Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Aké umývadlo sa hodí do vašej kúpeľne?

Najbežnejším a tiež najhojnejšie využívaným predmetom v kúpeľni je umývadlo. Viete si to svoje správne vybrať, aby kúpeľni pristalo? Aké sú dnešné možnosti?

Umývadlá v kúpeľni dnes majú mnoho podôb, či už sa jedná o veľkosť, tvar alebo farbu. Vaše predstavy sa však s výsledným komfortom a praktickosťou môžu veľmi skoro rozchádzať. Predíďte chybám a dbajte nielen na vhodný výber, ale tiež na správnu inštaláciu. Pri dobrej voľbe sa totiž práve umývadlo môže stať skutočnou perlou vašej kúpeľne.

Vyberte vhodný tvar i veľkosť umývadla

Umývadlo v kúpeľni by malo s celkovým dizajnom ladiť. Nesmie byť teda ani veľké, ani príliš malé. Ak máte miniatúrnu kúpeľňu, bude veľmi nepríjemné, keď sa okolo neho nepôjde takmer pretiahnuť. V dostatočne priestornej kúpeľni zase nemusíte voliť umývadlo zbytočne malé. Pri výbere vhodnej veľkosti sa riaďte predovšetkým jednoduchou poučkou - vždy sa vám do neho musia vojsť obe ruky, bez toho, aby voda striekala von.

Počas rekonštrukcie sa však snažte udržať jednotný štýl. Do starobylo vyzerajúcej kúpeľne sa celkom iste najviac hodí umývadlo s oblými tvarmi, zatiaľ čo do moderného jednoduchého štýlu môžete voliť nevšedné geometrické riešenia, napríklad umývadlo hranaté. V bežnej domácnosti sa potom najlepšie uplatní kompromis medzi predchádzajúcimi dvoma variantmi.

Vyberte si umývadlo na Biane:

Nebojte sa nevšedného dizajnu

V súčasnosti sa dizajnéri dosť navracajú k niekdajšiemu poňatiu. Aj keď teda vznikajú umývadla veľmi moderné a jednoduché, často svojimi tvarmi napodobňujú staré vedrá a lavóry na vodu. U umývadiel na dosku sa všeobecne dajú zohnať takmer všetky tvary, hoci v obľúbenosti jednoznačne víťazia zaoblené umývadla. Vzhľadovo totiž pôsobia veľmi prívetivo a domácky. Okrem umývadiel na dosku môžete vyberať aj z ďalších prevedení - umývadlá zapustené, polozapustené, so skrinkou alebo rohové.

Nezabúdajte na praktickosť

Pri inštalácii dbajte na dodržanie voľného priestoru v okolí umývadla. V prednej časti by malo vždy zostať aspoň 80 cm voľna, čo ovplyvní aj výber konkrétneho umiestnenia v kúpeľni. Výšku voľte okolo 85 cm a po stranách sa snažte nechať aspoň 10 cm miesta. V prípade, že sa vám s týmito parametrami umývadlo do kúpeľne nevojde, skúste sa poobzerať po rohovom variante, ktorý by rozmerom vašej kúpeľne mohol slušať aj vyhovovať viac. Obvyklé rozmery umývadiel sa dnes podľa šírky pohybujú od 40 do 90 cm.

Ktoré materiály sú obľúbené

Umývadlá do kúpeľne sa dlhé roky vyrábali predovšetkým z glazovanej keramiky. Ich výhody boli nesporné - hladký a lesklý povrch sa veľmi ľahko udržiava. V poslednej dobe sa však na trhu začínajú presadzovať aj iné materiály (napríklad mramor, sklo, drevo, oceľ, akrylát alebo kameň). Výnimočná nie je ani kombinácia viacerých materiálov, pretože výsledok je veľmi efektný a pôsobí honosne. Bohužiaľ s údržbou týchto umývadiel je to trochu horšie. Na povrchu zostávajú stopy po vode, takže je potrebná prakticky nepretržitá údržba.

Aké sú možnosti pre veľkú rodinu

Viacčlenná rodina potom v kúpeľni rozhodne ocení umývadlá dve alebo dvojumývadlo. Výhodou je určite to, že deti i rodičia si ho môžu ozdobiť obľúbenými mydlami a vlastnými zubnými kefkami. Skutočný luxus tejto voľby však oceníte až pri každodennom rannom frmole v kúpeľni pred odchodom do školy alebo do práce. Ak sa rozhodnete pre dvojumývadlo, mali by ste však počítať s oveľa vyššou investíciou, než v prípade nákupu dvoch oddelených umývadiel. Na druhej strane sú ale dvojumývadlá veľmi štýlové a ponúkajú omnoho väčší odkladací priestor.

Vyberte si dvojumývadlo na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom