Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Vyskúšané tipy pre čisté a útulné bývanie so psami

Pes je členom rodiny v mnohých domácnostiach. Ale ak sa nejedná práve o zabudnuté jedlo, rozhodne vám s upratovaním nepomôže. Máme pre vás pár tipov, aby ste sa nemuseli zrieknuť čistého domova ani so psom.

Krátkosrstý alebo dlhosrstý, až na pár výnimiek púšťa chlpy každý pes. A to nielen na jar a na jeseň ako v prírode - pes bytový vás bude srsťou zásobovať celoročne. Pĺznutie ide zmierniť pravidelným česaním, zastaviť ho úplne je však nemožné. Ako s chlpáčikmi žiť v jednom byte a mať aj napriek tomu doma krásne čisto?

Začnite od podlahy

Namáhaná bude každá podlahová krytina - parkety a plávajúce podlahy sú na údržbu menej náročné než napríklad koberec, na druhú stranu psovi kĺžu, čo mu môže spôsobovať problémy s chrbtom. Linoleum je mäkké a nešmýka sa, takže sa po ňom psovi chodí dobre, mäkšie linolea nemusia odolať náporu psích pazúrikov. Odolná a aj pre psa pohodlná podlahová krytina je tá vinylová. Či už máte povrch podláh akýkoľvek, ich údržbu vám uľahčí robotický vysávač, ktorý zapnete, keď pôjdete venčiť a vrátite sa do uprataného.

Pes v posteli?

Väčšina z nás nedodrží počiatočné rozhodnutie, že pes v posteli určite spať nebude. A to nevadí, od toho sú na trhu drobnosti, ktoré zjednodušia údržbu. Nepriepustné prestieradlo či chránič matraca by mal byť samozrejmosťou. Ako prestieradlo, tak chránič ochráni aj matrac od prípadného znečistenia a chráni ho aj pred mechanickým poškodením. Na rozdiel od zložitého čistenia matraca len stiahnete chránič a podľa inštrukcií vyperiete. A po usušení ho môžete znovu použiť.

Vyberte si toppery a chrániče matraca na Biane:

Rozlúčte sa s chlpami na oblečení

Že ste psičkár sa väčšinou okolie dozvie už z vášho oblečenia. Aby tomu tak nebolo, nemala by vám doma, okrem klasických lepiacich valčekov na čistenie šiat, chýbať sušička. Možno že ste skeptickí a príde vám ako zbytočná investícia, ale až budete vyberať z filtra hrsti zachytených chlpov, budete si hovoriť, že ste ju mali mať doma už dávno. Sušička zbaví oblečenie prevažnej väčšiny chĺpkov a ešte nechá bielizeň krásne nadýchanú.

Čisté steny nie sú luxus

Čím väčší pes, tým väčší záprah dostávajú steny - a to predovšetkým v predsieni, kam si zmoknutý chlpáč šetrí finálne oklepanie. Aj v blízkosti brlôžka a misiek s krmivom a vodou sú steny vystavené väčšiemu riziku znečisťovania. Nemusíte sa vzdávať svetlých farieb, len voľte miesto klasického náteru náter umývateľný alebo zvoľte vinylovú tapetu s umývateľným povrchom. Najmä v blízkosti brlôžka voľte kvalitnú tapetu, pretože ležať na chrbte a odrážať sa labkami od steny je neprekonateľná zábava, ktorá má tradíciu už celé generácie.

V podobnom štýle:

Vymeňte poťah, nie gauč

Sedačky, pohovky, kreslá. Aj keď na ne pes nemôže, chlpy sa na nich budú držať a valčekom ich všetky pravdepodobne neodstránite. Variantom sú odnímateľné poťahy sedačiek, ktoré je možné prať v práčke. Vynikajúcim doplnkom, vďaka ktorému môžete ľubovoľne často meniť vzhľad pohovky, sú rôzne prehozy na sedačku a deky. Obývačke dodajú na útulnosti a v prípade potreby ich ľahko vyperiete v práčke.

Prevoňaný domov

Psia srsť má svoj typický pach, častými kúpeľmi sa ho nielenže nezbavíte, ale ešte môžete podráždiť citlivú psiu pokožku, ktorá na to nie je stavaná. Napriek tomu nemusí každá návšteva už vo dverách poznať, že v byte máte aj štvornohých obyvateľov. Zapáľte na chvíľu vonnú sviečku, ktorá byt príjemne prevonia.

Vyberte si vonné sviečky na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom