Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Základné vybavenie detskej izby

Detská izba sa v prvých rokoch života dieťaťa obmení hneď niekoľkokrát. Kým malé bábätko toho veľa nepotrebuje, pre lezcov a chodcov už je nutné všeličo upraviť. Aké je základné vybavenie detskej izby?

Položkový zoznam detské výbavičky začína u dostatočnej zásoby plienok, pokračuje cez body a svetríky a končí pri olejčekoch a vaničkách. Keď je všetko riadne prichystané, príde na rad detská izba. Nechajme teraz bokom dekorácie a poďme sa pozrieť na základné vybavenie detskej izby.

 

Pri zariaďovaní detskej izby myslite na kvalitný matrac, dobré osvetlenie, vhodnú podlahu a poriadne skladovacie priestory

Základom pokojného spánku je kvalitný matrac

Či už sa rozhodnete pre kolísku, klasickú detskú postieľku alebo mláďati usteľte priamo vo vašej manželskej posteli, dbajte na kvalitu matraca. Dobrý pevný detský matrac a primeraná veľkosť postieľky sú základom pre zdravý a pokojný spánok novorodenca, ale u väčších detí hrá rovnako podstatnú úlohu. Na zozname by mala byť posteľ s vhodným detským matracom na najvyššej pozícii.

 

So stropným osvetlením si nevystačíte

Svetelné podmienky detskej izby sú kľúčové nielen pre malé bábätká, ale aj pre školákov a predškolákov. Kým nemluvňa potrebuje pokojné tlmené svetlo, u ktorého uvoľnene zaspí, školákovi nesmie chýbať poriadna lampička, ktorá si posvieti na všetky jeho jednotky. Aj pre staršie deti je vhodné umiestniť k posteli lampu s tienidlom, ktorá pomôže pri zaspávaní aj skorom vstávaní. Obľúbené sú tiež bodové svetlá, zabudované priamo do stien chodieb, vďaka ktorým sa menšie deti neboja ísť v noci na záchod alebo prebehnúť do spálne rodičov.

 

Vyberte si krásne detské lampy a lampičky od Osvetlenie-svietidlá

Všetky hry sa odohrávajú na podlahe

Podlahová krytina v detskej izbe musí spĺňať dve najdôležitejšie kritériá: mala by byť teplá a musí ísť rýchlo upratať. Väčšina rodičov siahne po metrovom koberci s krátkym chlpom, ktorý možno ľahko vysať a vydrží každodenný nápor malých obyvateľov domu a tu a tam pojme aj nejakú desiatu. Vhodné je aj linoleum či plávajúca podlaha, ktorú je možné skombinovať s niekoľkými kusovými kobercami.

 

Dieťa by malo mať vždy dostatok priestoru na hranie, ale nezabudnite, že sa hrá najviac na podlahe - určite by teda nemala byť studená

Hračky, hračky, oblečenie - kam to všetko len uložiť?

Každá skúsená matka poradí, že učiť deti upratovaniu a systému poriadku už od malička je na nezaplatenie. Pomôže k tomu prehľadný systém skríň, poličiek, komôd, škatúľ či debien na hračky, hry, oblečenie, knižky a všetky malé i veľké poklady. Skladovacie priestory začína každý rodič malého bábätka riešiť pomerne skoro - z veľkosti 52 totiž vyrastie za týždeň a veľkosť 68 mu postačí napríklad len niekoľko mesiacov. Rodičia, ktorí sa nechystajú mať jedináčika, by mali byť pripravení na komínky oblečenia, ktoré bude potrebné uskladniť na niekoľko rokov na čisté a suché miesto. Niekto zvolí skriňu v predsieni, iný zavakuuje oblečky do vriec a ďalšie skladuje v škatuliach pod posteľou. Dôležité je vybrať pre nich také miesto, aby ste cez ne nemuseli preskakovať každý deň. Aj tak vás totiž iste čaká mnoho menších aj väčších preskokov.

 

Vyberte si úložné priestory od Bighome.sk