Vypestujte si bylinky doma či na balkóne

Vypestujte si bylinky doma či na balkóne

Anna Müllerová

Vedeli ste, že si rad byliniek môžete vypestovať doma? Prechod zimy a jari je ideálny na zasiatie semienok. Sledovať prebúdzajúcu sa prírodu z prvého radu možno aj v paneláku. A čo je najlepšie, čaká vás voňavá odmena.

Vôňa a chuť čerstvého korenia je jedinečná, preto stále viac ľudí prepadá pestovaniu byliniek, a to aj v prípade, že nemajú záhradu. Kto raz skúsil doma vypestovanú majoránku, nedá dobrovoľne prednosť sušenému koreniu z obchodu. Mätový čaj z práve odtrhnutých lístkov je úplne iným zážitkom ako čaj z vrecúška. Bylinkové recepty nemusíte mať spojené len s víkendovou návštevou chalupy. Dali sme pre vás dohromady jednoduchý recept, ako sa stať panelákovou babkou korenárkou, alebo pestovateľský návod pre tých, ktorí nemajú po ruke záhon.

Vyberte si bylinky, ktoré máte najradšej - pestovanie je jednoduché!
Vyberte si bylinky, ktoré máte najradšej - pestovanie je jednoduché!

ZAČÍNAME PESTOVAŤ BYLINKY

Ako prvé je potrebné sa rozhodnúť, po akej ceste pestovania sa vydáte. Od semienka, od sadeničky alebo začnete s predpestovanými vzrastlými rastlinkami? Voľba je na vás. Pokiaľ sa rozhodnete trpezlivo sledovať spočiatku nenápadné, ale o to zásadnejšie prvé krôčiky vašich byliniek, potom si nejakú dobu počkáte, než si okoreníte jedlo. V prípade sadeničiek, ktoré si doma presadíte do truhličiek alebo kvetináčov, či urastených rastliniek, budete mať na varenie už všetko pripravené.

Pestovanie bylinek zo semienka

Ak sa rozhodnete začať takpovediac úplne od piky, budete si pre začiatok potrebovať zaobstarať tri veci: sadzbovač, semienka a substrát. Namiesto sadzbovača prípadne postačí i truhlička. Pre výsev sú dobré rašelinové tablety, ľahšie sa potom presádzajú.

1. Semienka nevsádzajte na husto, len pár do každej bunky sadzbovača, aby sa im pekne klíčilo.

2. Označte si zapichovadlami, kde vám klíčia ktoré bylinky.

3. Sadzbovače je ideálne umiestniť dovnútra na okenný parapet.

4. Semienka potrebujú dostatok vlhkosti, je teda vhodné nádoby zakryť priehľadnou fóliou alebo vekom.

5. Vzdušnú vlhkosť je potrebné kontrolovať, aby hlina kvôli príliš vysokej vlhkosti nesplesnivela, zároveň je dôležité strážiť, aby sa substrát nevysušil. Na zalievanie používajte orosovač.

6. Oproti záhonu máte výhodu: bytové podmienky urýchľujú klíčenie. Napríklad medovka potrebuje 28 dní na záhone aby vyklíčila, doma sa objaví klíčok už za sedem dní. Aj ostatné bylinky budú u vás doma potrebovať viditeľne menej času, než by potrebovali vonku na záhone.

7. Akonáhle sa semenáčik začne zahusťovať a rastlinky povyrastú, je čas pre prvé rozsadenie. Snažte sa rastlinku vytiahnuť s celým koreňovým obalom zo sadbovača a umiestnite ju do substrátu v truhličke alebo kvetináči. Zľahka pritlačte, aby sa v hline uvelebila, potom ju zalejte a je to.

8. Presun z parapetu na balkón by nemal byť šokový, radšej rastlinky postupne otužujte, vetrajte miestnosť v ktorej sú, denne ich prenášajte von, aby si zvykali na vonkajšie podmienky.
Chráňte ich pred prievanom a priamym slnkom.

9. A s presadením sa neponáhľajte, ak začnete siať teraz začiatkom marca, bude máj pre presadenie ideálny čas. Bylinky sú totiž prevažne teplomilné a ranné mrazíky by im mohli nenávratne uškodiť.

Aj na naozaj malom priestore môže vzniknúť ozajstná bylinková záhradka
Aj na naozaj malom priestore môže vzniknúť ozajstná bylinková záhradka

Pestovanie byliniek zo sadeničky

Pokiaľ chcete mať bylinky rovno po ruke, kúpte si bylinky predpestované. Dajte si záležať, odkiaľ výpestky byliniek kupujete. Môžete vedieť, aké podmienky rastlina doma potrebuje, ako sa o ňu starať a tak ďalej, ale nebude vám to nič platné vo chvíli, keď bylinku kvôli nekvalitnému pestovateľskému substrátu, v ktorom vyrástla, napadne pleseň, sotva si ju prinesiete domov. Vyhnite sa preto bylinkám zo supermarketu, tie sú určené pre priamu spotrebu. Radšej navštívte záhradkárstvo alebo špecializované obchody. Ak sa predsa len rozhodnete zachrániť trebárs supermarketovú bazalku, je potrebné ju ihneď presadiť a opatrne aklimatizovať.

Ak budete pestovať bylinky vertikálne, ušetríte veľa miesta
Ak budete pestovať bylinky vertikálne, ušetríte veľa miesta

VYBERTE PRE SVOJE BYLINKY SPRÁVNY SUBSTRÁT

Aby bylinky dobre prospievali, kúpte im do kvetináča kvalitný substrát. Ako ale vyberať?

1. Vhodná je zemina s prídavkom rašeliny. Zemina je dobre priepustná, ľahká a bohatá na živiny.

2. Zohnať sa dá aj špeciálny substrát pre pestovanie byliniek. Nechajte si poradiť priamo v záhradníctve, budú vedieť, čo z ich ponuky je pre vaše bylinky i pestovateľské podmienky ideálne.

3. Do substrátu môžete pridať trošku piesku, pôda sa tým prevzdušní, to urobí bylinkám dobre.

4. Myslite na to, že bylinky pestované v kvetináči potrebujú výživnejšiu zeminu, než tie, ktoré rastú vonku na záhone. Na substráte preto nešetrite.

5. Čo sa hnojenia týka, napríklad tymian, pamajorán, rozmarín aj levanduľa pôvodne rástli v suchých, kamenistých pôdach a hnojenie teda nevyžadujú. To u nich naopak vedie k strate arómy, sú slabšie a vytiahlejšie. Ani u ďalších byliniek nie je potrebné sa hnojením zaoberať. Namiesto hnojenia môžete viacročné bylinky raz za rok presadiť do čerstvého substrátu.

KAM BYLINKY DOMA UMIESTNIT

Každá bylinka má iné potreby a je dobré poznať ich základné charakteristiky. Zatiaľ čo jedna znesie priame slnko, iná môže byť celý deň v tieni a nebude chradnúť.

1. Priame slnko, teda balkón alebo parapet smerovaný na juh, je vhodný pre bylinky, ktoré majú pôvod v stredomorskom prostredí. To je napríklad rozmarín, levanduľa, bazalka, oregano, tymian, šalvia či bobkový list.

2. Čiastočný tieň, ktorý poskytuje balkón alebo okno na východnej či západnej strane domu, ocenia stévia, medovka alebo mäta.

3. Nedostatok svetla, teda severná strana, je pre pestovanie byliniek najproblematickejšia, ak máte možnosť, skúste sa jej vyhnúť. Máte ale šancu, že vám tam vyrastie mäta, medovka, libeček alebo pažítka.

4. Úplne v interiéri, trebárs na kuchynskej linke, sa bude dobre vynímať citrónová tráva. Za oknom vám ľahko a rýchlo naklíčii aj žerucha.

! Pozor si dajte, ak máte bylinky doma na parapete. Ak je priamo pod parapetom kúrenie, bude sa substrát rýchlejšie vysušovať. Tiež prievan môže rastlinke ublížiť.

S pestovaním byliniek doma vám môžu pomôcť aj vaše deti - je to zábava!
S pestovaním byliniek doma vám môžu pomôcť aj vaše deti - je to zábava!

ZASAĎTE BYLINKY DO KVETINÁČA SPRÁVNE

Je nepreberné množstvo kvetináčov na bylinky: od hlinených, cez plastové, závesné, nástenné, kvetináče na zábradlie alebo kvetináče mrazuvzdorné. Než urobíte predčasný nákup, zistite si, aké všetky možnosti máte. Trebárs nájdete kvetináč, ktorý bude mať zároveň funkciu dekoratívnu. Klasickou a funkčnou voľbou je napr. samozavlažovací kvetináč.

1. Na dno nádoby je vhodné dať hlinené črepy, kamienky alebo napríklad úlomky tehál. Potom nasypte substrát, ten môžete zmiešať s pieskom, alebo s kompostom.

2. Cca 2 cm od horného okraja nádoby umiestnite rastlinku, jemne ju zatlačte do zeme a potom pridajte ešte ďalšiu, približne centimetrovú vrstvu zeminy.

3. Do veľkých kvetináčov umiestnite mätu alebo medovku, tie sa rady rozrastajú a priestor im urobí dobre. Naopak, napríklad levanduli bude lepšie v malom kvetináči.

ZALIEVANIE BYLINIEK

Ako často je treba bylinky zalievať? Ktoré potrebujú vodu každý deň a ktoré sú voči suchu odolnejšie? Univerzálne pravidlo sa odvodiť nedá, ale u väčšiny druhov byliniek je dôležité, aby pôda bola stále vlhká. Zároveň si však dajte pozor, aby ste rastlinu nepreliali a neuhnili jej tak korene. Preto je lepšie dávať bylinkám každý deň trochu vody, než ich raz týždenne preliať.

 

1. Chúlostivé na sucho sú bazalka, pažítka, petržlen, či mäta.

2. Občasné sucho nevadí stredozemným bylinám ako je tymian, rozmarín či levanduľa. Ak ste pod substrát dali drenážnu vrstvu napr. kamienkov či hlinených črepov, bude prebytočná voda uchovávaná tu a korene tak budú čiastočne chránené.

3. Citlivé na preliatie sú mäta, bazalka, petržlen i pažítka. Dajte si preto pozor, aby nestáli vo vode, mohli by začať zahnívať.

Na zalievanie stačí bežná odstáta voda. Ak by ste chceli bylinkám dopriať niečo extra, raz za dva týždne im pridajte do zálievky kryštalické hnojivo s vyšším obsahom dusíka.
Sledujte ich reakcie. Ak má vaša bylinka unavené lístky, ktoré stratili svoju pevnosť, možno má smäd.

 

KTORÉ BYLINKY SA SPOLU ZNESÚ V JEDNOM KVETINÁČI

Nemusíte každú bylinku sadiť zvlášť. Ak ich správne nakombinujete, nebudú si škodiť, naopak - môžu si dokonca prospievať. Na skupinové vsádzania je najvhodnejšia truhlička, využiť môžete aj kaskádový hrniec.

1. Spoločne môžete do jednej nádoby zasadiť šalviu, petržlenovú vňať, pažítku, pamajorán a materinu dúšku.

2. Do ďalšieho truhlíka môžete dať aníz, kôpor, koriander a fenikel.

3. Môžete skúsiť nakombinovať rôzne druhy bazalky.

! Pozor si dajte na mätu alebo tymian, tie sú priestorovo náročnejšie a mohli by utláčať ostatné rastliny.