Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

9 tipov, ako doma udržať čistý vzduch

Máte pocit, že sa vám doma zle dýcha? Robí vám starosť vracajúca sa plieseň na stene? Nemôžete spať? Tieto problémy by mohol vyriešiť čerstvý vzduch. Prečítajte si naše tipy, ako si ho v domácnosti zabezpečiť a udržať.

Otvorené okno dokáže zázraky. Z unaveného a chorého človeka urobí energiou sršiaci vzor dobrého zdravia, a rovnako tak môže pomôcť chorej izbe, ktorá trpí vlhkosťou alebo pliesňou. Čerstvý vzduch je jednoducho základ.

Základom čerstvého vzduchu v byte je pravidelné vetranie

Vetrajte aj v zime

Pravidelné vetranie nie je dôležité len kvôli nejakému extra komfortu - organizmus ho vyložene potrebuje. V nevyvetranej miestnosti sa zle pracuje, dýcha aj spí. Navyše sa potom v interiéri drží vlhkosť, ktorá pomáha rôznym pliesňam a parazitom. Z počítača na vás útočí pre zmenu suchý prach, takže útokom ste v takomto prostredí vystavení zo všetkých strán.

1. Vetrajte celý byt či dom naraz. V prievane sa vzduch vymení rýchlejšie a tak akumulované teplo toľko nevyprchá.

2. Vetrajte krátko, ale intenzívne. Najlepšie je vyvetrať byt len chvíľku, trebárs päť minút, ale poriadne ho prefúkať. Vetrajte potom niekoľkokrát denne, len ráno nestačí.

3. Větrejte i v mrazoch. Vzduch v miestnosti spotrebovávate aj v zime, takže mráz nemráz, nie je dôvod nevetrať. Skráťte dobu trebárs na tri minúty, ale inak sa nič nemení. Že vám unikne všetko teplo? Bohužiaľ, straty sú vysoké, ale vďaka intenzívnemu vetraniu sa vzduch v miestnosti rýchlo obmení a steny zostanú teplé.

Krátko a intenzívne, teda najlepšie prievanom, vetrajte aj v zime. Predídete vydýchanému vzduchu i pliesňam.

4. Stratu tepla rieši rekuperácia. Pokiaľ pri vetraní úplne vidíte stovky a tisícky, ktoré ste dali za kúrenie a ktoré (doslova) vyhadzujete oknom, zvážte rekuperačnú jednotku. Tá z domu odvádza "použitý" vzduch, zoberie z neho teplo a ohrieva ním vzduch čerstvý, vonkajší, ktorý vháňa dovnútra. Straty môžete obmedziť na jednotky percent.

5. Pozor na vlhkosť. Určite viete, že v kúpeľni je potrebné vetrať otvorenými dverami alebo ventilátorom, aby sa v nej nedržala vlhkosť. Poškodzuje dvere, vznikajú kvôli nej pliesne ... Platí to ale pre celý byt. Správna interiérová teplota je cca 21 ° C, plus mínus pár stupňov podľa vašich preferencií a vlhkosť by nemala presiahnuť 60%. Vetrajte teda aj "mimo plán", ak je práve vlhkosť v byte príliš veľká.

V nedostatočne vetranej spálni môžete mať problémy so spánkom aj pliesňou ...

Keď vetranie nestačí

Musíme sa zmieriť s tým, že niekedy jednoducho vyvetrať nejde. Alebo sa vám podarí vzduch vymeniť, ale pretože bývate pri rušnej ulici a nie na horskej pastvine, nie je úplne svieži a voňavý. V takom prípade pomôžu technológie, alebo naopak vychytávky, ktoré používali aj naše babičky.

6. Klimatizácia ochladí, ale tiež filtruje. V zime sa bojíte straty tepla, v lete sú naopak problémom príliš extrémne teploty. Ani v tých sa nedá pracovať. S udržaním teploty vzduchu, ale aj s filtráciou nečistôt a udržiavaním vlhkosti, môže pomôcť klimatizácia.

7. Pocitovo pomôže ventilátor. Vetrák ochladzuje tým, že vás ovieva jemný vánok, ale pozor, v skutočnosti väčšina ventilátorov vzduch ani nečistí, ani neohrieva. To je v poriadku, len vedzte, že "vietor" je možno príjemný, ale nerieši nutnosť obmieňať v miestnosti vzduch. Avšak vďaka cirkulácii môže vydržať čerstvý trochu dlhšie.

Vyberte si ventilátor na Biane:

8. Vôňu môžete kúpiť aj vyrobiť. Ako interiér prevoňať? Vôňu si môžete kúpiť - malé osviežovače do zásuvky, vonné sviečky, aróma difuzéry (elektronické difuzéry zoženiete napríklad na www.biano.sk/produkty). Pomôcť si môžete ale aj po domácky - lyžičku jedlej sódy zmiešajte s vodou a citrónovou šťavou a pomocou rozprašovača rozptýľte po byte. Alebo môžete aj v priebehu roka využiť vianočné zvyky a do pomaranča zapichať pár voňavých klinčekov, prípadne pomarančovú kôru povariť.

9. Čistička vzduchu dokáže odstrániť zo vzduchu prach, roztoče a iné alergény. Pocitovo potom pomáha funkcia ionizátora, ktorý dokáže kumulovať častice do väčších zhlukov a urýchliť tak ich usadzovanie, ale hlavne vytvára vzduch podobný prímorskému alebo horskému.

Vyberte si čističku vzduchu na Biane: