Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako správne vybrať vonkajšie osvetlenie

Vonkajšie osvetlenie je nevyhnutné z mnohých dôvodov. Pomáha orientácii, zvyšuje zabezpečenie objektu a súčasne umožňuje bezpečný príjazd aj príchod do objektu v noci. Ako vybrať osvetlenie, ktoré vás nesklame?

Pri výbere vonkajšieho osvetlenia budeme vychádzať z ich zamýšľaného umiestnenia, požadovanej intenzity osvetlenia aj možností napájania. Exteriérové osvetlenie môžete použiť na stene domu, prístupovej ceste, záhrade či na osvetlenie bazéna. Aby vás ale výber nesklamal, je nutné mať prehľad. Na čo si dať pri nákupe pozor?

Kam svetlo potebujete?

Podľa toho, kde bude svietidlo umiestnené a aký veľký priestor má osvetľovať, vyberáme vhodný typ:

 • na prístupovú cestu a osvetlenie terasy či verandy potrebujete silnejší svetelný zdroj a možnosť manuálneho vypnutia i zapnutia, prípadne reguláciu intenzity svitu. Ak chcete byť pripravení na prípadnú poruchu, inštalujte viac svietidiel. Keď prestane svietiť jedno, vždy máte k dispozícii svetlo z druhého.
 • Pre osvetlenie záhrady, bazéna alebo fasády domu postačia často slabšie svetelné zdroje, pri ktorých oceníte nízku spotrebu, malé rozmery a prípadne aj možnosť inštalácie automatického alebo programovateľného rozsvietenia a zhasínania. Programovateľné rozsvecovanie si nastavíte na konkrétny čas. Nemusíte tak svetlo zapínať ručne, čo šetrí čas. Veľmi obľúbeným variantom sú LED svetlá a pásiky, pretože vyzerajú veľmi dobre a ich inštalácia je jednoduchá.
 • Stále se zvyšuje popularita solárneho osvetlenia, ktoré sa hodia predovšetkým do záhrady, k osvetleniu pergoly, na skalku a podobne. Okrem klasického prevedenia sú k dispozícii aj skryté svetelné zdroje alebo svetla. Efektne pôsobia pri inštalácii v najrôznejších dekoráciách a doplnkoch exteriéru. Vďaka použitej LED technológii a solárnemu nabíjaniu sa nemusíte starať o pripojenie k zdroju napájania. Prevádzka je úplne bezpečná a ekonomicky nenáročná. Intenzita solárneho osvetlenia však nie je tak veľká, aby nahradila klasické osvetlenie, pripojené do siete.

Ako zabezpečiť bezpečnú prevádzku?

Jedným zo základných požiadaviek na spoľahlivú prevádzku vonkajšieho osvetlenia je zamedzenie prieniku vlhkosti do vnútorných častí osvetľovacieho telesa. Navyše také prevedenie i výrazne predĺži jeho životnosť. Preto sa na vonkajšie použitie nehodia interiérové svietidlá, ale špeciálne typy, ktoré sú zabezpečené proti vniknutiu prachu alebo cudzích telies a nevadí im ani extrémne výkyvy teplôt. Stupeň krytia je označený skratkou IP u každého svietidla. Čo jednotlivé hodnoty znamenajú, nájdete v nasledujúcom prehľade:

IP 0X - Nechránené

IP 1X - Zariadenie je chránené pred vniknutím pevných cudzích telies o priemere 50mm a väčších a pred dotykom chrbtom ruky.

IP 2X - Zariadenie je chránené pred vniknutím pevných cudzích telies o priemere 12,5mm a väčších a pred dotykom prstom.

IP 3X - Zariadenie je chránené pred vniknutím pevných cudzích telies o priemere 2,5 mm a väčších a pred dotykom nástrojom.

IP 4X - Zariadenie je chránené pred vniknutím pevných cudzích telies o priemere 1mm a väčších a pred dotykom drôtom.

IP 5X - Zariadenie je chránené pred prachom a pred dotykom drôtom.

IP 6X - Zariadenie je prachotesné a je chránené pred dotykom drôtom.

Inštaláciu výkonnejších elektrických svietidiel by mal vykonávať odborník. U solárnych svietidiel a LED osvetlenia s meničom napätia si ale ľahko poradíte sami.

Aké ovládanie zvoliť?

Pre rozsvecovanie a zhasínanie osvetlenia je možné ovládanie vyriešiť niekoľkými spôsobmi:

 • manuálne vypínače pre jednotlivé svetlá alebo pre skupiny svetiel
 • automatické rozsvietenie svetiel podľa čidiel reagujících na stmievanie vVhodné pre dekoratívne osvetlenie exteriéru)
 • rozsvietenie pomocou pohybových čidiel (vhodné pro vchody a vstupné dvere)
 • naprogramované rozsvietenie a zhasnutie svetiel na čas na centrálnom ovládacom paneli
 • kombinované ovládanie

3 otázky pre výber vonkajšieho osvetlenia

Výber vhodného vonkajšieho osvetlenia nepodceňujte. Prípadná výmena je finančne náročná, a preto je pri nákupe dôležité dodržať spomínané rady. Pred nákupom si položte tieto tri otázky:

 1. Čo chcete osvetľovať?
 2. Kde bude osvetlenie nainštalované?
 3. Ako chcete osvetlenie ovládať?

Keď si dokážete na tieto otázky odpovedať, máte istotu, že vám bude osvetlenie dobre slúžiť. V prípade zložitejších inštalácií je vždy vhodné poradiť sa s odborníkmi.

Vyberte si vonkajšie osvetlenie na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom