Rady, tipy, nápady

Aké vybrať sprchové dvere?

Staviate alebo rekonštruujete svoju kúpeľňu? Pokiaľ ju plánujete vybaviť sprchovým kútom alebo nikou, starostlivo vyberte aj sprchové dvere. Poďte si s nami vybrať tie najlepšie do svojej kúpeľne.

Sprchové kúty a niky predbiehajú v obľúbenosti vane už pekných pár rokov. Sú priestorovo menej náročné, variabilné a tiež je sprchovanie ekonomickejšie ako napustená vaňa. Ako ale vybrať tie vhodné sprchové dvere? Na výber máte hneď z niekoľkých typov, poďte si vybrať tie, ktoré vám budú vyhovovať najlepšie.

Aké veľké sprchové dvere?

Na veľkosti záleží! Nie, že nie. Než sa vydáte kúpiť nové sprchové dvere, vezmite do ruky meter a presne zmerajte šírku sprchovacieho kúta či niky. Široká paleta rozmerov začína zvyčajne na hranici 60 cm a končí na 180 cm. Pri vybraných sprchových dverách je dokonca možné prispôsobiť šírku až do 10 cm.

Ďalší rozmer, na ktorý zamerajte svoju pozornosť, je výška. V prvom rade sa musí do kúpeľne bez problémov vojsť. Dôležité tiež je, aby dvere vyhovovali aj vašej výške a voda netiekla nikde okolo. Pri výbere odporúčame rešpektovať design kúpeľne, aby prevedenie kopírovalo jej celkový vzhľad.

Typy sprchových dverí

Fantázii môžete dať priestor pri výbere typu sprchových dverí. Vybrať si môžete z piatich základných variantov. Aké budú najlepšie vyhovovať vašim nárokom?

Dvojkrídlové sprchové dvere

Spojenie praktického a vzhľadného ponúkajú dvojkrídlové sprchové dvere. Nezabudnite ale, že na také dvere potrebujete dostatočne široký kút či niku. Voliť môžete medzi otváraním dovnútra a von. Ak potrebujete ušetriť centimetre mimo kúta, sú to tie pravé. Ďalšou výhodou je, že k inštalácii nepotrebujú vaničku ani spodnú lištu. Čo uvítate v bezbariérovej kúpeľni.

Jednokrídlové sprchové dvere

Dvere s otváraním celého krídla patria k najčastejšie nakupovaným typom. Nevýhodou je, že vyžadujú k otvoreniu dostatok miesta. Ak máte dostatočne hlbokú niku, môžete zvoliť otváranie aj do sprchovacieho priestoru.

Posuvné sprchové dvere

Váš murovaný sprchovací kút alebo niku perfektne a elegantne doplnia posuvné sprchové dvere. Skvele šetria priestor. Posuvný systém získava ďalšie body navyše - pri vstupe do sprchy nemusíte uhnuť ani o kúsok. Zoženiete ich najčastejšie vo veľkostiach od 80 do 160 cm. Aby dvere dobre fungovali, nešetrite na kvalitnom pojazde a vyberajte kolieska od priemeru 2 cm, ideálne s bezúdržbovými ložiskami. Žiadaný je aj systém, ktorý namiesto koliesok využíva klzák.

Zalamovacie sprchové dvere

Do modernej kúpeľne patria moderné prvky. Jedným z nich môžu byť aj zalamovacie sprchové dvere. Ak zvolíte jednoduché riešenie v podobe čírych sklenených dverí bez rámu, vykúzlite úžasný kúpeľňový doplnok. Ale aj matné sklo vyzerá skvele. Každej kúpeľni pristane niečo iné.

Výhodou zalamovacích sprchových dverí je veľkosť vstupu, čo ocenia ťažšie sa pohybujúce osoby. Vyberať si môžete so zalomením von, alebo dovnútra. V tomto prípade zamedzíte vykvapkávaniu vody na podlahu. Na rozdiel od dvojkrídlových dverí je nárok kladený na hĺbku sprchy nepatrný.

Pivotové dvere

Jednoduché a elegantné. Pivotové sprchové dvere sú uchytené na kĺbe - niekedy sa im preto hovorí kĺbové. Toto zaujímavé riešenie má aj svoje nedostatky. Než ich kúpite, starostlivo zmerajte niku a priestor pred ňou. Rovnako ako u jednokrídlových sprchových dverí potrebujete mať k ich inštalácii dostatok priestoru. Taktiež je nutné počítať s kvapkami, ktoré pri otvorení stečú na podlahu.

Materiál výplne

Pri výbere výplne sprchových dverí myslite na tri základné faktory. Kvalitu, účel a údržbu. Za kvalitu si väčšinou priplatíte. Dajte si však pozor, aby ste neplatili zbytočne. Ideálne je porovnať ceny od niekoľkých predajcov.

Vyberať môžete zo sklenených čí plastových dverí.

  • Plast je lacnejšie a neusadzuje sa na ňom vodný kameň. Vyberať môžete z niekoľkých dekorov.
  • Sklo pôsobí nadčasovo a luxusne. Proti usadzovaniu vodného kameňa ho ochránia AntiCalc prostriedky. Tie zabránia vytváraniu usadenín a nepekných máp na skle. Kvapky sa spoja do väčších a rýchlo stečú. U skla tiež pozor na jeho bezpečnosť. Ideálne sú bezpečnostné kalené sklá, najmä u bezrámových dverí sú úplnou nutnosťou. Ak sklo nie je usadené v hliníkovom ráme, malo by mať minimálnu hrúbku 6 mm.

Materiál rámu

Ak zvolíte sprchové dvere s rámom, máte na výber hneď z niekoľkých materiálov

  • Najlacnejším variantom sú biele rámy, ktoré sú z hliníkového profilu, na ktorom je nanesená biela farba.
  • Skvelo vyzerajú hliníkové rámy s povrchovou úpravou satin. Chemickým procesom sa vytvorí tvrdá vrstva. Tá je odolná nielen proti mechanickému poškodeniu, ale aj proti chemikáliám, vlhku a veľkým výkyvom teplôt.
  • Najluxusnejší je potom rám s pochrómovaným povrchom.

Vyberte si sprchové dvere na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom