Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Vyznáte sa v penových matracoch? Prečo si zaobstarať penový matrac a aký typ zvoliť

Pre kvalitný spánok a nevyhnutnú regeneráciu je veľmi dôležité zvoliť vhodný matrac. Aj cenovo dostupné penové matrace patria medzi tie, ktoré vášmu telu poskytnú potrebný komfort.

Váhate, aký matrac zvoliť do svojej postele? Jednou z možností môže byť populárny penový matrac, ktorý sa vyrába v niekoľkých variantoch podľa použitej peny. Záleží na vašich preferenciách, pre aký typ sa rozhodnete.

Výhody pnových matracov:

+ nízká hmotnosť

+ možnost voľby tvrdosti

+ prispôsobí sa telu

+ možnosť zrolovania, ľahká preprava

+ nízká cena (u PUR pěny)

Nevýhody penových matracov:

- nižšia životnosť (u PUR peny)

- horšie odvetrávanie

Typy penových matracov

Penové matrace je možné kúpiť v niekoľko rôznych prevedeniach podľa typu použitej peny.

PUR pena

Medzi najdostupnejšie matrace patria tie vyrobené z polyuretánovej peny (tzv. PUR pena), čo je klasický molitan. Molitanové matrace je vhodné položiť na lamelové rošty, pretože sa síce dobre prispôsobujú telu, ale viac hrejú a zle sa odvetrávajú, preto by položenie na pevnú dosku nebolo vhodné. Jedná sa o najlacnejší typ matracov, ale cena závisí od konkrétneho typu peny označovaným číslom na m3. Čím vyššie číslo, tým kvalitnejší molitanováý matraca. PUR pena je vhodná skôr pre občasné prespávanie, takže ju neváhajte zvoliť do izby pre hostí či na chate. Pre každodenné spanie sa príliš nehodí. ak zháňate matrac pre občasné spanie napríklad do izby pre hostí či na chate.

Studená pena

Studená pena (tiež HR pena) sa vyrába pomocou moderných technológií za prítomnosti vody a bez životnému prostrediu škodlivých chlóroflórokarbónátov. Matrace vyrobené zo studenej peny sú pružné, drží si tvar, poskytujú perfektnú oporu celému telu a zároveň sú vďaka otvorenej štruktúre buniek vzdušnejšie, takže lepšie odvádza od tela vlhkosť. Vďaka tomu v zime hreje av lete chladí, často sa z nich preto vyrábajú tzv. zdravotné matrace. Pre ešte väčší komfort sa často studená pena kombinuje s lenivou penou či gélom. Pri zaobstarávaní matraca zo studenej peny je potrebné počítať s vyššou tuhosťou, zároveň sa však tento typ vyznačuje dlhšou životnosťou. Môžete ju položiť Ako na lamelový, tak pevný rošt či dosku.

Lenivá čiže pamäťová pena

Lenivá pena sa dokonale prispôsobí anatómii tela, poskytne mu perfektnú oporu a zaistí tak kvalitný spánok bez neustáleho menenia polohy. Pamäťová pena patrí medzi najmodernejšie materiály pre výrobu matracov. Vyznačuje sa vzdušnou štruktúrou, ktoré zaisťuje dobré odparovanie vlhkosti, nevytvára tlak na exponované miesta na tele, ale prispôsobuje sa im, vďaka čomu je vhodná aj pre seniorov alebo osoby s problémami pohybového aparátu. Pri nadobudnutí tohto typu je potrebné počítať s vyššou cenou a tiež s dlhšou dobou privyknutia novému materiálu.

TYP PENOVÉHO MATRACA VÝHODY  NEVÝHODY
PUR pena cenovo dostupný

menej kvalitný

horšie odvetrávaný

Studená pena

dobrá telesná opora

vzdušnosť

dlhá životnosť

vyššia tuhosť

vyššia cena

Pameťová pena

perfektné prispôsobenie sa telu

vzdušnosť

vhodná pro seniorov a osoby s problémami pohybového aparáta vyššia cena

dlhšia doba privyknutia

Vyberte si penový matrac na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom