Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Viete, akú tapetu kam vybrať?

Máte radi jedinečnosť? Premýšľate o tapetách do svojho interiéru a nechcete pri ich výbere šliapnuť vedľa? Každá tapeta má svoje špecifické vlastnosti a náš praktický sprievodca vám pomôže sa zorientovať v tom, akú tapetu do akej miestnosti zvoliť.

Tapeta je vítaným oživením každého interiéru a dokáže aj z nudnej miestnosti vytvoriť inšpiratívne miesto, ktoré vás len tak neomrzí. Existuje nepreberné množstvo typov a druhov tapiet a niekedy nie je ľahké spoznať, či práve váš vybraný favorit je to pravé orechové pre danú miestnosť. Viete napríklad, že do kúpeľne či kuchyne je najlepším riešením vinylová tapeta, ktorá je odolná proti vlhku a dá sa ľahko umývať? Do obývačky či spálne sú zasa ideálne vliesové tapety, ktoré sú ľahko aplikovateľné a do detskej izby voľte takú tapetu, ktorá vydrží aj zásahy malého umelca. A počuli ste, že textilné a papierové tapety najviac nasávajú pachy a nie sú preto vhodné do priestoru pre fajčiarov? Že nie? Od toho je tu náš sprievodca výberom tapiet do jednotlivých miestností, ktorý vám s výberom tej správnej tapety pomôže.

Do detskej izby sa hodia odolné tapety a nemusia byť nutne v krikľavých farbách či motívoch ...

Tapety do obývacej izby

V obývačke si môžete dovoliť experimentovať so vzormi aj farbami. Ideálne sú tapety, ktoré majú obrovský výber vzorov a motívov a ľahko sa aplikujú. Lepidlom totiž nenatierate tapetu, ale priamo stenu.

1. Do obývacej izby môžete zvoliť aj pretierateľné tapety, ktoré majú rovnaké vlastnosti ako vliesové, ale vyrábajú sa v bielej farbe v mnohých vzoroch (imitácia dreva, štuku a i.) A vy si ich tak ľahko môžete dotvoriť k obrazu svojmu.

2. Ak hľadáte lacnejšiu variantu tapiet pre vašu obývačku, šancu môžete dať aj papierovým tapetám. V prípade papierových tapiet ale myslite na to, že nie sú vhodné do miestností so zvýšenou vlhkosťou, múr pod nimi musí byť bez akýchkoľvek prasklín a nie sú umývateľné.

3. Siahnuť môžete i po dych vyrážajúcich 3D tapetách alebo fototapetách. Tie sú ideálne do väčších miestností, ako sú práve obývacie izby - minimálna odporúčaná pohľadová vzdialenosť je 2 metre.

 

Tapety ku krbu

Máte v obývačke krb a od tapety očakávate, že vydrží žiar? Na toto miesto môžete bez obáv zvoliť pieskovcovú tapetu, ktorá vydrží a pritom bude krásnou dekoráciou. Pieskovcové tapety sú vhodné ako v interiéri, tak aj v exteriéri, takže sa nebojte experimentovať.

 

Tapety do kuchyne a kúpelne

Ak hľadáte alternatívu za keramický obklad v kúpeľni (mimo obklad okolo vaní a sprchovacích kútov) či v kuchyni, vinylové tapety sú ideálnou voľbou. Ľahko sa udržujú a vyrábajú sa v rôznych hrúbkach (čím hrubšia vinylová vrstva, tým kvalitnejšie a odolnejšie tapety) a dekoroch. Pri výbere vinylovej tapety do kuchyne či kúpeľne sa zamerajte predovšetkým na stupeň umývateľnosti. 

Tapety do detskej izby

Tapeta do detskej izby musí spĺňať predovšetkým dve kritériá: musí sa páčiť a hlavne musí niečo vydržať! Vhodné sú preto vliesové tapety, pretože sú umývateľné a keď sa vášmu potomkovi omrzia, veľmi ľahko ich odstránite.

1. Zvoliť môžete aj veľmi odolné vinylové tapety, v ich prípade sa ale dobre uistite, že sú zdravotne nezávadné a nevypúšťajú toxické látky.
2. Dobrou voľbou predovšetkým vzhľadom k cene a množstve vzorov sú aj papierové tapety, tie ale nie sú tak odolné.
3. Bordúry do detskej izby sú ďalšou alternatívou, napríklad pre tých, čo nechcú tapetovať celú stenu, ale chcú mať izbičku veselú. Dajú sa ale použiť aj k prechodom medzi rôznymi typmi tapiet, fantázii sa medze nekladú, veď ide o detský svet!

 

Tapety do spálne

Chcete zo spálne urobiť nevšedné miesto, ideálne na relaxáciu pomocou tapety, ale neviete, akú vybrať? S vliesovými tapetami, ktoré sú vhodné do každej obytnej miestnosti, krok vedľa neurobíte. Z nepreberného množstva vzorov a farieb si určite vyberiete a rozhodne oceníte ich jednoduchú aplikáciu aj údržbu. Pokiaľ do spálne hľadáte luxus a nevšednosť, vyskúšajte textilnú tapetu. Tá je vďaka svojmu zloženiu tým najlepším, čo si môžete dopriať. Vedeli ste, že sa jedná v podstate o najstarší druh nástennej dekorácie a pritom sa vyrábajú v mnohých moderných vzoroch?