Rady, tipy, nápady

Ako si vybrať štýlový prehoz na posteľ

Najatraktívnejšie budú vaše postele vyzerať s krásnym a štýlovým prehozom. Tá môže nielen šikovne skryť pyžamo, ale zároveň bude skvelým doplnkom miestnosti. Vyberte si štýlovo!

Prehoz na posteľ môže byť v spálni skvelým doplnkom, ktorý skryje všetky lôžkoviny a zároveň ich ochráni napríklad pred prachom. Je však dôležité vybrať taký, ktorý vám bude vyhovovať veľkosťou, materiálom, výplňou a samozrejme aj vhodne ladiacim a originálnym dizajnom. Jeho kúpou čoskoro zistíte, že posteľ ako z katalógu môže mať naozaj každý.

Hlavné funkcie prehozov:

  • Dekorácia - Prehozov na posteľ je predovšetkým vkusnou dekoráciou. Môžete vyberať jemné farby aj vzory alebo originálne kúsky. Takýto doplnok postele vás nezruinuje a navyše vyzerá vynikajúco.
  • Perinák – Skryje lôžkoviny a pod prehozom zostanú pekne voľne rozložené, a tak aj omnoho lepšie prístupné.
  • Príležitostná deka – Keď si po obede chcete zaleňošiť, ale nechce sa vám hneď rozostielať, stačí vkĺznuť pod prehoz a môžete začať počítať ovečky.
  • Letná prikrývka – Pri prudkých zvratoch počasia vám poslúži oveľa lepšie ako bežná perina.

Veľkosť prehozu

Aby mohol byť prehoz praktický, musí na posteľ predovšetkým správne padnúť. Rozdielne rozmery budú mať pochopiteľne jednolôžka i dvojlôžka, berte však do úvahy i umiestnenie postele, či je prisunutá k stene alebo voľne stojaca v priestore.

Jednolôžka

Prehozy na jednolôžka nájdete najčastejšie v rozmeroch od 120 do 160 cm, vyberajte podľa špecifikácií vašej postele.

  • Prehoz na volne stojace jednolôžko vyberajte v plnej šírke cca 140 cm, nadbytočnú látku môžete nechať splývať po oboch stranách postele.
  • Prehoz na jednolôžko prisunuté pozdĺžnou stranou k stene si vystačí s prehozom v šírke okolo 120 cm.
  • Prehoz na jednolôžko s čelom voľte podľa vzdialenosti medzi predným a zadným čelom.

Dvojlôžka

Prehozy na dvojlôžka sa vyrábajú v šírkach od 220 do 260 cm.

  • Šírku prehozu na dvojlôžko s predným čelom volte tak, aby voľne spadajúce bočné časti presahovali matrac vždy najmenej o 10 cm. Dĺžka prehozu sa potom rovná dĺžke postele.
  • U prehozu na dvojlôžko bez čela sú dĺžka a šírka limitované vaším vkusom. Čím väčšie presahy po stranách postele budete mať, tým štýlovejšií prehoz bude. Romanticky napríklad pôsobia presahy prehozov až na zem. Navyše ľahko zakryjú úložné priestory pod posteľou.

Materiál

Voľbou správneho materiálu môžete vybrať prehoz, ktorý sa bude k štýlu vašej spálne maximálne hodiť. Jednotlivé tkaniny potom vynikajú aj rozdielnymi vlastnosťami čo sa týka hrejivosti a údržby. V neposlednom rade idú ruka v ruke s dizajnom.

Viacvrstvové prehozy z prírodných materiálov

Sú zošité z vrchnej a spodnej strany, medzi ktoré je všitá výplň. Bývajú bavlnené, ľanové či zo zmesi oboch materiálov. Sú bohato prešívané alebo majú inak zdobenú vrchnú stranu. Vyberať môžete aj medzi ručne šitými prehozmi alebo patchworkovými originálmi, čo sú vlastne zošité menšie a rôzne farebné látky tak, aby tvorili geometrické vzory.

Tento typ prehozov vykúzli nostalgicky romantickú náladu, v prípade ručnej práce sa môže stať aj veľmi obdivovaným kúskom vášho majetku. Hodí sa do spální v rustikálnom štýle, vintage alebo retro.

Viacvrstvové prehozy z umelých materiálov

Sú zošité z dvoch (vrchná látka a spodná výzstuž) alebo troch vrstiev (vrchná látka, výstuž, spodná látka). Tieto vrstvy sú spojené obvodovým lemovaním alebo aj viacpočetným prešitím. Nájdete ich v mnohých rôznych variantách. Sú to buď klasické, moderné alebo minimalistické prehozy.  

Tkané prehozy

Ako názov napovedá, ide o jednovrstvové, ale hrubo a výrazne tkané materiály s vysokou gramážou. Môžu byť jednofarebné alebo viacfarebné, podľa sily tkaného materiálu sa ich účel môže blížiť veľmi teplej prikrývke. Často bývajú zdobené strapcami.

Najčastejšie sú súčasťou škandinávskeho štýlu bývania, ale nájdu uplatnenie aj v bytoch s ďalšími modernými prvkami. Aj tento typ prehozov môžete nájsť aj v podobe ručne vyrábaných originálov.

Dalšie materiály

V posledných rokoch sa veľkému záujmu tešia prehozy, ktoré napodonujú srsť najrôznejších zvierat alebo rôzne prehozy v pletenom a háčkovanom dizajnu.

Niektoré z vyššie uvedených prehozov sa vyrábajú aj obojstranné. Ich vyššiu obstarávaciu cenu preváži fakt, že jedným nákupom získate dva rôzne prehozy, teda dve štýlové variácie spální naviac.

Údržba

Trojvrstvový prehoz

Tvoria ho dve vrstvy látky, medzi ktorými je ľahká výplň. Pri prehozoch z prírodných materiálov myslite na to, že pri údržbe, hlavne praní, nasiaknu vodou a sú ťažšie. Výrazne sa predĺží aj čas sušenia.  

Prehozy šité z umelých materiálov sú naopak krásne ľahké a schnú výrazne kratšiu dobu. Žehlenie je možné, ale väčšinou nie priamo nutné. Vždy dodržujte pokyny konkrétneho výrobcu a lístku na prehoze.

Tkaný prehoz

Tieto typy prehozov sa vyrábajú väčinou z bavlny, môžu sa prať pri 40 stupňoch. Ich sušením na voľno na čerstvom vzduchu trvá kvôli vyššej gramáži dlhšie. Vyžadujú žehlenie.

Výplne viacvrstvových prehozov

Najčastejšie sa používajú najrôznejšie duté polyesterové vlákna, ktoré sú vhodné aj pre alergikov. Výplň ale môže byť aj z bavlneného vatelínu alebo iba z ľahkého vlizelínu.

Textilné spálňové sety

Ak máte radi výnimočný vzhľad, ale jeden originálny prehoz nie je tým pravým riešením pre vás, iste vyberiete textilné spálňové sety. Pozostávajú obvykle z jedného prehozu a dvoch ozdobných obliečok na vankúše z rovnakého materiálu.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom