Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Vyberte do svojej kuchyne vhodný odpadkový kôš

Kôš do kuchyne patrí, to je bez debát. Aký je ale najlepšie a kam ho umiestniť? Poradíme vám, ako veľký kôš využijete a pomôžeme vybrať vhodné umiestnenie tak, aby bol po ruke a nikde neprekážal.

Viete si predstaviť kuchyňu bez odpadkového koša? Nebol by to dobrý nápad, kôš tam jednoducho patrí a pomáha v udržiavaní poriadku. Lenže nie je kôš ako kôš, aj medzi zdanlivo nezaujímavým pomocníkom sa dajú nájsť kúsky, ktoré výrazne uľahčia život a dokonca môžu aj skvelo vyzerať. Neveríte? Tak sa poďte pozrieť a vybrať si taký, ktorý bude maximálne vyhovovať vašim nárokom.

Ako veľký kôš potrebujete?

Aby ste nemuseli s odpadkami behať zbytočne často, alebo naopak aby sa v koši nezačala rodiť nová forma života, je dôležité vybrať adekvátnu veľkosť. Veľkosť koša je závislá od počtu osôb v domácnosti. Ak žijete sami, bohato vám bude stačiť aj menší kôš s objemom okolo 10 litrov. Dve až tri osoby si vystačia s košom o objeme okolo 20-40 litrov, početné rodiny by potom mali rozhodne siahnuť po koši, ktorý má nad 40 litrov. Ak triedite odpad, môže byť "hlavný" kôš menšií, pretože veľký objem odpadu je práve ten recyklovateľný.

Aký typ koša zvoliť?

  • Neradi siahate na kôš? Vyberte si z radu nášľapných košov a vrchnák ľahko otvárajte nohou.
  • Ak si potrpíte na maximálnu hygienu a komfort, bezdotykové odpadkové koše so zabudovaným senzorom pohybu sú pre vás skvelým riešením. I keď budete mať plné ruky odpadkov, stačí sa priblížiť a kôš sa sám otvorí a potom zase zavrie.
  • Koše s ručným otváraním veka patria medzi najbežnejšie koše, ich používanie však nie je tak pohodlné a hygienické ako u predchádzajúcich typov.
  • Otvorené koše nie sú najvhodnejšie do otvoreného priestoru, je lepšie ich umiestniť napríklad do skrinky. Predovšetkým ak máte domáceho maznáčika, ktorý neodolá jedinej príležitosti pozrieť sa, čo je v koši dobrého.

Triedite?

Zmýšľate ekologicky a triedenie odpadu je pre vás úplná samozrejmosť? Môžete si zaobstarať niekoľko samostatných košov, do ktorých budete dávať roztriedený odpad. Lepšie variantom sú ale koše, ktoré sú na triedenie priamo navrhnuté. Pre lepšie odlíšenie majú farebné kryty či štítky a vy tak pôjdete na istotu.

Máte záhradku? Prilepšite jej kompostom! Na triedenie organického odpadu sa vyrába veľa nádob, ak sa bojíte, že by sa vám po kuchyni mohol šíriť nemilý odér, siahnite po koši s filtrom proti zápachu.

BIANO TIP: milujete dizajnové veci? V tom prípade vám nesmie chýbať kôš na triedený odpad JOSEPH JOSEPH.

Vhodný materiál

Koše do kuchyne musia byť z umývateľného materiálu. Predsa len v nich bude aj organický odpad. Najčastejšie možno naraziť na plastové koše a na koše z kovu. U kovu siahnite skôr po nereze, ktorý odolá aj vlhkému prostrediu. Vyberať môžete z lesklých či matných v celom rade designov a farieb tak, aby perfektne ladil s interiérom.

Kam ho umiestniť?

Kam s košom, aby bol po ruke, ale pod nohami sa neplietol? Ak máte veľkú kuchyňu, nič vás prakticky neobmedzuje, kôš pokojne umiestnite vedľa kuchynskej linky tak, aby ste vzniknutý odpad mohli hneď upratať. Kôš vo voľnom priestore je aj značne hygienický, pretože než odpad vyhodíte, nemusíte siahať na žiadne iné skrinky. Vedľa kuchynskej linky sa skvelo hodí kôš s plochým chrbtom či rohový, ktorý nezaberá ani o kúsok viac, než je nevyhnutné. Vzhľadom k tomu, že je kôš stále na očiach, vyberte si nejaký z dizajnových kúskov, na ktoré je radosť pozerať.

Kôš je možné umiestniť aj na pracovnú dosku, tam ale voľte len malé koše, ktoré nebudú prekážať. Na pracovnú dosku sa perfektne hodí kôš na bioodpad.

Obzvlášť, ak triedite odpad a máte košov viac, oceníte možnosť mať je upratané v skrinke pod kuchynskou linkou. Tá môže mať buď klasické otváranie, alebo môže byť výsuvná, je len na vašich preferenciách, čo si vyberiete. Do skrinky hravo schováte nielen kôš na zmesový odpad, ale aj na plast, sklo či papier.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom