Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Vyberte si k domácemu baru ideálnu barovú stoličku či stolček

Hľadáte dokonalú barovú stoličku alebo stolček k domácemu baru? Žiadny problém. Garantujeme vám, že pri výbere tej najvhodnejšej sa z vášho baru stane nové obľúbené miesto nielen pre návštevy!

Domáce bary majú v kuchyniach dlhú tradíciu. Poslednou dobou však ich obľuba stále rastie. A to nielen kvôli posedenieua popíjaniu najrôznejších drinkov. Rovnako pohodlne si na nich môžete dopriať raňajky pred tým, než začne váš deň byť naozaj hektický. Popoludňajšia káva či večerný čaj s knihou môžu byť tiež samozrejmosťou. Navyše tieto vyvýšené pulty skvele spájajú priestor kuchyne s priestorom obývačky a vy ako hostiteľ tak môžete byť so svojimi hosťami v neustálom kontakte. Vkusná barová stolička či stolček by preto mali byť nemenej dôležitou súčasťou tohto miesta

Najdôležitejšie kritérium: veľkosť

Výška vášho domáceho baru bude pre výber barovej stoličky kľúčová. Obvyklé rozmedzie sa pohybuje okolo 110-115 cm, od čoho sa odvíja aj výška barových stoličiek, ktorá sa pohybuje okolo 75 cm. Môžete si však dopriať aj luxus v podobe stoličiek polohovatelných, ktorých výšku si môžete dodatočne nastaviť vzhľadom k výške konkrétneho baru. Cenové rozpätie týchto nastaviteľných stoličiek sa však bude pohybovať vo vyšších čiastkach než u tých klasických.

 • Sedadlo stoličky či stolčeka by malo byť umiestnené 20-25 cm pod hornou doskou baru.
 • Vyčleňte si minimálne 50 cm priestoru pre každú stoličku. Čím väčšie rozpätie, tým viac pohodlia a miesta okolo seba budete mať.
 • Pre bary, ktoré sú vo všeobecnosti vyššie ako jedálenské stoly, je potrebné dbať na vhodnú opierku pod nohy, buď už je súčasťou barovej stoličky alebo samotného baru.

Stolčeky alebo barové stoličky?

Podľa vášho vkusu aj nárokov na pohodlie si môžete vyberať medzi tradičnými barovými stolčekmi a potom barovými stoličkami, ktoré poskytujú navyše aj operadlo. Pohodlne sedieť sa vám môže na oboch typoch, záleží čisto na vás, aký preferujete a aký sa vám viac hodí do interiéru.

 • Stolčeky a barové stoličky môžete voliť tiež na jednej nohe nebo na štyroch, i tu môžete staviť na váš vkus a vybrať medzi rozmanitými druhmi nožičiek, ktoré môžu byť kovové, drevené alebo trebárs plastové.
 • Nezanedbajte ani výber sedadla. Od čalúnených látkových, kožených, drevených alebo plastových, vyberte i vhodnú farbu v kombinácii s vašou kuchynskou linkou, barovým pultom a nábytkom v kuchyni či jedálni. Môžete voliť aj také barové stoličky, ktoré budú rovnakého vzhľadu ako tie stolové.

Vyberte si barovú stoličku na Biane:

Aký dizajn vybrať? Inšpirujte sa

Okrem dôležitých parametrov, ktoré by mali barové stoličky spĺňať, je dôležitý aj samotný dizajn. Mali by skvele ladiť s interiérom a pôsobiť prirodzene. Ak túžite po výraznejších prvkoch, potom tomu prispôsobte aj interiér. Jemnými farbami a stávkou na kvalitné materiály však krok vedľa rozhodne neurobíte. Už ste vyskúšali trebárs čalúnenú stoličku s drevenými nožičkami?

Do moderných interiérov

Škandinávsky štýl, korý v interiéroch môžete nájsť u jednotlivých druhov nábytku až po tie najmenšie dekorácie, je v poslednej dobe veľmi populárny. Vytvára dokonalý a útulný domov, v ktorom sa bude cítiť dobre nielen vaša návšteva, ale predovšetkým vy samotní. Výhodou je, že kombinuje najrôznejšie materiály dohromady, a preto aj vzhľad vašich barových stoličiek môže pôsobiť unikátne.

 • Častá je kombinácia plastu alebo čalúneného sedadla s drevenou podnožou.
 • Typické sú tiež drevené nôžky v kombinácii s kovovými prvkami.
 • Takéto stoličky sú veľmi stabilné a odolné voči mechanickým vplyvom.

Do moderných interiérov sa tiež hodia moderné barové stoličky a stolčeky s jednoduchým tvarom a farbou. Vkusne dopĺňajú interiér a splývajú s ním. Podobný výber ponúka aj štýl minimalistický, v ktorom sú stoličky jednoduchých, ale účelných línií.

 • Vyberajte medzi čalúnenými sedadlami, ale Nepohrdnite tiež tými koženými alebo plastovými - tie sa môžu vyznačovať najrôznejšími tvarmi a otvormi.

Netradičný vzhľad ponúkajú tiež retro stoličky, ktoré môžu byť výraznejším dizajnovým prvkom. Preto s ním nakladajte opatrne a vhodne ho zlaďte, nech iba na prázdno nekričí do priestoru.

 • Typickým materiálom je kov a drevo, sedadlá potom môžu byť čalúnené, kovové, drevené či kožené.
 • Ponúkajú aj atypické tvary stoličiek, ktoré sú síce vo vyššej cenovej relácii, však si budete istí tým, že žiadnej návšteve neuniknú.

Ak hľadáte ďalšie zaujímavé kúsky do svojho interiéru, poobzerajte sa napríklad po plechových industriálnych stoličkách či tými v luxusnom glamour štýle, ktoré sa pýšia veľmi často čalúnenými sedadlami.  

Rustikálne interiéry

Výrazným štýlom v rustikálnych interiéroch je bezpochyby vintage. Dopĺňa interiér prírodnými materiálmi v podobe dreva, ktoré môžeme často nájsť v kombinácii s koženým poťahom. Ruka v ruke ide potom aj štýl provence v jemných a krémových farbách alebo patinovaných náteroch.

 • Typickým materiálom je drevo, často v kombinácii s kovovým či koženým poťahom.
 • Štýl provence potom poskytuje drevené a jemné farby, často v imitácii oprýskaných náterov.

Rustikálne stoličky sú potom skvostmi samy o sebe. Najčastejším materiálom je drevo a vyberať môžete od stoličiek s jemnými krémovými sedadlami až po typické drevené stoličky, ktoré síce môžu pôsobiť medzi všetkými tými dizajnovými prvkami obyčajne, verte však, že sú tou najväčšou klasikou, ktorú v škále rozmanitých druhov stoličiek a stolčekov môžete nájsť.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom