Rady, tipy, nápady

Aké náradie by nemalo chýbať v žiadnej domácnosti

Šraubovák, meter, kladivo. Čo ďalšie je potrebné do každej domácnosti, aby ste si s menšími opravami vystačili sami a nemuseli volať profesionála? Poďte si s nami vybrať.

V každej domácnosti je potrebné občas niečo pritĺcť, prišraubovať či opraviť. Nie je nutné volať profesionála kvôli každému povolenému šraubku. Čo presne by ste doma mali mať, aby ste zvládli základné úpravy a opravy? Potreba náradia je individuálna, v článku vám priblížime najbežnejšie náradie, ktoré je možné v domácnostiach nájsť.

Meter – bez merania ani ranu

Než sa pustíme do samotnej práce, je nutné si všetko zmerať metrom. Na výber je ich veľa, je v nich nejaký rozdiel? Zaobstarať si môžete klasické skladacie metre, tie mávajú dĺžku do 2 metrov. Širšie použitie majú zvinovacie metre. Najobvyklejšia dĺžka zvinovacích metrov je 3-5 metrov. Vyrábajú sa ale aj kratšie či naopak dlhšie.

 • Aby se meter nevlnil: metre s užšou páskou sa po vytiahnutí začnú vlniť. Platí tu pravidlo, že čím je páska širšia, tým viac ju môžeme vytiahnuť, bez toho aby sa zvlnila.
 • Aby meter zostal vysunutý: aretáciu vysunutého stavu oceníte najmä, ak meranie vykonávate sami.
 • Nie je háčik ako háčik: i háčik je skvelým pomocníkom, ak meriate sami a nemá vám kto meter pridržať. Háčik na konci vám pomôže merať presne od hrany. Aj medzi háčikmi, ktorým sú metre zakončené, sú rozdiely. Niektoré háčiky sú pohyblivé, takže keď ho zahákujete za hranu meraného materiálu, dostanete pravú vzdialenosť. Keď meter o meraný materiál opriete, háčik sa posunie a opäť ukáže presný rozmer.
 • Na kov: na trhu sú dostupné aj metre, ktoré majú háčky s magnetmi, tie výrazne uľahčia meranie kovových materiálov.

Čím to prišraubovať

Určite nestačí len jeden skrutkovač, ktorý by zvládol všetko. Skrutkovače majú rôzne veľkosti i tvary hlavy. Čo s jedným pôjde ľahko, s druhým pri tej najlepšej vôli nepriskrutkujete. Aké skrutkovače teda vybrať?

 • V základnej výbave by vám nemal chýbať skrutkovač s plochou hlavou a krížový skrutkovač, obaja minimálne v dvoch veľkostiach.
 • Na zle prístupné priestory sú skvelé mini skrutkovače, ktoré majú veľmi úsporne riešenú rukoväť a vojdete sa s nimi tam, kam s inými skrutkami nie.
 • Chcete ušetriť miesto? Kúpte si sadu skrutkovačov s bitmi. Na jednu rukoväť môžete vyberať až z desiatok bitov rôznych veľkostí a tvarov hlavy.
 • Skrutkujete často? Uľahčite si prácu s aku skrutkovačom.

Vodováha – aby obrazy viseli (vodo)rovne

Chystáte sa zavesiť obraz alebo prirobiť poličku? Nie je nič horšie, ako keď je všetko hotové a vy zistíte, že je to nakrivo. Pritom predísť tomu je hračka, s vodováhou sa vám z poličiek nič kotúľať nebude. Na výber je od malých vreckových vodováh, cez vodováhy s digitálnym uhlomerom, až po laserové vodováhy. Rozdiel je nielen vo funkcii, ale výrazne sa odráža aj v cene. Sami uvážte, ako často vodováhu využijete a na čo bude potrebná.

Kliešte – na uťahovanie, štiepanie aj vyťahovanie

Tu a tam je potreba vytiahnuť klinec, niečo preštípať, utiahnuť či povoliť. Aké kliešte by vám nemali chýbať?

 • Kombinované kliešte, známe skôr pod názvom kombinačky, sú úplným základom medzi kliešťami. Už názov napovedá, že zvládnu viac úkonov ako jeden. Môžete s nimi nielen štiepiť drôty, ale napríklad aj vytiahnuť klinec.
 • Štípacie kliešte, alebo tiež štiepačky, sú vhodné tam, kde už ani kombinačky nestačia. Štiepačkami možno odštipnúť aj silnejšie drôty bez znateľného opotrebenia.
 • Sikovky, ktorých odborný názov znie sika kliešte, sú nutným pomocníkom pri doťahovaní a povoľovaní vecí, ktoré ručne nezvládnete. Sikovky sú nastaviteľné, takže je ľahko prispôsobíte konkrétnemu priemeru.

Zatĺkať jedine kladivom

Pre prípad, že bude potrebné niečo zatĺcť, nemalo by doma chýbať kladivo. Najčastejšie používané zámočnícke kladivo bude k základným úkonom stačiť. Vyberte si kvalitné kladivo, u ktorého nehrozí, že by hlava skĺzla z poriska.

 • Aby vám kladivo nevykĺzlo z ruky, predávajú sa aj kladivá s protišmykovou rukoväťou.
 • Nechcete si pridržiavať klinčeky rukou? Kúpte si plastový držiak na klince.
 • Na montáž nábytku sa bude hodiť gumové kladivko, ktoré je na rozdiel od kovového kladiva šetrné.

Vyberte si náradie na Biane: