Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako uskladniť bicykel, aby neprekážal?

Dni sa predlžujú, teplota je čím ďalej príjemnejšia, láka vás vyraziť na bicykel? Najskôr ale poďme vyriešiť, kam a ako bicykel uskladniť. Pomôžeme vám vybrať ideálny stojan do garáže i do bytu.

S miestom občas bojuje každý, hlavne v menších domácnostiach sa o priestor nechcete deliť s bicyklom, o ktorý zakopávate. Našťastie je na trhu dostupná široká škála držiakov a stojanov na bicykle, ktoré šetria nielen miesto, ale aj vaše nervy. Možnosť svojho dvojkolesového parťáka bezpečne ukotviť oceníte aj v prípade, že chcete mať prehľadnejšiu pivnicu či garáž alebo jednoducho len chcete mať bicykel na očiach v byte. Nebojte sa, že by ste si nevybrali, ponuka je rozmanitá.

Podľa čoho vyberať držiak na bicykel

Než sa pustíte do samotného nákupu, popremýšľajte o tom, ktorý z nasledujúcich držiakov pre vás bude najvhodnejší. Vyberajte nielen podľa spôsobu uchytenia držiaku aj bicyklov, ale aj podľa počtu bicyklov a priestorov, v ktorých bicykle chcete mať.

1. Držiak na stenu, alebo radšej stojan na zem?

Ako pevné máte steny? Udrží držiak aj s bicyklom? Vŕtať do sadrokartónu a dúfať, že to pôjde, by sa nemuselo vyplatiť. Prihliadnite preto nielen ku hmotnosti bicykla, ale aj k tomu, že s bicyklom budete manipulovať a na držiak je v tej chvíli kladená ešte väčšia sila. Ak voľná stena, na ktorú ste chceli držiak na bicykel pripevniť, nie je dostatočne pevná, radšej zvoľte podlahový stojan.

2. Do akej výšky držiak na stenu pripevniť?

Výšku uchytenia prispôsobte svojim fyzickým možnostiam a nepripevňujte držiak na bicykel príliš vysoko. Radosť z dobre uskladneného bicykla by vás rýchlo prešla, ak by ste s príliš ťažkým bicyklom museli manipulovať na špičkách či za pomoci niekoho vyššieho. Bicykel preto zaveste tak, aby ste naň dosiahli a zároveň ho uniesli.

3. Nezničí sa mi bicykel či steny?

Dnes už sú všetky držiaky na bicykel uspôsobené tomu, aby vášho miláčika nepoškriabali, takže sa ich rozhodne nemusíte báť. Ak máte obavu, že by sa mohli poškriabať či zašpiniť steny, možno to riešiť umývateľnou tapetou.

4. Koľko bicyklov potrebujem uskladniť?

Jazdíte sami, alebo jazdí celá rodina? Aby bicykle nezabrali celú miestnosť, je dobré vyberať aj na základe tohto parametra a zvoliť skôr držiaky, do ktorých sa zahákne predné koleso a tak sa vedľa seba zmestia bicykle celej rodiny. Pokiaľ máte doma aj malých cyklistov, počítajte s tým, že čoskoro budú potrebovať väčšie bicykle a teda väčší priestor na uskladnenie.

Držiaky podľa spôsobu uchytenia bicykla:

Za predné koleso

Tento spôsob uchytenia je vhodný predovšetkým do garáže či pivnice, kde je možné vedľa seba zavesiť aj viac bicyklov. To oceníte, ak sa cyklistike venuje viac členov rodiny. Do interiéru už tak vhodný nie je, pretože koleso sa priamo opiera o stenu, ktorú tak môže ľahko odrieť či znečistiť, a tiež potom viac zasahuje do priestoru. Aby sa zmestilo viac bicyklov čo najbližšie k sebe, starostlivo merajte a dajte držiaky do rôznych výšok, aby do seba bicykle pekne zapadli riaditkami.

+ nízka cena, jednoduché zavesenie bicykla, možnosť umiestniť viac držiakov vedľa seba

- koleso sa opiera o stenu

Za rám bicykla

Na tomto držiaku bicykel visí vodorovne a zaberá priestor, ktorý je len o niečo väčší ako šírka riaditiek. Výšku uchytenia tohto držiaka si ľahko môžete prispôsobiť, aby sa vám naň bicykel ľahko dával aj z neho skladal - možno ho primontovať tak, že bude bicykel len niekoľko centimetrov nad podlahou.

+ ľahká manipulácia

- montáž len na pevnú stenu

Za pedál

Toto uchytenie je veľmi podobné ako u držiaka bicykla za rám, takisto možno držiak upevniť tak, že bude bicykel visieť len niekoľko centrimetrov nad zemou. Hlavný rozdiel je v tom, že sa bicykel opiera o stenu a rovnako ako v prípade uchytenia za predné koleso hrozí znečistenie a poškrabanie stien. Vhodné pre bežné i nášľapné SPD pedále.

+ ľahká manipulácia

- montáž len na pevnú stenu, koleso sa opiera o stenu

Stropné držiaky

Držiak nemusíte mať len na stene. Ak máte vysoké stropy, bola by škoda ich nevyužiť na stropný držiak. Toto upevnenie je z hľadiska úspory priestoru najvýhodnejšie. Bicykel sa zahákne za zadné koleso či sedlo a riaditká a vytiahne sa pomocou kladky až k stropu. Kladka je vybavená brzdou, takže sa nemusíte báť, že vám koleso spadne na hlavu. Určite si dajte pozor na nosnosť a prispôsobte kúpu držiaka hmotnosti svojho bicykla.

+ úspora miesta, ľahká manipulácia vďaka kladkám

- vyššia cena, nutný pevný vysoký strop

Odkladacie držiaky

Vhodná voľba k jednoduchému zaparkovanie bicykla, ak máte viac miesta v predsieni alebo v garáži. Nemusíte bicykel zdvíhat, stačí len nabehnúť predným či zadným kolesom do držiaka a je hotové. Niektoré držiaky sú aj sklápacie, takže keď v nich žiadne koleso nie je, sklopíte ich a nemusíte sa obávať, že o ne zakopnete.

+ ľahká manipulácia

- zaberá viac priestoru

Stojany

Stojany na bicykle sú vynikajúcou voľbou, ak nechcete či nemôžete vŕtať do stien. Z čoho možno vyberať?

Prenosný stojan

Vhodnejšie skôr do väčších priestorov, v menšej miestnosti by ste o bicykel chtiac nechtiac zakopávali. Ak teda máte miesto, ale nechcete do stien vŕtať, sú pre vás prenosné stojany ideálne. Stojany je možné kúpiť ako na jeden, tak aj na viac bicyklov.

+ bez vŕtania, prenosné

- zaberá viac priestoru

Teleskopický stojan

Teleskopický stojan na bicykle je vhodný aj do menších priestorov, jednoducho sa rozoprie medzi strop a podlahu, teda nie je potrebné vŕtať a na stojan vďaka nemu môžete bicykel pohodlne zavesiť. V ponuke sú stojany pre 2 až 4 bicykle.

+ veľká nosnosť, vhodné aj pre menšie priestory, bez nutnosti vŕtania

- vyššia cena

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom