Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Výber prebaľovacieho pultu - v hlavnej úlohe bezpečnosť

Potrebujete prebaľovací pult, ale vo výbere nemáte jasno? Zamerajte sa hlavne na bezpečnosť dieťaťa, stabilitu pultu a možnosti vášho priestoru. Potom budete spokojní.

Niektoré bábätká sa pri tom smejú, iné plačú a nájde sa pár takých, ktoré nepohnú ani brvou. Reč je o prebaľovaní. Ak vaše dieťa patrí do tej poslednej, výnimočnej skupiny, vyhrali ste v lotérii. Ale väčšina bábätiek na výmenu plienok nereaguje zrovna kladne. Čím bude také dieťa staršie, tým viac bude záležať na stabilite prebaľovacieho pultu. Začne rozhadzovať ručičkami, nôžkami a pomaly sa otáčať. Takže pri výbere prebaľovacieho pultu myslite aj na budúcnosť.

Bezpečnosť a stabilita

Zamerajte sa hlavne na tieto aspekty:

  • bezpečnostná norma – každý prebaľovací pult musí spĺňať bezpečnostné normy, tie sa uvádzajú pod skratkou EN 12221. Takáto norma je dnes už samozrejmosťou, ale radšej to v informáciách od predajcu overte.
  • váhový limit – hoci sú pulty určené pre deti do 3 rokov a váhy 15 kilogramov, ponechávajú si výrobcovia váhovú rezervu. Nemusíte sa báť, že sa pod vašim baculíkom napríklad závesný pult prepadne. Takéto pulty uvádzajú maximálnu záťaž až 40 kilogramov.
  • okraje – u pultov sú samozrejmosťou aj zvýšené okraje, ako postranné, tak tie zadné. Zvýšené okraje sú buď súčasťou pultu, alebo sa dokupujú. Hrany musia byť vždy zaoblené alebo zakryté.
  • stabilita – s bezpečnosťou sa u pultov spája aj ich stabilita. U tej záleží najmä na type konštrukcie.

Typ konštrukcie

1. Závesný pult

+ šetrí miesto, je totiž sklápací

+ niektoré typy v sebe majú zabudované poličky alebo skrinku

- stabilita, u takého pultu je potrebné dávať pozor na zabezpečenie, aby sa pult nezavrel alebo neotvoril v nevhodnú dobu

2. Prenosný pult

+ doprevadí vás, kam bude potrebné

- stabilita, je potrebné dbať na správne uchytenie k nábytku, prípadne držanie stojanu a zabrzdenie koliesok

- nie vždy je vyvýšený aj zadný okraj pultu

3. Komoda alebo regál s prebalovacím pultom 

+ stabilita

+ všetko potrebné máte po ruke

+ až dieťa vyrastie, pult sa z komody odmontuje a zostane plne funkčná komoda

- zaberá viac miesta

Pre dieťa do 1 roka, alebo do 3 rokov?

Niektoré deti sa na nočník učia už v jednom roku, iné neskôr. Ale ako to nakoniec dopadne, to neovplyvníte. Prebaľovací pult slúži aj na prezliekanie dieťaťa, a to je činnosť, ktorú budete robiť oveľa dlhšiu dobu, než len prvý rok jeho života. Preto je potrebné sa pred kúpou zamyslieť, do ktorej varianty zainvestujete.

  • Pult pre dieťa do 1 roka – na šírku má minimálne 38 cm, na dĺžku 65 cm.
  • Pre dieťa do 3 rokov – pri tom sa šírka pohybuje okolo 55 cm a dĺžka okolo 75 cm. U takého typu pultu sa počíta aj s prezliekaním dieťaťa. Lenže ak ale máte malý byt, často musíte počítať každý centimeter, niekedy dvakrát. Pred zakúpením si preto priestor, ktorý ste pre pult vyhradili, starostlivo premerajte.

Bezpečnostáý norma ani hrany by pri výbere nemali byť problémom, ale skôr samozrejmosťou. Rovnako ako ľahko umývateľný materiál, na ktorom bude bábätko pri prebaľovaní ležať. Ak vám to priestory izby dovoľujú, zvoľte radšej variantu pre deti do 3 rokov. Typ konštrukcie je úplne vo vašej réžii, každá z možností má svoje klady. Avšak aj v tomto prípade voľte s ohľadom na veľkosť miestnosti.

Vyberte si prebaľovací pult na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom