Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako zariadiť spoločnú izbu pre súrodencov

Máte doma dvoch alebo dokonca troch nezbedníkov, ktorí musia chtiac nechtiac zdieľať jednu izbu? Pripravili sme pre vás pár rád, vďaka ktorým nebude zariadenie takejto izbičky až tak krkolomné.

https://freshome.com/kids-room-ideas/

V prvom rade si musíte uvedomiť, že deti potrebujú dostatok priestoru na spánok, učenie a hranie. Ak máte preto viac než dve deti a počet miestností je obmedzený, venujte im aspoň tú najväčší izbu, ktorú máte k dispozícii, napríklad aj na úkor maličkej obývačky. Zároveň každému z detí doprajte aspoň trochu súkromia, predovšetkým pokiaľ sú rozdielneho veku či pohlavia - napríklad pomocou skriniek, ktorými izbu rozdelíte na dve, alebo len pomocou závesov pri posteli.

Miesto na spanie

Najdôležitejšia je v izbičke samozrejme priestranná detská posteľ s kvalitným roštom a pohodlným matracom. V záujme ušetrenia miesta môžete deťom zaobstarať klasickú poschodovú posteľ, alebo môžete využiť jednotlivé poschodové postele, pod ktoré sa schová napríklad šatník alebo príma bunker. Takéto riešenie je s dostatočne vysokými stropmi vhodné aj pre tri deti, ktoré by sa inak v izbe príliš tiesnili. Ku každej posteli nezabudnite umiestniť lampičku na čítanie a aspoň malú poličku na knižku a čaj.

Miesto k učeniu

Každé dieťa by malo mať svoj vlastný písací stôl, polohovateľnú detskú stoličku a poriadnu lampičku. Ak vám to priestor len trochu dovolí, doprajte im to. Môžete umiestniť napríklad viac stolov vedľa seba na dlhšiu stranu miestnosti, najlepšie k oknu, alebo problém vyriešite len stolovou doskou privŕtanou k stene, ktorá môže byť aj trochu užšia. Riešením môže byť aj umiestnenie stolov proti sebe, čím vytvoríte akýsi veľký ostrovček, na ktorom všetky deti môžu pohodlne maľovať, tvoriť alebo písať úlohy, bez toho aby si navzájom prekážali.

Miesto na hranie

Priestor na hranie samozrejme nemusí mať každé dieťa zvlášť, naopak. Veľký mäkký koberec, na ktorý sa zmestia deti aj so všetkými autodráhami a domčekmi pre bábiky. Dostatočné plošné svetlo, vďaka vhodnému stropnému osvetleniu, je ale základ.

Dievča a chlapec

Ak máte doma deti odlišného pohlavia, či už dve, alebo rovno tri, je dobré rozdeliť izbičku aspoň opticky na dievčenskú a chlapčenskú zónu. Skúste miestnosť rozdeliť vzájomne sa doplňujúcimi farbami, napríklad žltú a zelenú či fialovú a modrú, alebo zvoľte neutrálnu bielu a sivú. O rozdelenie sa postarajú aj určité motívy, napríklad bodky pre dievčatko a kocky pre chlapčeka, ale spýtajte sa aj na ich názor a predstavy. Veď ide predovšetkým o to, aby sa v jednej izbe cítili dobre.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom