Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

5 vecí, ktorým sa pri rekonštrukcii kúpeľne vyhnúť

Kúpeľňa je miesto, kde vykonávame očistu tela a relaxujeme. Náš deň v nej začína aj končí. Ale čo keď táto miestnosť nezodpovedá našim predstavám? Prichádza čas na rekonštrukciu.

Rekonštrukcia môže byť buď rozsiahla, kedy búrate priečky alebo nosné múry. V tom druhom prípade to musíte ohlásiť na stavebnom úrade. Alebo môžete rekonštruovať povrchovo. Meniť obklady a dlažbu, vymeniť starú vaňu za novú. Nezáleží na tom, či ste sa pre rekonštrukciu kúpeľne rozhodli z estetického alebo funkčného dôvodu, ale majte ju premyslenú. Aj k menším zmenám pristupujte obozretne. V opačnom prípade môžu nastať problémy.

1. Nedostatok financií

Zrejme nikto sa do rekonštrukcie nevrhne bez dostatku finančných prostriedkov. Lenže pri rekonštrukcii sa môžu objaviť neplánované komplikácie. Preto je potrebné na takúto situáciu myslieť vopred a mať finančnú rezervu. Inak sa vám rekonštrukcia môže výrazne predĺžiť, ak budete trvať na požadovanej kvalite. Ak zvolíte lacnejší variant a finančné prostriedky nenavýšíte, pripravte sa na menšiu kvalitu prevedenia, čo sa vám z dlhodobého hľadiska rovnako predraží. V každom prípade by vás mala firma či remeselník, ktorý bude rekonštrukciu vykonávať, na možné komplikácie upozorniť a v počiatočnej kalkulácii zohľadniť aj rezervu na nečakané výdavky.

2. Nekvalitný materiál

Rekonštrukcia nie je lacná záležitosť, preto by ste sa do nej mali pustiť až vo chvíli, keď si môžete dovoliť uprednostniť skutočnú kvalitu pred nízkou cenou. Ide o investíciu. Kúpeľňa z kvalitných materiálov sa vám odmení dlhou životnosťou, lacná kúpeľňa so naopak čoskoro opotrebuje a rekonštrukcia začne nanovo. Ale ušetriť môžete aj tak - predajcovia ponúkajú rôzne sezónne akcie, prípadne množstevné zľavy. Opäť platí byť obozretný a nič neunáhliť.

3. Nesprávne rozmery

Zdá sa vám to nemožné, úsmevné? Myslíte si, že vám sa to stať nemôže? Ale môže. Keď nebudete merať starostlivo a budete konať unáhlene, môže sa rekonštrukcia pekne predražiť. Aj v prípade, že rekonštrukciu kúpeľne zveríte do rúk firmy, radšej si sami všetko premerajte a plány s remeselníkmi vždy skontrolujte. Problém môže nastať aj pri dodaní tovaru, ľudský faktor jednoducho občas zlyhá. Chyba sa môže stať už u objednávky aj pri expedícii. Poriadne si preto skontrolujte, či preberáte naozaj to, čo ste si objednali. Predídete nepríjemnému zdržaniu pri novom vybavovaní.

4. Zlé načasovanie

Kúpeľňa je miesto, ktoré každý využíva minimálne dvakrát denne. V čase rekonštrukcie bude čiastočne alebo aj úplne mimo prevádzku. Najlepšie je teda rekonštruovať kúpeľňu ešte pred nasťahovaním sa do bytu či domu, ale nie vždy je to samozrejme možné. Ak teda môžete, naplánujte ju aspoň na dobu, kedy budete na dovolenke alebo budete môcť poslať deti na prázdniny k babičke. Proste minimalizujte nepohodlie a radšej zainvestujte do urýchlenia rekonštrukcie, ak môžete. Aj z tohto dôvodu nie je úplne vhodné púšťať sa do rekonštrukcie kúpeľne svojpomocne, ak v dome či byte už žijete, zbytočne by sa dokončenie oddialilo.

5. Trend za každú cenu

V mene módy a trendov by niektorí išli do naozajstných extrémov. A ak by ste sa v nich cítili dobre a príjemne, bolo by to v úplnom poriadku. Lenže nie všetko, čo je trendy, vám bude vyhovovať. Hitom tohto roka je vysoký lesk a betónový vzhľad. Pre niekoho dokonalosť sama, pre iného príliš studený variant. Myslite hlavne na seba, na svoje pocity a dojmy, ktoré chcete v kúpeľni vstrebávať. Neberte ohľady na názory návštev. Myslite tiež na to, že pravdepodobne nemáte v pláne rekonštrukciu za päť rokov opakovať. Naozaj sa vám zelená dlažba alebo červené obklady neokúkajú?

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom