10 najlepších plánovačov interiérov zdarmo a online

10 najlepších plánovačov interiérov zdarmo a online

Michaela Kratochvílová a Simona Porubská

Než si zaobstaráte prvý kúsok nábytku do svojho vysnívaného domova, vytvorte si koncept či návrh izby nanečisto. Na internete nájdete množstvo programov, ktoré vám s návrhom izieb zdarmo pomôžu. Vybrali sme pre vás tie najpoužívanejšie

On-line plánovač alebo prečo ich využít? 

Nábytok predstavuje jednu z vyšších investícií, okrem samotnej nehnuteľnosti. Možno máte výslednú podobu interiéru dokonale v hlave. Pre tých, ktorí potrebujú viac plánovať kvôli rozmerom, alebo radi vidíte svoj zhmotnený nápad, máme riešenie!

Zdroj: shutterstock.com

On-line plánovačov interiérov či 3D plánovačov na návrhy izieb nájdete na internete stovky. Plánovacie aplikácie a programy si môžete buď stiahnuť, alebo pracovať v ich on-line verzii v prehliadači. Existujú aj profesionálne plánovače, pri ktorých si za licenciu priplatíte.

Dnes vám predstavíme plánovače zdarmo, ktoré sú vhodné pre každého, kto s nimi ešte len začína a kto si napriek tomu chce vytvoriť svoj vysnívaný interiér bez prešľapov a chýb.

Plánovače kuchýň alebo kúpeľní? 

Najčastejšie narazíte na plánovače konkrétnych miestností, ktoré vyžadujú nejakú rekonštrukciu: kúpeľne či kuchyne. Pri výbere vhodných produktov často hrá úlohu každý centimeter. Priestor je navyše unikátny a líšia sa aj vkusmi užívateľov. Preto bývajú práve kuchyne a kúpeľne väčšinou navrhnuté na mieru.

Medzi najlepšie plánovače kuchýň patria:

 • 3D plánovač kuchýň Siko
 • Kuchynský plánovač a návrh kuchyne Ikea
 • 3D plánovač kuchýň XXXLutz
 • On-line plánovacie štúdio Möebelix
 • Grafické 3D návrhy zadarmo - Oresi

Medzi najlepšie plánovače kúpeľní patria:

 • 2D on-line plánovač kúpeľní Siko
 • Plánovač kúpeľní Ikea
 • 2D plánovač - kúpeľne JAS

Ako pracovať s plánovačmi na návrhy interiérov?

Práca v programoch nie je raketová veda. V princípe ide o jednoduché a  nekomplikované nástroje. Navyše sú prispôsobené na to, aby sa používali čo najjednoduchšie, a aby s nimi mohol pracovať prakticky každý.

Než sa pustíte do prvého on-line projektu, ujasnite si na začiatok niekoľko základných vecí. Kľúčová je dispozícia: najmä s ohľadom na existujúce rozvody vody a elektriny, prípadne ak plánujete rozsiahlejšiu rekonštrukciu, počítajte s novším umiestnením konkrétnych častí.

Myslite na to, aby kúpeľňa bola dostatočne komfortná pre konkrétny počet ľudí, ktorí ju budu využívať. Od toho sa odvíja množstvo nábytku, vaňa vs. sprchovací kút a počet umývadiel. Podstatné je, či máte oddelenú kúpeľňu a toaletu, prípadne ak máte jeden spoločný priestor, naplánujte ako jednotlivé zóny viac oddeliť.

Zdroj: shutterstock.com

Pri kuchyniach sa zamerajte na rozvody vody a elektriny - na indukčnú dosku budete potrebovať 3-fázové zapojenie. Nepodceňte ani vývod digestora. Postrážte si výšku pracovnej dosky, obklady či obkladové panely za linku, dekor linky a úchytky, vhodné osvetlenie, dostatok úložných priestorov, možnosť umiestnenia chladničky a rúry, apod.

A teraz už poďme na zoznam tých najlepších plánovačov, ktoré si priblížime, zhrnieme ich výhody aj nevýhody a pripojíme aj krátku ukážku!

Ako pracovať s plánovačmi interiérov? 

 • Zvoľte si svoj štýl
 • Dvakrát meraj a raz rež
 • Doprajte si toľko času, koľko potrebujete
 • Vyskúšajte viac variant
 • Pokiaľ si nie ste istí, obráťte sa na vybraného špecialistu
 • Do plánika zaznamenajte všetky obmedzenia a prekážky (ak to plánovač umožňuje) - prípadne ich konzultujte priamo s profesionálmi
 • Myslite tiež na elektrické zásuvky, pripojenie digestora, vody, odpadov a pod.

Ikea Plánovač interiérov

Medzi popredné firmy v segmente nábytku a dekorácií bezpochyby patrí Ikea. Pomocou ich plánovačov môžete zariadiť svoj domov nábytkom, ktorý všetci dobre poznáte. Výhodou Ikea produktov je ich ľahká kombinovateľnosť. Dajú sa používať rozmanitým spôsobom, pretože kúsky k sebe ladia nielen po estetickej stránke, ale aj z hľadiska kompatibility.

Dva plánovače kuchýň Ikea

 • Plánovač sektorových kuchýň Enhet: ponúka možnosť naplánovania kuchyne z množstva už zostavených sektorových kuchýň. Vďaka jednoduchému prevedeniu ich zostavíne sami.
 • Plánovač kuchýň Method: Tu si môžete naplánovať svoju vysnívanú kuchyňu od vrcholu. K dispozícii máte najrôznejšie kombinácie aj individuálne prevedenie. Kompletný návrh je možné zostaviť on-line, pomôcť vám ale môžu aj odborníci v konkrétnom obchodnom dome Ikea.

Výhody:

✔veľmi intuitívny a jednoduchý plánovač

✔svoju kuchyňu si pozriete z rôznych uhlov

✔široké množstvo dekorov a variant

✔plánovači ukazuje finálnu cenu projekt

✔jednotlivé položky nájdete v praktickom zozname

✔program vás upozorní aj na chyby pri plánovaní, ktoré si nemusíte všimnúť hneď

Nevýhody

❌pre uloženie projektu je potrebné sa registrovať

Ikea plánovač kúpeľní

Okrem kuchýň si môžete v rámci Ikea navrhnúť aj kúpeľňu. Inšpirujte sa jedným z návrhov, alebo si vytvorte vlastný od začiatku. K dispozícií máte na výber množstvo Ikea nábytku a celkovú cenu za novú kúpeľňu, ale aj jednotlivé položky.

Ikea plánovač spální a obývacej izby

Tentokrát sa nejedná o nástroj: Ak si neviete rady so spálňami a úložným priestorom v nich, nápomocný vám bude Ikea plánovač spální, kde si môžete dohovoriť on-line schôdzku so špecialistom alebo sa stavať na osobnej konzultácii. 

Pomôžu vám s plánovaním šatníkových skríň a úložných priestorov aj kompletným návrhom spálne. Rovnakým spôsobom prebieha aj plánovanie a návrh obývačky.

Plánovač úložných priestorov Pax

Medzi populárne systémy úložných priestorov patria Pax, Platsa, Elvari a ďalšie. Na stránkach Ikea nájdete aj plánovače šatníkových skríň. Vyberte si podľa preferencií a zvoľte požadovaný typ úložného priestoru. Prispôsobiť ho môžete aj rámami, dvierkami, úchytkami, vnútorným usporiadaním a vybavením, doplnkami, osvetlením a podobne. 

Upraviť môžete aj rozmery miestnosti: tak budete presne vedieť, ako vám daný rozmer skrine bude do konkrétnej izby pasovať.

Siko plánovač kuchýň a kúpeľní

Za jeden najprepracovanejších plánovačov považujeme Siko plánovač kuchýň a kúpeľní. Umožní vám vidieť svoju kuchyňu v 3D náhľade vrátane zoznamu produktov a finálnej ceny.

Najskôr zvoľte štýl kuchyne, potom nasledujú typy spotrebičov. Kúzliť môžete aj s pôdorysom, tvarom kuchyne a rozmiestnením spotrebičov. Medzi 3D a 2D návrhmi môžete jednoducho prepínať, záleží, čo vám bude vyhovovať viac.

Výhody:

✔intuitívne ovládanie 

✔2D návrhy interiérov

✔možnost prepnutia do 2D zobrazenia

✔možnosť navoliť len “kuchyne skladom”

Nevýhody

❌ nie vždy môžete rozmiestiť spotrebiče úplne podľa seba

Siko 2D konfigurátor kúpeľní 

2D verziu plánovača ponúka SIKO pre priestory kúpeľne a toalety. Zadajte veľkosť miestnosti a konkrétne prvky už rozplánuje veľmi ľahko. Vkladať môžete skrinky, záchod a bidet, sprchové kúty, umývadlá, vane, okná aj dvere. Môžete sitiahnuť aj praktického pomocníka pre kúpeľňové riešenia: nájdete tam minimálne odporúčané vzdialenosti medzi jednotlivými výrobkami.

Výhody:

✔intuitivne ovládanie 

✔ideálne pre základné rozmiestnenie sanity a jednotlivých kusov nábytku, dverí a okien

✔výsledný návrh si môžete ľahko vytlačiť

Nevýhody

❌nevidíte konkrétnu cenu za návrh

❌pre uloženie návrh je nutná registrácia

❌neuvidíte 3D návrh miestnosti, iba pôdorys

Biano Studio 

Aj Biano prispeje svojou troškou do mlyna. Vytvárať koncepty jednotlivých miestností môžete a u nás v nástroji Biano Studio. Na rozdiel od väčšiny spomínaných plánovačov nemôžete kúzliť s pôdorysom, ale zasa si navrhnete koncept izby, v ktorom k sebe zladíte jednotlivé kúsky a porovnáte, či k sebe ladia alebo neladia.

Čo môžete robiť pomocou Biano Studia?

 • Vyberať a kombinovať jednotlivé kusy nábytku. Vyskúšate si reálne produkty, ktoré sú skladom, ako pasujú dohromady.
 • Nábytok si potom môžete rovno objednať. Nemusíte sa spoliehať na dizajnové kúsky, ktoré sa z väčšiny návrhov dajú ťažko zohnať. V Biane sú od vás doslova pár kliknutí ďaleko.
 • Svoje výtvory si nemusíte nechávať pre seba. Inšpirovať môžete aj svojich priateľov a blízkych. Vybrané projekty môžete smelo zdieľať.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=X3oTAfuEqW4

Jednotlivý nábytok v Biano štúdiu vyhľadávate podľa kategórií aj vášho zoznamu obľúbencov. Pri produktoch môžete zvoliť ich poradie v projekte, viete ich zrkadlovo otáčať, duplikovať, zväčšovať či zmenšovať. Na konci môžete sledovať celkovú cenu za všetky položky v projekte.

Home by me

HomeByMe je webová aplikácia,ktorá slúži na navrhovanie miestnosti, od základov až po dokončenie doplnkami. Návrh je možné vidieť v 3D náhľade, ale napríklad aj bez stien, kde uvidíte len rozloženie interiéru. Softvér má aj voľbu „summary“ (zhrnutie), pomocou ktorej sám vytvorí návrh rozmiestnenia vybavenia so všetkým vybraným nábytkom i spotrebičmi na správnom mieste.

Je zdarmo, aj všetky jeho funkcie, čo znamená, že ho môžete používať bez obmedzení a nemusíte odomykať bonusové služby nákupmi a platbami.

Vyžaduje registráciu a funguje len na webe, nie ako mobilná appka. Na výber máte nábytok od rôznych zahraničných značiek.

Výhody

✔vybavenie a návrh celého domu

✔zdarma aj pokročilejšie funkcie

✔jednoduché ovládanie + možnosť rozmiestnenia vybavenia softvérom

Nevýhody 

❌vyžaduje prihlásenie 

❌zlá kvalita obrázkov

❌pri 3D zobrazení niektoré produkty miznú

Roomstyler

S Roomstylerom si vytvoríte návrh izby s vlastným pôdorysom. Vkladať môžete steny, okná, dvere. Aplikácia ponúka aj nahraté rozloženie miestnosti.

Používanie je intuitívne a jednoduché, pričom si v ňom môžete zobraziť aj 3D obraz. Meniť môžete aj uhol zobrazenia. Pri zariaďovaní vyberáte z desaťtisícov položiek od kuchyne až po záhradu. Ak sa vám niečo pozdáva, kliknite na tlačidlo „K dispozícii na nákup“, aby ste zistili cenu a možnosti nákupu. Softvér môžete používať zadarmo bez prihlásenia sa. Ak sa však pripojíte, môžete svoj model nahrať na Facebook, aby ho videli vaši priatelia.

Výhody

✔možnosť 3D zobrazenia

✔dekorovanie interiéru pomocou tisícok kúskov reálných produktov, malieb a obkladov

✔nemusíte sa prihlasovať

✔po prihlásení možnosť zdieľať na FB

Nevýhody 

❌žiadne lokálne ukladanie 

❌nemožnosť exportu súborov

❌program je v angličtine, čo niekomu môže zťažiť ovládanie, na veľa věcí ale prídete intuitívne

Stiahnete tu: App Store

Homestyler

Medzi obľúbené programy patrí Homestyler. Pôdorys je možné implemenovať z iných programov. Na úvod vás čaká sprievodca pre začiatočníkov, kde vám pomocou návodných krokov ukážu, ako vlastne nástroj pracuje. V momente, keď ho dokončíte, sa smelo pustite do tvorby prvého návrhu.

Výber nábytku je síce obmedzený, program ale ponúka flexibilné možnosti kombinácií a ukladania návrhov vo fotorealistickom prevedení pomocou renderovania. Dokonca si v ňom môžete zvoliť dennú dobu a svetlo, lokalitu a pod.

K dispozícii máte vzorkovníky farieb a taktiež katalógy reálnych produktov. Môžete tiež vytvárať rôzne miestnosti aj poschodia. Len upozorňujeme, že program je silne návykový.

Výhody

✔ postaviť môžete 2D i 3D poschodia v presnom merítku pomocou pár kliknutia

✔dekorovať interiér môžete pomocou tisícok kúskov reálných produktov, malieb a obkladov

✔program ponúka nádherné realistické vizualizácie

✔existuje aj možnosť použitia vlastných modelov

Nevýhody 

❌je nutná registrácia

❌program je v angličtine, čo niekomu môže zťažiť ovládanie, na veľa věcí ale prídete intuitívne

Stiahnete tu: App Store alebo Google Play.

Google SketchUp

SketchUp je všestranná služba so základymi funkciami zdarma. Je vhodný pre ľudí, ktorí v dizajnovaní hľadajú absolútnu slobodu s možnosťou navrhovať čokoľvek od budov až po kus nábytku. Program disponuje aj nástrojmi, ktoré urýchlia váš návrh.

SketchUp je kompatibilný s inými 3D softvérmi, umožňuje export do viacerých rôznych formátov súborov, ale aj fotiek. Tento nástroj je skvelý pre tvorivých ľudí, ktorí chcú rozvíjať svoju kreativitu.

Výhody

✔výkonné a zároveň jednoduché nástroje

✔dokáže vytvoriť čokoľvek, všetko v 3D

✔početné možnosti exportu

Nevýhody

❌žiadne šablóny

❌treba stavať od nuly

❌malý výber materiálov

Sweet Home 3D

Ďalší nástroj na plánovanie domova je Sweet Home 3D. Ide o program, ktorý je nutné si stiahnuť a nainštalovať, samotná obsluha je ale rýchla a jednoduchá. Potom stačí vybrať miestnosť a vybrať a rozmiestniť nábytok. Výsledok môžete uložiť alebo exportovať komukoľvek, s kým sa o projekt chcete podeliť.

Výhody

✔neobmedzená tvorba a návrhy

✔všetko si možno prezerať v dostupnom 3D návrhu

✔navrhovanie rôznych miestností

Nevýhody

❌program vyžaduje stiahnutie a inštaláciu

2D Plánovač Kúpeľne-Jas

Nenechajte sa zmiasť, okrem kúpeľní si v praktickom 2D plánovači navrhnete celý dom. Začínate od pôdorysu jednotlivých priečok: môžete si rovno do plánovača vložiť konkrétny tvar domu a jeho veľkosť. Potom už čarujte s priečkami, vkladajte schody, okná, dvere aj jednotlivé vybavenie. Výsledný návrh je možné zobraziť aj v 3D variante.

Do pôdorysu zakreslite aj skrine, základné druhy nábytku, práčku a sušičku, kúrenie, sprchovací kút či toaletu.

Výhody

✔veľmi jednoduché ovládanie

✔výrazne vám pomôže, ak plánujete rekonštrukciu alebo novostavbu a radi by ste si navrhli svoj vlastný pôdorys

✔projekty sú dostupné v 3D aj v 2D zobrazení

Nevýhody

❌kamera v 3D zobrazení sa neovláda úplne ľahko

Planner 5D

Planner 5D umožňuje vytvárať dizajn úplne od nuly, výhodou je, že ak neviete, kde začať, zachránia vás šablóny. Plánovať môžete na počítače, aj na telefóne. V návrhoch sa dajú meniť steny, ich veľkosť, materiály a farby. Samozrejme máte na výber aj nábytok a doplnky.

Zobrazenie môžete prepnúť aj do 3D zobrazenia a pridať okná a dvere. Dokonca sa viete pohrať aj s poschodiami a strechov. Jedinou nevýhodou je, že pokiaľ budete chcieť rozšíriť ponuku základných nábytkových šablón, je potrebné si priplatiť.

Celý návrh je možné vytlačiť vo fotorealistickom formáte.

Výhody

✔veľmi jednoduché ovládanie

✔výrazne vám pomôže, ak plánujete rekonštrukciu alebo novostavbu a radi by ste si navrhli svoj vlastný pôdorys

✔všestranný s pekným dizajnom

Nevýhody

❌občasné chyby pri používaní softvéru 

❌webová verzia využíva veľa zdrojov a môže spomaliť váš počítač

Stiahnite tu: App Store alebo Google Play