Rady, tipy, nápady

Vyberte si kredenc či príborník, ozdobu každej jedálne!

Vhodne zvolený príborník alebo kredenc môžu nielen poskytovať dostatok úložného priestoru pre riad či príbory vo vašej jedálni, ale môžu byť aj ozdobou miestnosti. Dajte sa do vyberania!

Myslíte si, že sa kuchynské skrinky, takzvané príborníky a kredence, hodia len do starších interiérov, v ktorých si vaše babičky vystavovali sviatočný servis? Chyba! Zaobstarať si ho môžete aj dnes a rozhodne neoľutujete. Ponúkajú veľa úložného priestoru na príbory či riad, ktoré tak máte v jedálni a jedálenskom kúte stále pri ruke a ako správny hostiteľ nemusíte neustále odbiehať do kuchyne pre ďalšie kusy. Taktiež slúžia ako miesto pre vystavenie najrôznejších cenných porcelánov a iného riadu, ktoré nemusia byť ukryté v temnote skrine. A nakoniec môžete vyberať aj z rozmanitých designov podľa vašich preferencií - na chalupu napríklad masívne drevené a domov moderné verzie týchto nadčasových krásavcov.

Kedy sú vhodné a kedy nie?

  • Hoci sa jedná o veľmi praktický kus nábytku, hodí sa skôr do väčších priestorov, ak máte napríklad jedáleň či väčší jedálenský kút, do ktorého sa pohodlne vojdú a priestor nebude pôsobiť stiesnene.
  • Rovnako ak vaša kuchyňa nedisponuje nepreberným množstvom riadu, a už vôbec nie nejakým tým výstavným, potom sú praktickejšie klasické kuchynské skrinky.
  • Naopak, milovníci rodinného stolovania si príborníky a kredence veľmi obľúbia, dodajú miestnosti tú správnu atmosféru, v ktorej budete tráviť nezabudnuteľné chvíle so svojimi blízkymi a samozrejme s výborným jedlom.

Príborník versus kredenc

Hoci vzhľadom sa príliš líšiť nemusia, niektoré rozdiely tu nájdeme, najmä z hľadiska ich funkcie a používania v minulosti.

Príborník je kuchynská skrinka, často podobná komode, ktorá slúži na ukladanie riadu a príborov v jedálni. Je nižšia a môžeme ju vidieť aj bez nástavca. Ak nadstavec nechýba, často sa na ňom vystavujú práve drahé jedálenské sety a dekorácie. Prevažne slúži ako skrinka, do ktorej sa ukladá všetko vybavenie pre stolovanie a nachádza sa v jedálni či jedálnych kútoch.

Kredenc je skriňa, ktorú predtým používali honosnejšie vrstvy obyvateľov a zastáva dnes rovnakú funkciu ako kuchynská linka. Slúži na ukladanie najrôznejších druhov riadu, ale aj potravín, utierok, pohárov a hrncov. Svoje miesto našiel najmä v kuchyni. Typický je pre kredenc horný nadstavec, ktorý umožňuje vystavovanie najrôznejších predmetov. Hoci dnes si ho úplne predstaviť v kuchyni nedokážeme, na chalupu sa stále hodí skvele!

Vyberte si kredenc na Biane:

Aký štýl zvoliť?

Najrôznejších štýlov je celý rad. Je potrebné je potom priamo zladiť s interiérom tak, aby sa hodili k ostatným kusom nábytku, podlahe, stenám či prostrediu vo všeobecnosti. Iný typ určite voľte na chalupu, iný do modernej jedálne vášho bytu či domu.

  • Škandinávský štýl sa stal nebývalo populárny, najmä v moderných domácnostiach. Je moderný a vzdušný. Jemné tóny kombinuje s modernými materiálmi a jednotlivé kúsky nábytku sú doslova ozdobou každej miestnosti.
  • Moderné kredence a príborníky môžu kombinovať rôzne dekory dohromady, čím dodávajú nábytku výrazný a originálny vzhľad. Často sú minimalistické, bez výraznejších prvkov ako sú napríklad úchytky a podobne.
  • Retro prvky dodajú vášmu príborníku či kredencu šmrnc, vynímať sa budú ako v modernom interiéri, tak aj v klasických drevených miestnostiach.
  • Príborník a kredenc vo vintage štýle potom kúpte skôr do rustikálnejších interiérov, v ktorých dominuje masív a prírodné materiály.
  • Rovnako tak nábytok v provence štýle voľte do rustikálnych interiérov, v ktorých sa bude vynímať masív, najčastejšie s bielym náterom. Ten dodá miestnosti príjemnú a útulnú atmosféru aj vzdušnosť vďaka svetlým farbám.

Dekor

S ohľadom na podlahu, farbu steny, textílií, okien a podobne, zlaďte aj farbu vašej kuchynskej skrinky. Voľte buď masív, najčastejšie je borovica, jelša a smrek, ktorá bude doplnkom každej chalupy. Alebo dekory brezy, buka, duba a podobne, ktoré zase môžete zladiť s modernejším interiérom.

S horným nástavcom či bez?

Ak váhate, aký štýl voliť, opäť sa pokúste zladiť príborník či kredenc s interiérom. Do moderných interiérov sa viac hodí nábytok bez hornej skrinky. Tá však môže byť skvelou ozdobou do retro miestností či chalúp, v ktorých môže slúžiť ako úložný priestor a zároveň aj výstavná polica.

Otvorené alebo uzavreté?

Otvoreené kredence a príborníky poskytujú dostatok priestoru pre vystavenie najrôznejšieho kuchynského riadu, fotografií, dekorácií alebo napríklad vašej zbierky kuchárok. Do uzatvorených skriniek naopak skryjete najrôznejšie kuchynské náčinie, riad, príbory a ďalšie praktické veci, ktoré nemusia byť na prvý pohľad v jedálni vidieť. Kompromisom sú potom kombinované skrinky, u ktorých si môžete vystaviť dekoračné sety a tie menej honosnejšie potom skryť do uzavretých skriniek.

Vyberte si príborník na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom