Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

4 kroky k výberu perfektnej knižnice

Neprojde okolo kníhkupectva bez toho, aby ste si odniesli aspoň jeden kúsok domov? Aby všetky knihy mali svoje miesto, nemala by vám doma chýbať knižnica. Neviete si rady s výberom? Radi vám poradíme.

Aj keď doba je skôr naklonená čítačkám kníh a tabletom, papierovým knihám zďaleka ešte neodzvonilo. Patríte aj vy do skupiny knihomoľov, ktorí si aspoň raz za čas neodpustia kúpu novej knihy? Aby ste sa mohli nerušene kochať, kúpte svojej rozrastajúcej sa zbierke literatúry domov. Poďte sa s nami pozrieť na výber knižníc a tiež na to, na čo by ste si pri výbere určite mali dať pozor.

1. Zvoľte umiestnenie knižnice

Disponujete dostatkom priestoru, alebo bojujete o každý centimeter? Knižnicu vyberajte podľa priestorových možností. Ideálne by okolo nej totiž malo byť aspoň 60 cm voľného priestoru. Preto, než knižnicu kúpite, starostlivo merajte a vyvarujte sa prípadnému rozčarovanie.

 • Knižnicu môžete umiestniť ku stene. Tam je dobré dbať na to, aby mala výšku ostatného nábytku a nenásilne zapadala do interiéru. Vyberať môžete z množstva tvarov i veľkostí.
 • Pokiaľ chcete priestor v miestnosti využiť na maximum, môžete zvoliť rohovú knižnicu
 • Vo veľkom priestore sa skvelo vynímajú policové systémy, ktoré sú otvorené z oboch strán. Vďaka nim môžete ľahko rozdeliť priestor. Tento druh knižníc sa hodí ale tiež aj do malých priestorov, akými sú napríklad garzónky. Efektívne nimi možno rozdeliť obývaciu časť bytu od tej na spanie.
 • Knižnicu na stene? Áno! Ak vaše zbierka literatúry nenačíta desiatky či stovky kníh, bohato postačí menšia nástenná knižnica. Na výber máte z množstva dizajnových kúskov. Než sa pustíte do vŕtania, uistite sa, že je stena dostatočne pevná a unesie váhu police i kníh.

BIANO TIP: nie a nie sa rozhodnúť, kam knižnicu umiestnite? Nevadí, zvoliť môžete flexibilnú knižnicu. Môžete ju použiť do rohu, ku stene, ale aj do priestoru. Je to len na vás.

2. S dvierkami alebo bez?

Otvorená knižnica naplnená obľúbenými titulmi - to je sen snáď každého knihomoľa. Taká knižnica je sama o sebe skvelým dizajnovým doplnkom. Jedinou nevýhodou je prach, ktorý sa nemilosrdne usadzuje na všetkých tituloch bez rozdielu. Ak trpíte alergiou či astmou, oceníte skôr knižnice s dvierkami. Tie usadzovaniu prachu síce nezabránia úplne, značne ho ale minimalizujú.

s

3. Vyberte vhodný materiál

Či už má byť knižnica dominantou miestnosti alebo len nenápadný pomocník, na materiáli vždy záleží. Ten by mal byť zhodný s okolitým nábytkom, aby dobre zapadol do rázu miestnosti a nepôsobil rušivo. To platí predovšetkým pre korpus knižnice. Ak nechcete rovnaký, vyberte si také materiály, ktoré sa k sebe hodia. Trebárs taká kombinácia kovu a dreva sa len tak neopozerá.

 • Masív: milujete prírodné materiály? Drevo je úplná klasika, ktorá domácnosti dodá na hrejivom dojme. Vyberať môžete z knižníc z rôznych drevín, od borovice cez buk, až po exotický teak. Nezabudnite, že drevo potrebuje raz za čas údržbu. Lakované drevo je potrebné prebrúsiť a prelakovať, drevo napustené olejmi či voskami potom znovu naimpregnovať.
 • Lamino: materiál, ktorý ponúka nespočetné množstvo dekorov a farieb. Vyrába sa z drevotriesky polepením špeciálnym laminovacím povrchom. Radí sa medzi lacnejšie materiály, ale nebojte, už aj lamino môže vydržať dlhé roky pekné. Pozor na hrany - ideálne je nábytok s tzv. ABS hranami, ktoré sú veľmi odolné proti nárazu. Majte na pamäti, že nábytok z lamina je oproti drevu výrazne ťažší.
 • MDF: MDF dosky sú vlastnosťami podobné laminu, ale na rozdiel od neho nie sú spojené lepidlami. Tento materiál je odolný proti nárazom, pozor len, aby sa nedostal do vlhka, ktoré neznáša až tak dobre. V kombinácii s dyhou sa vyrába nábytok na nerozoznanie od nábytku z masívu.

Povrchová úprava môže být buď lesklá alebo matná. Akej dáte prednosť? Lesklé knižnice môžu pôsobiť luxusnejším dojmom, na druhú stranu na nich uvidíte každú nečistotu. Matný povrch je na údržbu nenáročnejší.

4. Praktické tipy na záver

 • Ideálna hĺbka knižnice sa udáva aspoň 30 cm.
 • U hĺbky nad 40 cm sa môže stať, že budete knihy ukladať do dvoch radov a čoskoro stratíte prehľad. Voľte preto radšej širšiu knižnicu, nie hlbšiu.
 • Aby police bezpečne uniesli váhu kníh, musia byť silné minimálne 18 mm.
 • U knižnice širšej ako 80 cm je ešte treba spevňujúcich prvkov pod policou, alebo police silné aspoň 23 mm.
 • Vysoké knižnice, ktoré stoja na zemi, je vhodné priskrutkovať k stene a minimalizovať tak riziko úrazu.
 • Radi na svoje knihy vidíte? Pripevnite si zhora na knižnicu osvetlenie, ktoré vám zaistí lepšiu orientáciu pri hľadaní.

BIANO TIP: nemáte ešte police knižnice tak plné, ako ste plánovali? Zabráňte padaniu kníh štýlovou zarážkou.

Vyberte si knižnicu na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom