Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

3 kritériá výberu obývacej steny

Zaobstarať si obývaciu stenu rozhodne neznamená zastavať celú stenu. Moderné obývacie steny sú vzdušné, minimalistické a môžu sa skladať len z niekoľkých kusov nábytku, ktoré v obývacej izbe potrebujete.

Obývacie steny, ktoré si pamätáte z detstva už sú dávno preč. Ale moderné steny sú stále neoddeliteľnou súčasťou obývacích izieb. Pri výbere obývacej steny je potrebné zvoliť správny štýl, materiál a farbu.

1. Materiál

Pri zaobstarávaní obývacej steny môžeme vyberať z rôznych materiálov. Medzi tie najbežnejšie patrí dyha, lamino, MDF a masív.

Dyha

Dyha je slabý plát dreva (o šírke 0,3 - 5 mm), ktorý sa lepí na podkladovú dosku. Vzhľad je teda veľmi podobný masívu. Výhodou je, že obývacie steny vyrobené z dyhy sú lacnejšie než steny z masívu. Ani kvalita nezaostáva, dýhové dosky dokonca môžu byť odolnejšie než masív, pretože dyha už ďalej nepracuje a nekrúti sa.

Lamino

Lamino patrí v súčasnej dobe k najviac využívanému materiálu pri výrobe nábytku, najmä skríň a obývacích stien. Nosné dosky sú vyrobené z drevotriesky a tá je polepená laminovaným papierom. Obývacie steny z laminátu sú cenovo dostupnejšie, vyrábajú sa vo veľkom počte dekorov a farieb, sú však menej kvalitné - na hranách je znateľný prechod medzi podkladovou doskou a laminovaným papierom.

MDF dosky

MDF je skratka pre medium density fibreboard, čo je v súčasnej dobe veľmi populárny materiál na výrobu nábytku, pretože je hustejší a homogénnejší než drevotrieska. MDF dosky sa dajú potiahnuť fóliami, laminátom, dýhami alebo priamo lakovať, ich výhodou je aj to, že u nich na rozdiel od lamina nevzniká žiadny prechod medzi polepom a doskou. Na druhú stranu je MDF náchylnejší k poškriabaniu.

Masív

Pre milovníkov dreva by mal byť masív jednoznačnou voľbou. Masívny nábytok je tvorený doskami, vyrobenými z jedného kusu dreva. U obývacích stien vyrobených z masívu je ale treba počítať s vyššou cenou. Takéto obývacie steny tiež bývajú ťažké a mohutné, avšak, ak je vám blízky rustikálny štýl, dokážu vytvoriť príjemný a útulný priestor.

2. Vzhľad a štýl

Je potrebné dbať na to, aby bol štýl vašej obývačky jednotný. Obývacia stena by mala ladiť s pohovkou, konferenčným stolíkom, dverami i podlahou. Ak teda obývaciu stenu vyberáte do obývačky ako prvý kus nábytku, majte na pamäti, že zvyšok už budete ladiť podľa nej. Nezabúdajte ani na detaily, akými sú napríklad úchyty.

Moderné obývacie steny

Obývacie steny sú dnes vzdušné a skladajú sa z menšieho počtu dielov, než to bolo kedysi. Skrinky a police sa v prípade moderných obývacích stien montujú priamo na stenu, väčší úložný priestor poskytuje spodný diel celej zostavy, na ktorý sa väčšinou umiestňuje aj televízia.

3. Farba a dekor

Farba obývacej steny by mala byť kontrastná s farbou podlahy, nemala by s ňou splývať. Všeobecne sa odporúča voliť obývaciu stenu v menej výrazných tónoch a priestor skôr oživiť farebnými doplnkami, ktoré môžete prípadne ľahšie vymeniť. Pri výbere farby a dekoru je tiež dôležité zohľadniť výmaľbu izby. Farba steny by nemala farbu obývacej steny potláčať, ale naopak by ju mala nechať vyniknúť. Do malého bytu zvolíme obývaciu stenu vo svetlých odtieňoch, tmavé by priestor opticky ešte viac zmenšovali.

Obľúbené farby obývacích stien

Medzi dlhodobo obľúbené farby obývacích stien patrí dekór dreva wenge a orecha či klasická biela a čierna.

Vyberte si obývaciu stenu na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom