Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

3 kroky k výberu dokonalého kresla

Mať svoje kreslo, to je ako mať svoj vlastný kút. A my vám v troch krokoch poradíme, ako vybrať kreslo, v ktorom taký pokoj a pohodlie nájdete.

Sedaciu súpravu vyberáme tak, aby vyhovela všetkým členom domácnosti a splnila všetky praktické aj štýlové požiadavky. V prípade kresla však každý z nás siahne po inom tvare i dizajne. V takto vybranom kresielku potom môžete v kľude popíjať svoj pohárik vína, premýšľať, čítať i nerušene snívať. Poradíme vám, ako postupovať, aby ste si vybrali skutočne dokonalé kreslo.

Vyberte si vhodný typ kresla

Kreslá s vysokým opieraním chrbta

Tieto kreslá sa využívajú predovšetkým pre čítanie a leňošenie, ich neprekonateľným predstaviteľom je klasické kreslo ušiak. Svojou pohodlnosťou sú tieto kreslá úplne nedostižné a do interiérov vnášajú pokoj a harmóniu dávno zašlých časov. Vzhľadom ku svojej výške a celkovej robustnosti však potrebujú skutočne veľa miesta, aby priestor príliš nezahlcovali.

+ zútulňujú priestor

+ operná plocha pre celý chrbát i krčnú chrbticu

+ opierky na ruky

- nehodia sa do menších priestorov

Masívne kreslá s nízkou chrbtovou opierkou

Sú tiež veľmi pohodlné, svojím tvarom a vzhľadom povzbudzujú k vzájomnej konverzácii a zdieľaniu. Nízka chrbtová opierka podopiera len bedrovú a strednú časť chrbtice a umožňujú tak mierny záklon chrbta. Tieto kreslá sú široké, ale ak ich dokážete zo všetkých strán bez problémov obísť, môžu stáť aj v menších priestoroch.

+ zútulňujú priestor

+ umožňujú sedenie v miernom záklone

+ opierky na ruky

- značná šírka vyžaduje viac miesta

Rozkladacie kreslá

Ich hlavná výhoda vyplýva z názvu. Pred nákupom rozkladacieho kresla je dôležité si na základe spotrebiteľských recenzií overiť, či rozkladací mechanizmus funguje bez problémov, pretože tieto kreslá vám budú dobre slúžiť iba v prípade, že rozkladanie bude naozaj jednoduché, ľahké a rýchle.

+ môžu v núdzi nahradiť lôžko

- rozložené zaberajú viac priestoru

Vyberte si rozkladacie kreslo na Biane:

Polohovateľné kreslá

Tu rozlišujeme mechanicky polohovateľné kreslá, ktoré sa polohujú tlakom a vlastnou váhou tela, alebo komfortné polohovateľné kreslá s elektrickým mechanizmom a diaľkovým ovládaním.

+ vhodné pre seniorov, alebo ľudí so zníženou hybnosťou

+ nastaviteľný mechanizmus zaručuje extra pohodlie

-  sú veľmi náročná na priestor

- vyššia nákupná cena

Vyberte si polohovacie kreslo na Bian:

Masážne keeslá

Ich konštrukcia obsahuje rad snímačov a senzorov, ktoré zisťujú stuhnutosť konkrétnych svalových partií a nastavujú najpriaznivejšiu intenzitu a dĺžku masáže. Zdravotný účinok týchto kresiel je však skôr diskutabilný.

+ imitujú ručnú masáž

+ napomáhajú správnej cirkulácii tekutín v tele

- prínos pravidelného cvičenia a ručných masáží nenahradia

- môžu pôsobiť monštróznym dojmom

- vysoká nákupná cena

Vyberte si masážne kreslo na Biane:

Hojdacie kreslá

Patrí k úplnej klasike. Pri ich výbere si ale postrážte bezpečnostné prvky - dostatočne dlhé zadné oblúky a zarážku proti prevráteniu kresla dopredu. V súčasnosti môžete vyberať z rôznych typov - klasika z ohýbaného dreva, lacnejšie ratanové varianty, alebo moderný vzhľad s kovovou konštrukciou.

+ vždy pôsobia útulným dojmom

+ hojdanie upokojuje

- potrebujú dostatok priestoru

Vyberte si hojdacie kreslo na Biane:

Závesné kreslá

Sú variantom tých hojdacích. V byte pôsobia nesmierne efektným dojmom, ale vyžadujú nemálo priestoru a skutočne pevné, bezpečné zavesenie. Ich tvar v podobe vajíčka neumožňuje zdravé opretie chrbtice, takže sa nehodia pre dlhé sedenie.

+ efektná súčasť zariadenia

- nutnosť bezpečného zavesenia

- nie príliš zdravé sedenie

Vyberte si závesné kreslo na Biane:

Sedacie vaky

Moderný typ zdravého a pohodlného sedenia, pokiaľ minimálna dĺžka jednej zo strán presahuje 140 cm. Výplň z polyesterovej PES drti rýchlo zľahne, preto hľadajte radšej výplň z tvrdených polystyrénových guličiek EPS.

+ zdravé sedenie

+ variabilita polohovania

+ cenová dostupnosť

+ jednoduchá umývateľnosť

- náročnejšie vstávanie do stoja

- neomyvatelnosť v prípade nepratelného poťahu

Vyberte si sedací vak na Biane:

2. Vyberte materiál, ktorý je vám príjemný

Koža

Pravá kvalitná koža je mäkká, elastická a priedušná. Dokáže vstrebávať telesnú vlhkosť, bez toho aby ju prepustila dovnútra. Na jej povrchu môžu byť zreteľné vrásky, ktoré pravosť potvrdzujú. V niektorých prípadoch môže byť táto vrchná vrstva odstránená a nahradená povrchovou úpravou, ktorá pevnosť a užívateľskú odolnosť kože ďalej zvyšuje.

Údržba kože je velmi jednoduchá – v záručnej dobe ju ošetrujte iba vlhkou utierkou. V neskorších rokoch je možné využívať prostriedky na báze emulgovateľných tukov a voskov, ktoré pomôžu udržiavať vláčnu elastickosť kože po mnoho rokov. Tento prírodný materiál tiež nedrží prach, preto je veľmi vhodný pre alergikov.

+ klasický, elegantný dizajn

+ koža je priedušná, pevná, elastická, savá

+ odolná voči ohni

+ vhodná pre alergikov

+ ľahká údržba

-  vyššia nákupná cena

-  nesmie dlhodobo stáť na priamom slnečnom i umelom svetle

Ekokoža

Ide o dvojvrstvový materiál, kde spodnú časť tvorí 100% bavlnený úplet, na ktorom je vrchná vrtsva zo 100% polyuretánu.

Úžitkové vlastnosti ekokože sa veľmi blížia vlastnostiam prírodnej kože - je pevná, odolná voči oderu a obojstranne priedušná a navyše sa vyrába v mnohých farebných odtieňoch.

Údržba ekokože je rovnako ľahká – stačí otieranie vlhkou handričkou, eventuálne je možné použiť špeciálny anilínový krém.

+ zaujímavý, farebný dizajn

+ ekokoža je priedušná

+ vhodná pre alergikov

+ ľahká údržba

+ nižšia nákupná cena

-  pevnosť a trvanlivosť ekokože je menšia

-  povrch môže časom popraskať

Poťahová látka

Látkové poťahy sú oproti koženým povrchom lacnejšie, ale náročnejšie na údržbu. Je dobré ich pravidelne vysávať od prachu a raz za čas vyčistiť špeciálnym prostriedkom.

Ich výhodou je veľká škála vyrábaných farieb a vzorov.

Odolnosť poťahových látok je udávaná v cykloch Martindale, pričom priemerné poťahové materiály majú odolnosť okolo 25 - 30 000 cyklov, poťahové textílie vysokej kvality dosahujú odolnosti okolo 150 000 cyklov.

Ak chcete životnosť látkového poťahu svojho obľúbeného kresla predĺžiť, kúpte si k nemu farebne ladiaci prehoz alebo špeciálny prací povlak.

+ zaujímavý, farebný i vzorovaný dizajn

+ lacná obstarávacia cena

- namáhavejšia údržba

- menšia životnosť

3. Zvoľte si design, ktorý vám bude príjemný

Kresielko výraznej farby alebo vzoru vždy zaujme. Najzaujímavejších efektov dosiahnete použitím kontrastných farieb k inak decentnému zariadeniu alebo využitím vzorov, ktoré zdanlivo neladia s prevládajúcim štýlom bytu.

Ak túžite skôr po pokojnom prostredí, vyberajte radšej model v tlmenej farbe a jemnom vzore. Takéto kresielko do vášho bytu zapadne tak, ako by tam stálo odjakživa.

BIANO TIP: V prípade voľby farby kresla ale neriešte len to, či sa hodí do už existujúceho interiéru. Dajte aj na svoju intuíciu. Farba, ktorá je vám pocitovo najpríjemnejšia, je farbou, ktorá vám bude vždy pomáhať znovu nachádzať alebo si udržiavať psychickú pohodu.

Vyberte si kreslo na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom