Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako si vybrať najlepšie hojdacie kreslo

Máte chuť zabudnúť na starosti a trochu sa zasnívať? S hojdacím kreslom to pôjde samo. Zmapovali sme, aké hojdacie kreslá sú na trhu a tiež, ako vybrať ten správny kúsok.

História hojdacích kresiel sa začala pravdepodobne písať v 18. storočí. Za tú dobu prešli samozrejme určitým vývojom. V ponuke tak nájdeme nielen klasické kreslá z ohýbaného dreva, aké poznáme zo starých fotografií, v modernom byte sa môžete pohojdať aj na kreslách závesných. Výber závisí čisto na vás.

Prečo by vám nemalo chýbať?

Kým v detstve ste za húpanie na stoličke dostali vynadané, dnes si ho môžete užívať do sýtosti. Kolísavý pohyb nás upokojuje už od narodenia, vhodné sú teda ako pre nastávajúce mamičky, tak aj pre mamičky novopečených, ktoré sa môžu na kresle hojdať aj s bábätkom v náručí. Zarelaxovať si na nich môžete ale aj len tak, bez ohľadu na vek.

Na čo myslieť pred kúpou

Kam kreslo umiestnite? Do obývacej izby, alebo napríklad do pracovne? V pracovni pozor na to, aby vás kreslo zbytočne neodvádzalo od práce. Zasnívať sa v ňom je naozaj jednoduché. Tiež by malo vhodne dopĺňať interiér, vyberajte preto farby a materiály, ktoré sa hodia k existujúcemu nábytku. Vyberať môžete nielen z klasických hojdacích kresiel, ktoré sú postavené na podlahe, ale aj z kresiel závesných. Ďalším parametrom, ktorý by ste si pri výbere mali postrážiť, je nosnosť, zbytočne preťažené kreslo by sa čoskoro rozŕzgalo.

Klasické hojdacie kreslá

Klasikou je ohýbané drevo s čalúneným podsedákom alebo pletenou výplňou. Ďalšie používané materiály sú trstina či ratan. Nájsť môžeme aj kované kreslá, či kresla z plastu.

  • Kreslá z prírodných materiálov sa skvelo hodia do retro štýlu bývania. Ratanové sú vhodné aj trebárs na záhradu či verandu, pretože dobre odolávajú vlhku i vysokým teplotám.
  • Vďaka novým konštrukciám a materiálom, ako je práve plast, sú k dostaniu aj neokukané designové hojdacie kreslá, ktoré výborne doplnia minimalistický a moderný štýl bývania.

Hojdacie kreslo často zvádza designérov k popúšťaniu uzdy fantázií. Tak ju popustite aj vy a vyberte si to svoje kreslo. Navyše, ku kreslám sa predáva veľa doplnkov. Medzi najužitočnejšie patria podnožky a vankúšiky. Vďaka nim dovediete svoje hojdanie k dokonalosti.

Vyberte si hojdacie kreslo na Biane:

Závesné hojdacie kreslá

Klasické kreslá vám prídu nudné? So závesnými kreslami sa nudiť určite nebudete. Máte na výber z dvoch spôsobov uchytenia:

  1. na strop: kreslo zavesené zo stropu sa kotví do jedného bodu, je preto nutné, aby bol strop dostatočne pevný,
  2. do stojana: stojany môžete kúpiť najčastejšie kovové či drevené. Oba druhy majú vysokú nosnosť, výber záleží čisto len na vás. Kov je prakticky bezúdržbový, len pozor, aby nepoškriabal podlahu. Drevo je vhodné raz za čas ošetriť prípravkami na to určenými.

Vyberte si závesné hojdacie kreslo na Biane:

Samotné kreslo potom môžete vyberať z nasledujúcich materiálov:

  • Plátno: plátené kreslá sú ľahké a jednoduché na údržbu, väčšinu z nich môžete bez problémov vyprať v práčke. Vyberať môžete z celej škály farieb a vzorov.
  • Bavlnená sieť (často v kombinácii s dreveným rámom): okrem jednoduchej údržby ponúkajú tiež maximálnu priedušnosť, poskytnú vynikajúci komfort aj pri hojdaní v lete.
  • Ratanové či prútené kreslá: také kreslá ponúkajú hneď niekoľko tvarových prevedení. Najbežnejšie sú potom kreslá v tvare vajca alebo kvapky.
  • Plast: také kreslo môže byť futuristickým doplnkom do vašej domácnosti. Vyberte si okrúhle priehľadné kreslo, ktoré si vysteliete vankúšmi podľa fantázie.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom