Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako na detskú izbu v škandinávskom štýle

Škandinávsky štýl si pre svoju nadčasovosť, svetlé farby a istý optimizmus získava rodičov, ktorí chcú v tomto duchu zariadiť detskú izbu pre svojich najmenších. Deťom je v nej dobre a tak to má byť. Zariaďovanie nie je nijako zložité, ak viete, ako na to.

Pri zariaďovaní detskej izby sa držte rovnakých pravidiel, ako pri zariaďovaní škandinávskych interiérov pre dospelých. Hlavnými znakmi sú jednoduchosť, istý minimalizmus, vzdušnosť, presvetlenosť a farebná umiernenosť. V detskej izbe je treba zachovať čo najväčšiu voľnosť, nezahlcovat ju zbytočnosťami a veľkými kusmi nábytku a zaistiť dostatočný prísun svetla - ako denného, tak umelého. Nezabúdajte na kvalitné materiály, nadčasové doplnky a stavte napríklad aj na pár dizajnových lahôdok.

Typická severská izbička je plná bielej farby, zaujímavým prvkom potom môže byť trebárs týpy

FARBY, BEZ KTORÝCH TO NEPôJDE

Áno. Je pravda, že v škandinávskych interiéroch je často vidieť bielu farbu. Je tomu tak preto, že v severských krajinách je núdza o celodenné svetlo, preto Škandinávci s obľubou zariaďujú v bielych tónoch a pomáhajú tak priestoru k optickému zväčšeniu i presvetleniu.

Biela farba

Biela je teda základ. Nie je však nutné používať iba tú žiarivo bielu, ale pohrať sa aj s jej rôznymi odtieňmi alebo odtieňmi iných svetlých farieb: béžovou, svetlohnedou alebo sivou. Biela farba sa často kombinuje s čiernou, ale v tejto dvojici tvorí veľmi silný kontrast, takže namiesto nej môžete použiť napríklad tmavšiu šedivú, antracitovú alebo tmavo hnedú.

Čierna farba

Všimnite si, že severské hračky pre bábätká bývajú často bielo-čierne - bábätká túto kombináciu totiž dobre vnímajú, takže s istou zdržanlivosťou je vítaná aj v izbičke pre vaše najmenšie. Čiernu farbu môžete použiť ako na nábytku, tak aj na doplnkoch alebo hračkách.

Pastelové a sýte farby

Pastelové farby sú skvelou voľbou. Vnesú do izby nežnosť, útulnosť a dobre sa s nimi pracuje. Kľudne môžete kombinovať mentolovú so staroružovou, béžovú so svetlo modrou ... v podstate nemôžete urobiť chybu. Sýte farby, ako je červená, žltá alebo modrá, sú tiež vhodné, ale určite je lepšie ich použiť len v detailoch.

Drevo

Vzhľad dreva, jeho farba aj povrch, priestoru opäť pomôžu. Detskú izbičku drevené materiály zútulnia, vnesú do izby teplo a hrejivosť. Nie je nutné to s ním nijako preháňať. Stačí pár kúskov nábytku, doplnkov alebo drevená podlaha (či podlaha so vzhľadom dreva). Jeho povrch môžete natrieť lazúrou a nechať tak vyniknúť jeho krásu a prirodzený vzhľad. Ak sa vám do dreveného nábytku veľmi nechce, stačí nájsť pár prútených alebo ratanových doplnkov.

V škandinávskych detských izbách prevažuje tradičná biela, ale dopĺňajú ju často pastelové tóny

AKÝ VYBRAŤ NÁBYTOK

Do izbičky v severskom štýle zaobstarajte nábytok čistých tvarov, rovných línií, bez prehnanej ozdobnosti. Stavte na jeho praktickosť i ľahkú údržbu. Môžete zvoliť nábytok z kvalitného lamina, z prírodného dreva alebo dokonca aj z plastu alebo kovu.

OSVETLENIE

Osvetlenie je v severských krajinách obzvlášť dôležité, a preto nespoliehajte na jednu centrálnu lampu na strope, ale používajte rôzne doplnkové svietidlá. Na pracovnom stole by mala byť pracovná lampa, v čítacom kútiku alebo pri posteli lampička na čítanie a veľmi efektne pôsobia rôzne svetelné reťaze, písmená alebo svetelné boxy, v ktorých môžete meniť nápisy podľa ľubovôle. Položte ich na policu, zaveste nad postieľku, na teepee, k oknu, kdekoľvek. Všetky detské strašidlá naraz zmiznú.

VESELÉ DOPLNKY A DEKORÁCIE

Aj keď sa škandinávsky štýl môže tváriť minimalisticky, v detskej izbe fantázia nemá hranice. Výber doplnkov a dekorácií je naozaj široký a tak podmanivý! Ľahko zoženiete štýlové obrázky, grafiky, kresby, plagáty, lampióny, girlandy, písmená na stenu, nalepovacie tabule, ktoré môžete použiť ako na stenu, tak na nábytok. Výhodou týchto doplnkov je, že ich všetky môžete hravo vymeniť a v izbe zostane nadčasový nábytok, ktorý bude súčasťou izbičky vašich detí kľudne až do puberty.

TEXTÍLIE Z PRÍRODNÝCH MATERIÁLOV

Všetky použité textílie by mali byť z prírodných materiálov, akými sú bavlna, vlna, ľan. Zútulniť väčšinou čisto biely interiér možno pomocou rôznych štruktúr povrchov a vzorov. Chlpatý koberec môže stáť pri postieľke, na hranie vyberte ten s nižším vlasom. Vankúšiky nech zdobia obľúbené zvieracie motívy alebo skombinujte pletené vzory s tými geometrickými. V postieľke použite mäkkú bavlnu a pridajte k nej vlnený pléd so strapcami.

Nežnosť je v škandinávskej izbičke skoro povinná, a to aj v tej chlapčenskej

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom