Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Vyberte ideálnu postieľku pre vaše bábätko

Výber postieľky pre bábätko by ste nemali brať na ľahkú váhu. Najmä ak chcete, aby dieťa dobre a kvalitne spalo. Myslite predovšetkým na vhodné materiály a bezpečnostné prvky a potom už len smelo do toho.

Nie je tajomstvom, že priemerný novorodenec spí 16-18 hodín denne. Preto potrebuje kvalitnú detskú postieľku, ktorá bude zaručovať jeho bezpečie a tiež kvalitný spánok. Jej výber je tiež dôležitý pre zdravý vývoj chrbtice. Základným pravidlom je zameranie sa na kvalitu a kvalitné materiály. Rozhodne by ste na nej nemali šetriť a vyberať si nedôveryhodných výrobcov. Na aké kritériá sa zamerať?

Rozmery

 • Základná veľkosť postieľky je 60x120 cm, môže však byť aj väčšia, 70x140 cm. Tieto postieľky môžu byť výhodnejšie, dieťaťu vydržia dlhšie, zhruba do 4-5 rokov
 • Vzdialenosť medzi tyčkami sa musí pohybovať v rozmedzí od 4,5-6,5 cm
 • Také postieľky, ktoré spĺňajú všetky normy Európskej únie, sú označené odkazom EÚ STN EN 716-1, STN EN 716-2 a musia tiež spĺňať vyhlášku Ministerstva zdravotníctva o hygienických požiadavkách na hračky a výrobky pre deti vo veku do 3 rokov

Bezpečnosť

 • Všímajte si nosnosti postieľky, najmä ak plánujete postieľku pre dieťa užívať dlhšie.
 • Bočnice po stranách postieľky musia byť dostatočne zabezpečené, ak sú odnímateľné, nesmie dôjsť k ich stiahnutiu dieťaťom.
 • Konštrukcia postieľky musí byť robustná a pevná.
 • Na skrutkách nesmú byť plastové krytky, ktoré dieťa môže uvoľniť.
 • Najideálnejšie sú prírodné materiály, najmä masív, drevo však nesmie byť poškodené, ak sa rozhodnete pre náter, farba musí byť odolná a netoxická.
 • Ostré hrany musia byť zaoblené či úplne zakryté.
 • Ak postieľka disponuje kolieskami, potom by maly byť zaistené brzdou.

Typy postieľok

Na trhu existuje niekoľko typov postieľok, ktoré slúžia na najrôznejšie účely a tiež vám môžu uľahčiť život.

Cestovné postieľky

Sú praktické a ľahké, ideálne na cesty. Dajú sa ľahko zložiť a nezaberajú príliš veľa priestoru. Vyberať môžete navyše z širokých motívov a farieb. Využiť sa dajú aj ako ohrádka pre dieťa. Súčasťou takejto cestovnej postieľky môžu byť aj cestovné tašky, prebaľovacie pulty či skladacie matrace.

Vyberte si cestovnú postieľku na Biane:

Pristaviteľná postieľka

Postieľky k posteli sú ideálnym riešením, ak chcú byť rodičia čo možno najbližšie svojmu bábätku. Pre mamičky sú tieto postieľky navyše veľmi praktické, kvôli nočnému dojčeniu nemusia vstávať.

Postieľka s úložným priestorom

Postieľky s úložným priestorom poskytujú výhodu v podobe výsuvnej zásuvky, ktorá poskytuje úložný priestor pre lôžkoviny a ďalšie nenahraditeľné veci pre bábätko. Môže pomôcť v malých izbičkách a spálňach, v ktorých bojujete o každý centimeter. Dajte si však pozor, aby ste mali pred postieľkou dostatočný priestor pre vysunutie zásuvky.

Vyberte si postieľku s úložným priestorom na Biane:

Postieľka s prebaľovacím pultom

Postieľky s prebaľovacím pultom ponúkajú multifunkčné využitie. Pult sa môže buď stabilne pripevniť na hornej hrane postieľky, alebo môže byť súčasťou postieľky ako celku spolu so šuplíkmi a poličkami, ktoré ponúkajú ďalší úložný priestor pre detské hygienické potreby.

Postieľky s kolieskami

Detské postieľky môžu vyžadovať nejednu manipuláciu, preto sú kolieska často ich nevyhnutnou súčasťou. Dbajte však na bezpečnosť, kolieska musia mať brzdu, aby nedošlo k nežiaducemu pohybu.

Vyberte si postieľku s kolieskami na Biane:

Polohovacia postieľka

Postieľky polohovacie sú ďalším praktickým a predovšetkým bezpečným riešením. Hlavnou funkciou je nastaviteľná poloha matraca do rôznych výškových úrovní. Dieťa do 6 mesiacov môže zostávať v najvyššej polohe, minimálna vzdialenosť medzi vrchnou hranou bočnice a matracom (plochou na ležanie) musí byť 30 cm. Pre dieťa od 6 mesiacov, kedy sa začínajú vrtieť, pretáčať sa a sadať si, je najvyšší čas posunúť matrac do nižšej polohy, minimálne 60 cm od vrchnej hrany bočnice.

Materiál

Hoci je kvalita postieľky na prvom mieste, nezanedbajte ani celkový vzhľad. Ideálnym materiálom pre detské postieľky je drevo. Zaručuje stabilnú a pevnú konštrukciu, rovnako tak aj zdravotnú nezávadnosť. Najviac používané je v tomto ohľade bukové drevo, ktoré eliminuje vznik triesok. Okrem prírodnej farby dreva môžete postieľku oživiť tiež rôznymi farbami (či už výraznejšími alebo krémovými), ktoré môžu pútať detskú pozornosť, upokojovať ich a uľahčovať im zaspávanie. U náteru opäť voľte zdravotne nezávadné netoxické farby, ktoré neobsahujú olovo či iné škodlivé látky. Dekorov máte na výber celú radu od už spomínaného buku po dub, borovicu, orech, brezu, jelšu a ďalšie.

Matrace

Na matraci nešetrite, je dôležitý pre budúci vývoj chrbtice vášho dieťaťa. Mal by byť priedušný, pružný, ľahký na údržbu (to môže zabezpečiť prateľný poťah).

 • Vyvarujte sa mäkkých a molitanových matracov (pri vyššej hmotnosti dieťaťa sa môžu deformovať).
 • Trendom poslednej doby sú čisto prírodné materiály matracov, napríklad kokosové vlákna či pohánka, sú vzdušné, lepšie odolávajú roztočom a minimalizujú potenie.
 • Špeciálne nepriepustné podložky chránia postieľku a matrac pred znečistením, ich existenciu celkom iste oceníte.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom