Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako vybrať vhodnú vázu pre rezané kvety?

Výber vhodnej vázy pre rezaný kvet nemusí byť ľahká úloha. Kvet by mal byť vždy dominantným prvkom, bez toho aby ho váza zatieňovala. Pre každý typ kvetu je vhodný iný tvar i materiál.

Kúpte si do interiéru hneď niekoľko váz, aby ste mali vždy na výber podľa kytice, ktorú si domov práve donesiete. Nemala by vám chýbať hranatá, cylindrická a úzka. Niektoré kvety sa hodia do priehľadných sklenených váz, zatiaľ čo iné vyzerajú lepšie v tých nepriehľadných. Dôležité je tiež zvoliť správnu veľkosť.

Z akých tvarov váz môžete vyberať?

Hranatá

Hranaté vázy sú ideálnou voľbou pre väčšie pugéty. Umožnia jednotlivým kvetom lepšie rozmiestnenie v priestore. Ak radi aranžuje kvety, môže byť hranatý tvar vhodným pomocníkom. Začnite s aranžovaním od jednotlivých rohov a potom pokračujte smerom k stredu. Hranaté sklenené vázy takisto pôsobia v interiéru veľmi moderne.

Cylindrická

Veľké cylindrické vázy sú vhodné pre dlhšie kvety s veľkými kvetmi. Cylindrické vázy poskytujú kvetom dostatok priestoru pre voľné rozmiestnenie. Ideálna kytica pre tento typ je tvorená ľaliami, prípadne inými kvetmi s podobnou veľkosťou.

Úzka

Vázy zo zúženým krkom sú ideálnou voľbou pre umiestnenie len jedného kvetu, nie celého pugétu. Tento minimalistický typ na seba nepúta toľko pozornosti a nechá vyniknúť samotnému kvetu.

Aký typ vázy se hodí pre danú kyticu?

Priehľadné vázy

Ak aranžuje kyticu, ktorej stonky sú jednotné, celistvé, silné a jednoducho tvarované (napr. ľalie, ruže, tulipány, kosatce), je vhodné zvoliť priehľadnú vázu. V takom prípade sa aj stonky stanú súčasťou finálneho aranžmá a celok bude pôsobiť veľmi elegantne.

Nepriehľadné vázy

Do nepriehľadných váz umiestnite rustikálne kytice, ktorých stonky sú nejednotné a slabšie. Pôsobivého efektu dosiahnete, keď necháte niektoré kvety ľahko prepadnúť cez okraj. Nepriehľadnú vázu vždy voľte pre lúčne kvety, ak navyše bude v jemných pastelových tónoch, kyticu výborne doplní. Vázy by vo všeobecnosti nemali byť moc farebné, pretože by uberali na pozornosti kvetinám. Ideálne je teda voliť neutrálne či pastelové farby, aby kvetina bola vždy dominantným prvkom.

Ako zvolit správnou veľkosť?

Pri voľbe vhodnej veľkosti je potrebné mať na pamäti pravidlo, že by váza mala byť 1,5-2krát menšia než daná kvetina. Nikdy neumiestňujte malý puget do obrovskej vázy, kytica by sa v nej zbytočne strácala. Pokiaľ naopak umiestnite veľkú kyticu do malej vázy, hrozí prevrhnutie.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom