Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako a podľa čoho vyberať sedacie vaky

Očaril vás trend sedacích vakov? Ak ešte nemáte ten svoj, poďte si s nami vybrať ten najvhodnejší - či už do obývačky, alebo do detskej izby. Vyberať je naozaj z čoho.

Sedenie na stoličkách či v kresle vám príde fádne? V tom prípade je pre vás sedací vak ako stvorený. Je pohodlný, dokonalo sa prispôsobí telu a navyše dodá miestnosti náboj. Tento originálny a pohodlný kúsok si ihneď zamiluje celá vaša rodina - od dvojnohých členov, až po tých štvornohých.

Podľa čoho vyberať?

Pri kúpe sa zamerajte na to, či na vaku budete skôr sedieť alebo ležať. V ponuke sú vaky rôznych veľkostí, od malých taburetov, až po vaky, na ktorých si môžete príjemne zdriemnuť.

 • Pre pohodlné sedenie kúpte rozmer sedacieho vreca väčší ako 140 cm, o takýto si potom môžete pohodlne oprieť aj hlavu. 
 • Na ležanie vyberte vak o veľkosti 180 cm aj väčší
 • Ak sa nemôžete rozhodnúť, rozkladacia verzia je tá pravá pre vás - vďaka nej ľahko premeníte kreslo v lôžko a naopak. Naviac sa hodí aj do detských izieb, alebo do hosťovských izieb. Zo skladného prvku jednoducho vytvoríte pohodlné spanie pre návštevu. V neposlednom rade je dôležitý aj dizajn. Vyberajte tak, aby sa vak farebne hodil aj k zvyšku nábytku.

Aký vybrať materiál výplne?

Než siahnete po vaku, ktorý vás očaril vzhľadom, poďte si najprv prečítať o výplniach. Výber vhodnej výplne je zásadný.

 1. Najvhodnejšie sú vaky s náplňou z EPS polystyrénových guličiek. Tie sa skvelo prispôsobia vášmu telu a sedenie na nich je mimoriadne príjemné. Výhodou guličiek je, že sa dajú dopĺňať a uberať podľa potreby. Náhradná náplň pre sedacie vaky s objemom 200 l vyjde zhruba od 15 eúr
 2. Niektoré vaky sú plnené polystyrénovou drťou. Tej sa skôr vyhnite, zďaleka nedosahuje takú kvalitu ako výplň z EPS guličiek. Rýchlejšie zľahne a horšie sa prispôsobuje. Na druhú stranu je výrazne lacnejší.
 3. Pre vyznávačov prírodného životného štýlu sú na trhu vaky plnené prírodnými materiálmi, akými sú napríklad pohánka či špaldové šupky.
 4. Ďalším variantom sú vaky plnené vzduchom. A dokonca k nim nie je potrebná ani pumpička. Niekoľkými švihnutiami sa vak naplní a potom už len zaistíte pracky, ktoré vzduch udržia v komorách. Tento druh vakov je najvhodnejší na záhradu či k vode.

Aký zvoliť poťahový materiál?

Poťahová látka má výhodu vo svojej variabilite. Nekonečné množstvo farieb a vzorov uvítate pri dotváraní celkového vzhľadu izby. Niektoré poťahy sú prateľné v práčke, čo iste oceníte. Poťahový materiál vyberajte aj podľa toho, kde budete vak najviac používať.

 1. Najčastejšie nájdete vaky z nylonu, ten je umývateľný, vodeodolný a farebne stály. Jeho údržba je tak úplne jednoduchá. Nylon je tiež vhodný aj na použitie vonku.
 2. Príjemným materiálom luxusného vzhľadu je ekokoža. Je mimoriadne príjemná na dotyk a je priedušná. Vaky z ekokože pokojne môžete použiť aj na balkóne či terase.
 3. Výnimkou nie sú ani poťahy z pravej kože, tej však musíte venovať väčšiu starostlivosť.
 4. Pre maximálny pocit pohodlia si vyberte sedací vak s plyšovým poťahom. Plyšové vaky sú často používané do detských izieb.
 5. Látkové poťahy ponúkajú veľkú variabilitu vzorov a sú prateľné v práčke. Nevýhodou je nižšia odolnosť proti opotrebovaniu

Nielen rôzne poťahové materiály, ale aj veľkosti, náplne, farby a tipy sedacích vakov nájdete aj tu.  

Vyberte si sedací vak na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom