek a starostlivosti o ne si už neviem predstaviť.

Sadenie je mojou meditáciou: Ako na to?

Práca s hlinou pri vysievaní semienok a presádzaní sadeníc je vskutku príjemná, takmer meditatívna aktivita. No týmto celé dobrodružstvo len začína.

Následne každý deň, keď chodím zeminu zľahka zalievať, netrpezlivo čakám, kedy z nej vykuknú prvé zelené lístočky. Len čo ich zbadám, zaplaví ma pocit veľkej radosti a nadšenia z prvého malého víťazstva - semienko vyklíčilo!

Sledovať potom ako malá rastlinka rastie, silnie, vytvára nové a nové lístočky a kvety, to je ozajstný zázrak života v priamom prenose.

Dnes sa už sadenice rastlín dajú nakúpiť predpestované, ale prejsť si celým pestovateľským procesom od semienka po veľkú rastlinu má tiež svoje čaro.

A čo teda pestovať?

A čo teda pestovať? Ak patríte k šťastným majiteľom záhradky, možností je takmer nekonečno. Od úžitkových rastlín po okrasné, od jednoročiek po trvalky.

Ak sa však musíte vtesnať do prostredia bytu či balkóna, tiež nie je všetko stratené. Dobrou voľbou na začiatok sú kuchynské bylinky, ako bazalka, mäta, pažítka, medovka či rozmarín.

V kvetináči na okennom parapete ich dopestujete také akurátne množstvo na spestrenie varenia a sú relatívne nenáročné.

Podobne sa bude dariť aj menším odrodám šalátu, ako je polníček či rukola. Lístky po ostrihaní dorastú, prípadne môžete priebežne dosievať ďalšie semienka a úrodu zbierať počas celej sezóny.

Takisto dnes už dostať špeciálne vyšľachtené mini odrody rozličných druhov zeleniny, ako napríklad hrášku, paradajok či uhoriek, ktoré sú určené na pestovanie na balkóne.

Dôležité je len dať pozor, aby rastlinky neboli vystavené ostrému slnku, ktoré by ich mohlo spáliť, a takisto dbať na pravidelné prihnojovanie, keďže živiny z pôdy v kvetináči sa rýchlejšie vyčerpajú.

Pre spestenie jedálnička môžete skúsiť aj jedlé kvety, ako sú sirôtky, kapucínka či nechtík lekársky. Na pestovanie sú úplne nenáročné, zato však nádherne ozdobia vaše letné dezerty!

A pre všetkých milovníkov rastlín

Pokiaľ nemáte pestovateľské ambície siahajúce až po zber vlastnej úrody, obklopte sa izbovými rastlinami. Zútulnia každý interiér, pôsobia upokojujúco na psychiku a mnohé majú schopnosť čistiť ovzdušie v byte od najrôznejších škodlivín.

Ak nemáte dostatok priestoru na umiestnenie kvetináčov, skúste závesné verzie. Ja už nejaký čas rozmýšľam nad výrobou kokedamy, no kým sa odhodlám, závesný kvetináč je voľba na istotu. Okrem úspory miesta je navyše naozaj krásnym doplnkom interiéru.

Najviac v ňom samozrejme vyniknú ťahavé rastliny s previsnutými listami, no videla som v nich už aj kvitnúce orchidey. Na balkóne v nich zas krásne ukážu lobelky, surfínie, či dokonca aj jahody.

Blogerka Majka si u nás vybrala závesné kvetináče. Inšpirujte sa aj vy.

Nenáročné na údržbu

Medzi nenáročné a obzvlášť dekoratívne rastliny patria aj sukulenty. S niektorými druhmi sa dá naozaj kreatívne pohrať a vytvoriť si vlastné aranžmány. Čo tak vyskúšať si pestovanie v sklenenom aeráriu? Alebo si vytvoriť „víliu záhradku“, ktorá poteší aj deti? Už od malička sa tak môžu učiť starostlivosti o živé rastlinky a tiež pestovať si estetické cítenie.

Skrátka, s rastlinami nikdy nešliapneme vedľa, stačí si vybrať podľa svojho vkusu, potrieb i možností a tešiť sa z ich prítomnosti.
Radi by ste u nás na BIANO uverejnili svoj článok? Napíšte mi na simona.porubska@biano.com a poďme sa spoločne dohodnúť na spolupráci! :)

NÁŠ TIP: Toaletný stolík od Elišky a jemu podobné nájdete na tomto odkaze: https://www.biano.sk/products/visually-similar/v2-4XHooEshclMPR5XR.

Podľa obrázka toaletného stolíka od Elišky sme pomocou funkcie vizuálne vyhľadávanie našli podobné stolíky.