Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Vyberte si ideálne sofa k leňošeniu

Napadlo by vás, že sofa nemusí mať nutne svoje miesto len v obývačke? Poďte sa pozrieť, kam všade sa hodí, a vyberte si také, ktoré dokonalo podčiarkne vašu domácnosť. A že je z čoho vyberať.

Druhov nábytku, určenéých na sedenie a leňošenie je toľko, až z toho ide hlava okolo. Učarovalo vám zo všetkých možností najviac sofa? Ani sa nečudujem. Tento nadčasový kúsok sa hodí nielen do obývacích izieb, ale nájde si svoje miesto aj v spálni, izbe pre hostí či vstupnej hale. Pomôžeme vám s výberom toho najlepšieho sofa na základe vašich potrieb.

Vyberáme sofa podľa umiestnenia

Do spálne

Ste príjemne unavení, ale hodiny rozhodne ešte neukazujú čas ísť do postele? Nenechajte sa odradiť, doprajte si "dvadsať" na pohodlnom sofa. Výber vhodného sofa do spálne by sa ale určite mal držať nejakých pravidiel. Rozhodne sa hodí len do väčších spální, kde výrazne neuberie na priestore a bude okolo neho aj okolo postele dostatok voľného priestoru na prechádzanie. Tiež veľkostne by malo byť menšie ako posteľ, aby si "neukradolo" všetkú pozornosť pre seba. Do akej farby máte spálňu ladenú? Aj sofa by malo byť ideálne v tomto tóne. Ak máte spálňu napríklad celú bielu a nechcete ďalší biely kúsok, vyberte kontrastnú farbu. Aby lepšie zapadalo do rázu miestnosti, kúpte si v rovnakej farbe na posteľ trebárs vankúše.

Do obývačky

Netúžite po sedacej súprave, napriek tomu ale chcete mať kam pohodlne zasadnúť? Vyberte si z neprebernej ponuky štýlových sofa. Od rustikálnych, až po minimalistické. Trendom sú sofa s drevenou konštrukciou. Ak sa budete chcieť natiahnuť k filmu, alebo len potrebujete vykúzliť ďalšie miesto na spanie, sú výbornou voľbou rozkladacie sofa v japonskom štýle. V zloženom stave sú plnohodnotnou pohovkou, v rozloženom ponúkajú pohodlné spanie. A ak sklopíte zadné nôžky, o ktoré si potom opriete chrbát, vznikne vám to najpohodlnejšie domáce kino.

Do izby pre hosťov

Potrebujete uložiť hostí, alebo si len oddýchnuť od všedných starostí? Siahnite po sofa so sklápacími opierkami rúk. Minimalistické sofa s futonom v tak obľúbenom japonskom štýle ponúka nielen pohodlné sedenie, ale po sklopení opierok tiež aj plnohodnotné spanie.

Do predsiene či vstupnej haly

Čím ozvláštniť veľkú predsieň? Uľahčite sebe i svojim hosťom život. Pri obúvaní a vyzúvaní sa posaďte na malé, ale pohodlné sofa. Ak máte tmavú predsieň, voľte svetlé či výrazné kúsky, ktoré ju rozžiaria a dodajú jej na výnimočnosti.

Dôležité parametry výberu

Materiál sedacej plochy

O tom, ako pohodlne sa vám na sofa bude sedieť, rozhoduje tiež výplň sedáka. Vyberať môžete z PUR pien, HR (tzv. studených) pien alebo ich kombinácie s pružinovou konštrukciou. Sofa s futonov sú potom vyrobené z kombinácie penového jadra a trhanej vlny. Majte tiež na pamäti, že ideálna výška k pohodlnému sadaniu a vstávaniu je približne do výšky kolien.

Poťahový materiál

Poťahový materiál dotvorí celkový vzhľad sofa. Ako dlho látka vydrží pekná, sa dá odvodiť od jej odolnosti - tá sa udáva v cykloch Martindale. Pre bežné domáce použitie je úplne dostačujúce 20 000 - 40 000 cyklov.

Čalúnenie sa vyrába z prírodných i syntetických vlákien. Najčastejšie nájdeme kombináciu oboch, tá využíva tých najlepších vlastností daných materiálov. Úplnou klasikou v materiáloch je koža, ktorá je odolná, ale tiež sa odrazí na cene, ktorá je výrazne vyššia. Lacnejším variantom je umelá useň, tzv. eko koža. Tento materiál je na rozdiel od kože veľmi priedušný a pôsobí rovnako luxusne. Oba materiály je možné ľahko čistiť mokrou handričkou. Sofa s futonom majú často poťah zo zmesi bavlny a polyesteru. Tento poťah je príjemný na dotyk a je odolný. Čistenie sa odporúča pomocou tepovača či mokrej špongie. Pre tých, ktorí si radi priplatia za luxus, sú dostupné sofa so zamatovým poťahom. Je mimoriadne príjemný na dotyk a tiež veľmi odolný. Veľmi odolné proti znečisteniu sú potom poťahy z caraba či mikroplyšu.

Vyberte si sofa z kože na Biane:

Farba

Poťah musí byť nielen kvalitný, ale mal by tiež ladiť so zvyškom interiéru. Do veľkých miestností si môžete dovoliť aj tmavšie či výrazné odtiene a vzory. Do malých miestností sa naopak hodia svetlé a pastelové tóny, ktoré neuberajú na priestore a ešte ho krásne rozžiaria. Ak si chcete zaobstarať výrazný kúsok, vyberajte podľa inej výraznej farby, ktorú v miestnosti už máte. Ak tam taká farba nie je, kúpte k sofa ešte trebárs kvetináč, rámik na fotku či vankúš na posteľ v rovnakej farbe. Vďaka tomu lepšie zapadne do interiéru.

Potah musí být nejen kvalitní, ale měl by také ladit se zbytkem interiéru. Do velkých místností si můžete dovolit i tmavší či výrazné odstíny a vzory. Do malých místností se naopak hodí světlé a pastelové tóny, které neubírají na prostoru a ještě ho krásně prozáří. Chcete-li si pořídit výrazný kousek, vybírejte podle jiné výrazné barvy, kterou v místnosti už máte. Pokud tam taková barva není, pořiďte k sofa ještě třeba květináč, rámeček na fotku či polštář na postel ve stejné barvě. Díky tomu lépe zapadne do interiéru.

Vyberte si sofa v pastelových farbách na Biane: