Hlavné menu
Rady, tipy, nápady, EKO bývanie

Ako bývať v prírodnom štýle

Hľadáte nadčasový štýl, ktorý snáď ani nemôže zostarnúť? Stavte na bývanie v prírodnom štýle, ktorý vás dostane svojou prirodzenosťou. Ako naň vám poradí designérka Lenka Dubská.

Zariadiť domov v prírodnom štýle nie je nijako zložité a ak sa budete držať základných pravidiel, nemôžete v podstate urobiť chybu. Tento štýl sa hodí do každého obydlia, obzvlášť potom v panelákoch dokáže navodiť príjemnú atmosféru, v ktorej načerpáte energiu po náročnom dni. Najviac ho ocenia tí z vás, ktorí sa zaujímajú o ekológiu a udržateľnosť prírodných zdrojov. Vďaka tomu môžete bývať nielen krásne, ale môžete mať dobrý pocit z toho, že ste sporiví. Často sa v tomto štýle používajú aj recyklované doplnky, alebo si môžete sami upraviť to, čo ste našli v prírode.

Typické prvky prírodného štýlu

  • drevo vo všetkých svojich podobách aj odtieňoch
  • zemité farby a široká škála odtieňov zelenej
  • kamenné obklady a prírodné textílie
  • recyklovaný nábytok a doplnky
  • ekologické materiály
  • kvety

V podobnom štýle:

Hľadajte inšpiráciu v prírode

Po inšpiráciu nemusíte chodiť ďaleko, stačí si urobiť vychádzku do lesa. Všímajte si stromov, pňov, konárov, lístia aj ihličia. Prezrite si trávu, mach, lesné plody, kamene i nebo nad hlavou. Všetko, čo do interiéru zaobstaráte, by malo mať čo najprirodzenejší vzhľad. Vyhnite sa všemožným imitáciám a stavte na autentickosť. Kožušiny samozrejme môžete zvoliť aj umelé.

"V súčasnosti si môžete vyberať aj z rôznych ekologicky šetrných náterov, ktoré nepoškodzujú prírodu, prípadne si kúpiť recyklovateľné tapety alebo doplnky z recyklovaného papiera či skla," radí designérka Lenka Dubská.

Stavte na zelenú a zemité farby

Pri výbere farieb vychádzajte z neutrálnej palety. Tlmené zemité odtiene doplňte bielou, čiernou, sivou i rôznymi odtieňmi modrej farby. Farbou tohto roku podľa spoločnosti Pantone je farba greenery. A prírodný štýl sa zelenej farby rozhodne nebojí. Naopak, tento rok bude vaše bývanie so zelenou farbou veľmi trendy.

"Zelenú farbu vnesiete do interiéru aj pomocou rastlín. Môžete ich umiestniť do hlinených či bambusových nádob, alebo použiť aj obyčajnejší kvetináč a zabaliť ho do vrecoviny alebo pratelného papiera. Odporúčam zaobstarať si látky s rastlinnými potlačami i rôzne zelené doplnky, ako sú svietniky, sklenené vázy, prestieranie alebo pokojne aj zelenú policu," odporúča designérka.

V podobnom štýle:

Drevo je stávkou na istotu

Symbolom prírodného, čiže natural, štýlu je drevo vo svojich najrôznejších podobách a odtieňoch. Je základným prvkom takto ladeného interiéru, a v žiadnom prípade nesmie nikdy chýbať. Drevo dodáva miestnosti na hrejivom dojme a pôsobí veľmi vľúdne. Naviac sa časom vyvíja a mení a to mu dodáva čaro. Je vhodné ako na nábytku, tak i na podlahe.

Veľmi autenticky vyzerá, keď drevenému nábytku dodáte patinu a ošúchaný vzhľad. Drevený nábytok nemusí mať komplikované tvary, naopak, čím je jednoduchší, tým viac vynikne jeho farba, kresba aj povrch. Použiť môžete aj drevo, ktoré zostalo zo stavby, alebo si nechajte vyrobiť (alebo sami vyrobte) nábytok z drevených paliet. Opravujte starý poctivý nábytok a kombinujte ho so súčasným zariadením. To je presne to, čo vnesie do pomerne jednoliateho interiéru dramatickosť a vznikne veľmi zaujímavý kontrast.

BIANO TIP: Pustite si do interiéru trochu exotiky vďaka nábytku a doplnkom z ratanu, bambusu či palmových listov.

V podobnom štýle:

Materiály, ktoré nevyjdu z módy

Prírodné materiály nepodliehajú trendom, preto sú veľmi nadčasové. Vnesú do interiéru potrebnú harmonickú atmosféru a priestor samozrejme aj zútulnia. "Nemusíte sa báť, že s výberom iba prírodných materiálov to bude u vás vyzerať až príliš nudno a usadlo. Riešením je používanie rôznych štruktúr a povrchov, práve tie rozbíjajú istú farebnú "neutralitu". Vyberajte vždy kvalitné textílie z ľanu, nebielenej bavlny, bio bavlny, plátna a vlny. Opraný vzhľad všetkým textíliám iba prospeje," radí designérka.

Ďalším materiálom, ktorý by nemal chýbať, je kameň. Netradičný obklad z bridlice sa výborne hodí do väčších kúpeľní, napríklad aj na obloženie krbu. Posedenie s knihou u horiaceho krbu je presne ten druh relaxácie, ktorý sa k prírodnému štýlu hodí.

"Tento štýl sa výborne kombinuje aj s ďalšími štýlmi, a to napríklad so štýlom industriálnym, škandinávskym aj vidieckym. Môžete ho pojať minimalisticky, ale aj poskytnúť väčší priestor dekoráciám a doplnkom," dodáva designérka.

Vyberte si doplnky v prírodnom štýle na Biane: