Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Tipy, ako správne vybrať detské svietidlá

Optimálna voľba detského svietidla navodí tú správnu domácu atmosféru, z izbičky urobí kráľovstvo plné obľúbených hrdinov a z pracovného stola vytvorí miesto, kde sa úlohy píšu samé a rodia sa myšlienky našich géniov. A ako na to

Pri voľbe lampičky či stropného osvetlenia do izbičky, možno bude pre vašu ratolesť kľúčovou informáciou či sa na nej hojdá Spiderman, alebo svieti mečom majster Joda zo Star Wars, či svetlo vyčarila Elsa z Frozen. Praktické úvahy, ako je bezpečnosť, správne umiestnenie detskej lampičky na pracovnom stole, optimálna teplota svetla nad postieľkou, alebo voľba praktického detského osvetlenia celej izbičky už leží na pleciach rodičov. Ako správne vybrať medzi detskými svietidlami to pravé, rešpektujúce zdravie dieťaťa, vašu peňaženku, ale aj záľuby a vek potomstva, vám prezradí nasledujúcich 21 rád.

"V detskej izbe by mali byť dostatočne osvetlené všetky zóny: hracia centrálnym svetlom, relaxačná lampičkou pri posteli alebo podsvietením postele a pracovná zóna lampičkou na stole." designérka Gabriela Nováková
Osvetlenie pri posteli je dôležité pre čítanie i proti bubákom

Obecné rady pri voľbe detských svietidiel

Aby detská izba plnila všetky svoje funkcie, teda spálňu, herňu a neskôr i študovňu, je vhodné potreby svetla pri jednotlivých činnostiach zohľadniť.

1. Je dôležité myslieť na veľkosť a výšku stropu miestnosti, počet okien, apod.
2. U detského osvetlenia je dôležitým aspektom bezpečnosť, všeobecne teda platí: žiadne dlhé káble, svietidlo vždy dobre upevnené, či umiestnené na stabilnej podložke s minimálnym rizikom pádu a rozbitia.
3. Intenzita, farba svetla a konečne aj deťmi najviac oceňovaný motív svietidla je treba vždy pružne prispôsobovať veku dieťaťa.
4. Farba svetla by mala ladiť s farbami stien, nábytku a doplnkov. Vzhľadom k tomu, že farieb býva v detskej izbe dostatok, môžete si s nimi naozaj vyhrať. Klasické žiarovky viac zvýraznia teplé odtiene, žiarivky dodajú na intenzite studeným tónom a minimálneho skreslenia pôvodného originálu dosiahnete halogénovými žiarovkami. Na druhú stranu, halogény môžu byť pomerne dosť energeticky náročné, a tak nie je divu, že v kategórii detských svietidiel sú teraz veľa v kurze LED žiarovky, ktoré ponúkajú široké spektrum farieb aj veľmi úspornú prevádzku.

Detské lustre a stropné osvetlenie

 

Detský luster je, rovnako ako stropné svetlá v ostatných miestnostiach, základným kameňom osvetlenia a klasickým doplnkom. Spoločne s nástenným osvetlením a lampičkami navodzujú lustre celkovú atmosféru a z miestnosti o štyroch stenách, tvoria útulný priestor, kde malý i veľký človek rád trávi čas.

1. Luster, či stropné svietidlo, je spravidla umiestnené v strede miestnosti s vypínačom pri dverách.
2. Voľte tzv. difúzne, čiže rozptýlené svetlo, ktorého kýženou vlastnosťou je, že osvetľuje celú plochu a netvorí žiadne "tvrdé" tiene.
3. Ak je v miestnosti vyšší strop, môžete zvoliť luster. U stropu nižšieho je vhodné použiť stropné svietidlo, ktoré je prisadnuté.
4. Vzhľadom k multifunkčnosti detskej izby možno šikovne využiť stmievače osvetlenia, ktorým účinne upravíte intenzitu svetla, bez toho aby ste premýšľali nad vhodnou kombináciou hlavných a doplnkových svetiel. Stmievač môže byť zabudovaný priamo v svietidle, alebo si ho môžete zaobstarať samostatne a diaľkovým ovládaním prispôsobovať všetky svetlá v miestnosti.

Stolné lampičky


Prvé školské povinnosti vyžadujú aj kvalitný pracovný priestor a správnu voľbu stolovej lampičky.

1. Aj keď je stolná lampička chápaná ako rýdzo praktická záležitosť, je vhodné ju zladiť so zvyškom osvetlenia v izbe.
2. Pracovnú lampičku voľte s vyššou svietivosťou, deti tak na úlohy, maľovanie či drobné ručné práce uvidia lepšie. Ako optimálna intenzita sa uvádza 500lx.
3. Svetlo by malo náležite pokryť pracovnú plochu. Rozmery lampičky teda zvažujte vzhľadom k veľkosti stola či študijného kútika, ktorý chcete kvalitne osvetliť.
4. Lampičku umiestnite tak, aby si dieťa pri práci netienilo. Ľaváci uvítajú svetlo sprava, naopak pravákom nasmerujte kužeľ svetla z ľavej strany stola.
5. Vhodné sú lampičky s kĺbom, či inak ohybným ramenom. Pôsobenie svetla tak môžete ovplyvniť nielen pohybom po doske stola, ale aj uhlom svietidla.
6. Zdroj svetla by mal byť umiestnený približne 30cm nad pracovnou plochou, na ktorú optimálne dopadá pod uhlom 60 až 70 stupňov.
7. Svoju funkciu najlepšie splní nepriesvitné tienidlo, ktoré malého školáka či študenta neoslní a nasmeruje svetlo tam, kde je najviac potrebné. Z rovnakého dôvodu je potrebné dbať na to, aby žiarovka z tienidla nevyčnievala.
8. Na záver je vhodné, aby pri práci nesvietila iba stolná lampička. Využitie ďalšieho osvetlenia má za následok pozvoľnejší prechod svetla a tmy a je účinnou prevenciou únavy očí.

Nástenné osvetlenie pre deti


Nástenné svietidlo je v detskej izbe vhodnou voľbou do spánkovej zóny. V tomto prípade platí, viac ako u akéhokoľvek iného detského osvetlenia, že vek dieťaťa je podstatným parametrom.

1. Bábätkám a batoľatám sa bude dobre zaspávať pri menej intenzívne žiarovke. Tá poslúži aj starostlivým rodičom pri zbežnej kontrole robátok bez zbytočného rušenia, tak vytúženého spánku. Nie príliš ostré osvetlenie postačí aj v prípade nutnosti prebaľovania a nočného kŕmenia. 
2. S nástupom rozprávok pred spaním a školskej dochádzky je potrebné svetlo pri posteli zintenzívniť - šetríte tak svoje aj detské oči.
3. Obľúbený motív na lampičke bude pri posteli hrať dôležitú úlohu. Nič nedokáže zahnať zlé sny tak ako Krteček, Medvedík Pú, alebo obľúbená princezná.

Nočné osvetlenie a orientačné svietidlá


1. Aby cesta na toaletu, či do spálne rodičov nebola pre dieťa zbytočný stres a riziko úrazu, využívajú sa stále hojnejšie najrôznejšie orientačné svietidla, LED pásiky, lampičky na fotobunku a iné alternatívy nočného osvetlenia. 
2. V niektorých prípadoch môže na tieto účely veľmi dobre poslúžiť veselá baterka či lucernička pri posteli. Okrem príjemnejšieho cestovania po polozhasnutom byte či dome pomáha nočné osvetlenie deťom zaspať a pri šťastnej voľbe sa stáva najlepším kamarátom detí i rodičov.
3. Ponuka nočných svietidiel je naozaj široká, a tak môžete na strope vykúzliť úplné nebo.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom