Rady, tipy, nápady

Ako si vybrať štýlovú prikrývku na posteľ

Najatraktívnejšie budú vaše postele vyzerať s krásnou a štýlovou prikrývkou. Tá môže nielen šikovne skryť pyžamo, ale zároveň bude skvelým doplnkom miestnosti. Vyberte si štýlovo!

Prehoz na posteľ môže byť v spálni skvelým doplnkom, ktorý skryje všetky lôžkoviny a zároveň ich ochráni napríklad pred prachom. Je však dôležité vybrať taký, ktorý vám bude vyhovovať veľkosťou, materiálom, výplňou a samozrejme aj vhodne ladiacim a originálnym dizajnom. Jeho kúpou čoskoro zistíte, že posteľ ako z katalógu môže mať naozaj každý.

Hlavné funkcie prikrývok

  • Dekorácia - Prikrývka na posteľ je predovšetkým vkusnou dekoráciou. Môžete vyberať jemné farby aj vzory alebo originálne kúsky. Takýto doplnok postele vás nezruinuje a navyše vyzerá vynikajúco.
  • Perinák – Skryje lôžkoviny a pod prikrývkou zostanú pekne voľne rozložené, a tak aj omnoho lepšie prístupné.
  • Príležitostná deka – Keď si po obede chcete zaleňošiť, ale nechce sa vám hneď rozostielať, stačí vkĺznuť pod prikrývku a môžete začať počítať ovečky.
  • Letná prikrývka – Pri prudkých zvratoch počasia vám poslúži oveľa lepšie ako bežná perina.

Veľkosť prehozu

Aby mohol byť prehoz praktický, musí na posteľ predovšetkým správne padnúť. Rozdielne rozmery budú mať pochopiteľne jednolôžka i dvojlôžka, berte však do úvahy i umiestnenie postele, či je prisunutá k stene alebo voľne stojaca v priestore.

Jednolôžka

Prikrývky na jednolôžka nájdete najčastejšie v rozmeroch od 120 do 160 cm, vyberajte podľa špecifikácií vašej postele.

  • Prehoz na volne stojace jednolôžko vyberajte v plnej šírke cca 140 cm, nadbytočnú látku môžete nechať splývať po oboch stranách postele.
  • Prehoz na jednolôžko prisunuté pozdĺžnou stranou k stene si vystačí s prehozom v šírke okolo 120 cm.
  • Prehoz na jednolôžko s čelom voľte podľa vzdialenosti medzi predným a zadným čelom.

Dvojlôžka

Prikrývky na dvojlôžka sa vyrábajú v šírkach od 220 do 260 cm.

  • Šírku prehozu na dvojlôžko s predným čelom volte tak, aby voľne spadajúce bočné časti presahovali matrac vždy najmenej o 10 cm. Dĺžka prehozu sa potom rovná dĺžke postele.
  • U prikrývky na dvojlôžko bez čela sú dĺžka a šírka limitované vaším vkusom. Čím väčšie presahy po stranách postele budete mať, tým štýlovejšií prehoz bude. Romanticky napríklad pôsobia presahy prehozov až na zem. Navyše ľahko zakryjú úložné priestory pod posteľou.

Materiál

Voľbou správneho materiálu môžete vybrať prehoz, ktorý sa bude k štýlu vašej spálne maximálne hodiť. Jednotlivé tkaniny potom vynikajú aj rozdielnymi vlastnosťami čo sa týka hrejivosti a údržby. V neposlednom rade idú ruka v ruke s dizajnom.

Viacvrstvové prikrývky z prírodných materiálov

Sú zošité z vrchnej a spodnej strany, medzi ktoré je všitá výplň. Bývajú bavlnené, ľanové či zo zmesi oboch materiálov. Sú bohato prešívané alebo majú inak zdobenú vrchnú stranu. Vyberať môžete aj medzi ručne šitými prikrývkami alebo patchworkovými originálmi, čo sú vlastne zošité menšie a rôzne farebné látky tak, aby tvorili geometrické vzory.

Tento typ prikrývok vykúzli nostalgicky romantickú náladu, v prípade ručnej práce sa môže stať aj veľmi obdivovaným kúskom vášho majetku. Hodí sa do spální v rustikálnom štýle, vintage alebo retro.

Viacvrstvové prikrývky z umelých materiálov

Jsou sešity ze dvou (vrchní látka a spodní výztuha) nebo tří vrstev (vrchní látka, výztuha, spodní látka). Tyto vrstvy bývají spojeny obvodovým lemováním nebo i vícečetným prošitím. Nabízeny jsou v mnoha různých variantách. Mohou být klasické, moderní nebo zcela minimalistické.  

Tkané přehozy

Ako názov napovedá, ide o jednovrstvové, ale hrubo a výrazne tkané materiály s vysokou gramážou. Môžu byť jednofarebné alebo viacfarebné, podľa sily tkaného materiálu sa ich účel môže blížiť veľmi teplej prikrývke. Často bývajú zdobené strapcami.

Najčastejšie sú súčasťou škandinávskeho štýlu bývania, ale nájdu uplatnenie aj v bytoch s ďalšími modernými prvkami. Aj tento typ prikrývok môžete nájsť aj v podobe ručne vyrábaných originálov.

Dalšie materiály

V posledných rokoch sa veľkému záujmu tešia prikrývky napodobňujúce srsť najrôznejších zvierat alebo rôzne prikrývky v pletenom a háčkovanom dizajnu.

Niektoré z vyššie uvedených prikrývok sa vyrábajú aj obojstranné. Ich vyššiu obstarávaciu cenu preváži fakt, že jedným nákupom získate dve rôzne prikrývky, teda dve štýlové variácie spální naviac.

Údržba

Třívrstvý přehoz

Bývá tvořen dvěma vrstvami látky, mezi něž je všitá lehká výplň. U přehozů z přírodních materiálů myslete na to, že při údržbě, zejména praní, nasáknou vodou a velmi ztěžknou. Výrazně se prodlouží i doba schnutí.  

Přehozy šité z umělých materiálů jsou naopak krásně lehké a schnou výrazně kratší dobu. Žehlení je možné, ale většinou ne přímo nutné. Vždy dbejte pokynů konkrétního výrobce a lístečku na přehozu.

Tkaný přehoz

Tyto typy přehozů se vyrábí většinou z bavlny, obvykle se mohou prát na 40 stupňů. Jejich sušení na volném vzduchu trvá vzhledem k vyšší gramáži déle. Vyžadují žehlení.

Výplne viacvrstvových prikrývok

Najčastejšie sa používajú najrôznejšie duté polyesterové vlákna, ktoré sú vhodné aj pre alergikov. Výplň ale môže byť aj z bavlneného vatelínu alebo iba z ľahkého vlizelínu.

Textilné spálňové sety

Ak máte radi výnimočný vzhľad, ale jeden originálny prehoz nie je tým pravým riešením pre vás, iste vyberiete textilné spálňové sety. Pozostávajú obvykle z jedného prehozu a dvoch ozdobných povlakov na vankúše z rovnakého materiálu.

Vyberte si prikrývku na Biane:

Vyhľadať viac produktov a inšpirácií k tomuto článku