Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako zútulniť byt pomocou samolepiek či samolepiacich fólií

Dekoráciu bytu nemusia tvoriť iba obrazy, plagáty a upomienkové predmety na poličkách. Nalepte si v kuchyni na stenu samolepku alebo zrenovujte otrieskané zárubne vhodnou fóliou.

Nechce sa vám maľovať, a napriek tomu by ste radi pozdvihli celkový dojem zo svojho bývania? Čo tak skúsiť dekorovať byt pomocou samolepiek na stenu alebo rovno zrenovovať odreniny novou samolepiacou fóliou? Žiadny problém. Poďte zistiť, čo dnešný trh s týmito dekoráciami ponúka a ako naplno využiť ich potenciál. A aby ste sa netrápili zdĺhavým lepením, prinášame aj návod na ich aplikáciu.

Samolepky na stenu

Samolepku na stenu máte nalepenú za pár sekúnd a okrem vylepšeného dojmu z bývania vám šikovne zamaskuje aj nejaký ten škriabanec alebo fľaky. Môžu vám nahradiť plagáty hercov z časopisov aj ťažké obrazy, pre ktoré už nemáte miesto. Ich výber je vskutku široký. Okrem klasických čiernobielych variantov nájdete aj farebné, svietiace v tme alebo dokonca tie s 3D efektmi. Vyobrazených motívov je tiež celá rada od krajín, zvierat, geometrických tvarov po abstraktné obrazce alebo citáty. Voľte ich aj podľa umiestnenia, ktoré nemusia byť len nutne na stene. Svoje miesto nájdu aj na obkladačkách, podlahe, vypínači alebo na chladničke.

 • 3D samolepky opticky zasahujú do priestoru a sú zaujímavým dekoračným prvkom. Navyše vďaka nim vyzerá motív ako živý.
 • Svietiace samolepky je potrebné nasvietiť, na to postačí bežný luster alebo lampička. Z tohto dôvodu sa neodporúčajú do priestorov s menším množstvom svetla. Vhodné sú napríklad do detských izieb k posteli alebo na strop.
 • Klasické samolepky obsahujú potlače najrôznejších motívov od zvierat až po rastliny. Veľmi populárne sú v poslednej dobe najrôznejšie motivačné citáty, heslá a rodinné pravidlá. Jednotlivé fonty písiem sú veľmi vkusné a decentné, pritom vám vykúzlia úsmev na tvári po každom prečítaní.

Vyberte si samolepky na stenu na Biane:

Samolepiace fólie

Dnešný trh ponúka viac než len prúžky alebo imitáciu dlažby. Dekory samolepiacich fólií vo vás vzbudia dojem, že vaša stena je obložená novými kachličkami, drevenými panelmi alebo rovno zložená z kamienkov. V prípade poškriabaného nábytku či zárubní dverí siahnite po imitácii rámov, drevených obkladov a podobne. Skúsiť môžete aj transparentné tapety na sklo, potom už sa k vám do okien nikto nepozrie. Podobné fólie existujú aj pre zrkadlá a zrkadlové steny. Štandardné fólie sú role s rozmermi 45 cm x 2 m.

 • Ochranné fólie sú určené k ochrane najrôznejších povrchov - skiel, dverí, podláh, fasád a podobne. Zabránia znečisteniu povrchu napríklad pri maľovaní, rekonštrukcii alebo sťahovaní.  
 • Renovačné fólie slúžia pre vylepšenie nábytku a dverí. Obsahujú odolnú transparentnú vrstvu, ktorá je vysoko odolná.
 • Zrkadlová samolepiaca tapeta je veľmi flexibilná, nalepiť ju môžete kamkoľvek. Dajte si však pozor na to, aby bol povrch plochy, na ktoré tapetu chcete umiestniť, rovný. Prípadné nedokonalosti by totiž boli vidieť a zrkadlový obraz by skresľovali.
 • Fólie na kachličky dokážu dodať vašej kúpeľni úplne iný vzhľad bez finančne náročnejších investícií. Sú odolné proti vlhku a môžete ich umiestniť aj na dvere sprchovacieho kúta alebo na okno.
 • Znepriehľadnenie skla vám zaistia transparentné tapety na okno, které zaručia úplné súkromie a zároveň neprídete o svetlo zvonku. Na výber sú tapety bez vzoru alebo s najrôznejšími motívmi kvetov, kvapiek vody alebo farebnej mozaiky.

Všetky spomínané dekorácie sú samozrejme umývateľné vodou a môžete ich leštiť bežnými prípravkami proti prachu.

Vyberte si samolepiacu foliu na Biane:

Lepenie nie je len o estetickom dojme

Samolepky na stenu, prípadne fólie, už neprinášajú len onen spomínaný estetický dojem z lepšieho bývania. Vďaka nim môžete rozčleniť miestnosti aj izby na zóny. Zvoľte farebné fólie alebo samolepky hračiek či zvierat pre detský kútik. V spálni zase odporúčame imitovať obloženie drevom okolo postele. Zakryjete tak oškriabanú omietku od perín a zároveň navodíte hrejivý pocit tepla.

Ako fólie a samolepky na stenu lepiť

Nikdy neaplikujte samolepky ani fólie na čerstvo natretú stenu. Vždy platí, že byste mali lepit na očistený, odmastený povrch. Samozrejmosťou je hladkosť podkladov. Samolepka aj fólia bude po správnom nalepení dokonale kopírovať stenu, zárubňu či nábytok. Upravte si teda podklad pred začiatkom dekorácie.

Pred nalepením je dobré celú stenu postriekať saponátom, napríklad vodou s prípravkom na riad. Bude sa vám lepšie pracovať, saponát vám zmierni tvorbu vzduchových bubliniek, ktoré vznikajú pod nalepenou fóliou alebo samolepkou.

Samolepky

Zakúpené balenie so samolepkou na stenu zvyčajne obsahuje vybranú samolepku na podkladovom papieri a transparentné fóliu s jednou lepiacou stranou. Lepenie prebieha v niekoľkých krokoch.

 1. Položte samolepku podkladovým papierom hore
 2. Pritlačte samolepku k fólii
 3. Pomaly sťahujte podkladový papier a dbajte na to, aby na fólii zostali všetky časti dekorácie
 4. Vezmite fóliu a umiestnite ju na vami vybrané miesto
 5. Opäť niekoľkokrát pevne pritlačte fóliu k stene
 6. Pomaly a opatrne z rohu odlupujte fóliu a ihneď uhladzujte samolepku pomocou stierky či špongie

Väčšie samolepky bývajú väčšinou po jednotlivých kusoch, prípadne ich môžete postrihať na menšie časti a tie potom rovnakým spôsobom zlepiť k sebe.

Fólie

Než začnete s celou procedúrou, pripravte si niekoľko pomôcok: skladací meter, ceruzku, zalamovací nôž, handru alebo stierku. Ďalej pokračujte nasledujúcimi krokmi.

 1. Odrežte si potrebnú veľkosť - nezabudnite na presahy (cca 1 až 2 cm navyše)
 2. Stiahnite podkladový papier z fólie
 3. Fóliu priložte na stenu, prípadne nábytok, a vyhlaďte handrou alebo stierkou
 4. Papier postupne sťahujte, stále druhou rukou vyhladzujte

Ak vám aj napriek použitiu saponátovej vody vznikli bubliny, použite ostrý predmet k ich prepichnutiu. Najvhodnejší je tenký špendlík alebo ihla na šitie. Poslúži vám aj zalamovací nôž.

Ako odstrániť samolepky zo steny

Chcete inú dekoráciu alebo z nejakého dôvodu potrebujete odstrániť existujúce samolepiace dekorácie? Použite fén. Na samolepku mierte približne zo vzdialenosti 15 až 20 cm a nastavte si nižšiu teplotu. Buďte trpezliví a pomaly odlupujte nálepku smerom z horného rohu k spodnému. Snažte sa odlupovať dekoráciu čo najviac v rovine povrchu (steny, zárubne, apod.). Častou chybou je olupovanie kolmo k stene, v takom prípade však hrozí, že vám na stene zostanú zvyšky nálepky.

Ako na zvyšky fólie na stene

Ak sa aj cez pomalé a opatrné odnímanie nálepky stretávate so zvyškami dekorácií na stene, použite na ich odstránenie nejaký ostrejší nástroj. Môžete využiť nôž alebo špachtľu, vhodné sú aj liehové odstraňovače tapiet, ktoré nanesiete na povrch a následne odlúpnete. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu na zakúpenú fóliu, tapetu alebo nálepku.

Majte na pamäti, že žiadna samolepiaca dekorácia nebude vo vašej izbe nastálo. Aj samolepky majú svoju životnosť. Výhodou však je, že ich môžete kedykoľvek vymeniť a razom tak opäť zmeniť dizajn miestnosti. S minimálnym úsilím a za málo peňazí.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom