Vianočný špeciál: Rady, nápady a DIY tipy na dekorácie

Vianočný špeciál: Rady, nápady a DIY tipy na dekorácie

Dominika Surovčíková, Michaela Kratochvílová, Simona Porubská

Každoročné obdobie plné svietiacich dekorácií, vianočných ozdôb a sviečok je tu. Pripravte sa na vianočné sviatky o kúsok viac ako minulý rok. Vianočný špeciál prevoňaný škoricou a koláčikmi na vás čaká.

Vianoce sú sviatky radosti, pokoja a rodinnej pohody. Ich korene siahajú až do dávnych časov oslavy Slnka, príchodu Ježiša a vychádzajú z tradície kresťanstva. V každej domácnosti nesmie chýbať vianočný stromček, vianočná výzdoba a dekorácia, štedrovečerný stôl nielen s kaprom, sladkými koláčmi, oplátkami s medom alebo aj vianočným svietnikom na stôl

Zvyky sa líšia od rodiny k rodine, no základ je rovnaký. 

Mestá, dediny, domy a bytovky sú vysvietené a odeté do vianočnej výzdoby. Súčasťou tradícií bývajú aj vianočné trhy s typickými výrobkami od remeselníkov. 

V ideálnom svete sú Vianoce sviatky obdobím, kedy všade vládne dobrá nálada a rodina je pokope. Každý z nás však veľmi dobre vie, že v realite to častokrát býva úplne inak. Stres, zhony a túžba po dokonalosti vedia vytvoriť riadnu vrásku na čele. 


Čo keby sme si vianočné sviatky užili naozaj pohodovo?

1) Vianočné sviatky a advent

Vianočné sviatky u nás začínajú adventom, ktorý vznikol vďaka rímskokatolíckej cirkvi. Počas prvého adventného týždňa sa vo väčšine rodinách oslavuje aj Deň sv. Mikuláša. Cez noc z 5. na 6. decembra nosí deťom sladkosti. Mikuláš však nechodí len tak pre nič za nič. Prekvapenie prinesie vždy len do vyčistenej topánky na okne alebo pri dverách.

Adventný čas

Tento rok u nás advent štartuje v nedeľu 29. novembera a potrvá do štvrtka, teda do 24. decembra.

Vianočné prípravy štartujú počas adventu. Slovo vychádza z latinského “adventus” príchod. Kresťania začiatok sviatkov spájajú s narodením Ježiša, a to štyri týždne pred Vianocami prvou decembrovou nedeľou. 

Štart duchovnej prípravy a pokánia pred veľkolepými vianočnými oslavami je spojený aj s pôstom - vynechaním mäsa a zábavy či svadieb.

Stručná história adventu

Počiatky adventu siahajú do 4. storočia a oblasti Galie a Španielska. Počet adventných nedieľ sa pohyboval od 2 do 6 týždňov. 

Predvianočnú prípravu oslavovali aj Rimania za vlády pápeža Leva I. Veľkého (440-461). Do Európy prichádza počas vlády Karola Veľkého a nahrádza oslavy zimného slnovratu.

Adventný čas je typický niekoľkými symbolmi.

DIY: Ako doma vyrobiť adventný veniec doma? 

Veniec vznikol v roku 1860, keď si hamburský duchovný vo svojom dome umiestnil veľký čečinový veniec. Každý deň naňho uchytil jednu sviečku, pričom tie nedeľnejšie boli väčšie a výraznejšie ako ostatné.

Adventný veniec kúpite pred sviatkami takmer všade alebo si ho môžete pokojne vyrobiť. Potrebujete len ihličie, ozdoby a 4 adventné sviečky na 4 adventné týždne.

Ako s výrobou adventného venca začať?

Vytvoriť doma adventný veniec je len o nápade, fantázii a v neposlednom rade aj o praxi. Nebojte sa,  proces výroby je ľahký a určite ho zvládnete.

Čo budete potrebovať:

 • korpus (slámový, polystyrenový) s priemerom cca 25 cm
 • viazací drôt  (ideálne zelený)
 • čačinu
 • záhradnícke nožnice
 • kliešte - štípačky
 • lepiacu pištoľ
 • ozdoby podľa preferencií

Najprv nastrihajte alebo narežte vetvičky s dĺžkou 10-12 cm. Kratšie vetvy sa zle uchytávajú na korpus a vypadávajú. Pri príprave ich rovno rozdeľte podľa podobnosti.

Vezmite drôt a zapichnite ho dozadu venca a jeden až dvakrát pevne oviňte okolo korpusu. Vyberte vetvičky a obaľte korpus zo všetkých strán čečinou. Zkontrolujte, či je umiestnená všade tak, aby nebolo vidieť korpus.

Ihličie jednou rukou pridržte a druhou omotajte jeden až dvakrát drôtom. Aby sa vám koniec venca podarilo pekne “uzavrieť”, musíte čečinu, ktorú ste motali ako prvú, prichytiť a konce motaných vetvičiek umiestniť poď ňu. 

Až budete mať korpus hotový, postriekajte vetvičky leskom na izbové kvety. Teraz nasleduje zdobenie venca podľa vlastného vkusu.

Na veniec umiestnite sviečky, ktoré sú jeho dominantou. Až na základe ich rozloženia, by ste mali zdobiť ďalej. 

Čo všetko využijete?


 • polystyrenové gule
 • šišky
 • plátky sušených citrusov
 • škoricu
 • adventné sviečky (tie nesmú chýbať)
 • stuhy
 • slámové ozdoby. 


Adventný kalendár

Nápad zaviesť adventný kalendár vznikol v 19. storočí a to najmä kvôli radosti detí. Krátili si tak čas príchod Vianoc.

Na tento rok si vyberte zaujímavý adventný kalendár, ktorý ocení celý vaša rodina.Na trhu nájdete detské adventné kalendáre, ale aj tie závesné na stenu. Vyberte si z cenovo výhodých alebo luxusných adventných kalendárov, ktorými krásne dotvoríte vianočnú atmosféru.

Dôležité vianočné sviatky

Počas adventu - teda od 30.11. do 6.1. máme v kalendári hneď niekoľko dôležitých dní:


 • 30. novembra - sv. Ondrej:  tradíciou bolo, že sa slobodné dievčatá pýtali, či sa o rok vydajú, varili sa halušky, hrabalo sa dno potokov a počúval sa štekot psov
 • 4. decembra - sv. Barbora: dievčatá trhali vetvičky zo stromov a čakali, či do Vianoc rozkvitnú - to bolo znamenie, že sa do roka vydajú
 • 6. decembra - sv. Mikuláš: Mikuláš bol skutočný človek, ktorý sa narodil do zámožnej rodiny v roku 250 a celý svoj majetok rozdal chudobným
 • 13. decembra -  Lucia:  Lucia bola najväčšia čarodejnica, ktorá prežila upálenie, večer pred 13.12. ľudia jedli cesnak, ktorý ich chránil pred zlými duchmi a namočenou vetvičkou do svätenej vody kropili celý dom
 • 24. – 26. decembra - Vianoce: a teda najdôležitejšie dni medzi adventom a Novým rokom, počas Vianoc sa oslavuje Kristovo narodenie (predtým vítanie znovuzrodeného slnka) 3
 • 31. decembra - Silvester: koniec starého a začiatok nového, počas večera sa ďakuje za staré a prosí o nové
 • 6. januára - Traja králi: koniec vianočných sviatok, chlapci sa prezliekali za troch kráľov, koledovali po domoch, za čo dostali koláče a peniaze


Štedrovečerné tradície a zvyky

Vianočná atmosféra teda panuje v našich končinách a najmä v kresťanských rodinách hneď od začiatku decembra. 

Ako vianočné tradície boli typické pre Štedrý deň v minulosti?

Vianočné pečivo muselo byť ešte pred svitaním upečené, pretože sa ponúkalo vinšovníkom a koledníkom. Muži splietali novospradenú šnúru, aby sa počas nasledujúceho roka darilo ich statku. Ženy rozsypali popol z pece okolo stromov, aby bola dobrá úroda. 

Štedrý večer 24. december

Vianočných zvykov je naozaj veľa a každý región či rodina ich prispôsobili vlastným tradíciám.

Čo je typické pre Vianoce u každého?

 • cez deň sa drží pôst
 • večera je bohatá, má niekoľko chodov a nesmú chýbať ani koláče
 • často sa prestiera jedno miesto naviac pre putovníka
 • šupiny z kapra alebo peniaze sa vkladajú pod obrus, nech je každý bohatý
 • krájanie jablka - ak je v jeho strede hviezdička, ďalší rok bude celá rodin zdravá
 • rozdávanie darčekov
 • vianočné rozprávky a koledy
 • polnočná omša

Dôležité sú aj vianočné darčeky, ktoré deťom prináša Ježiško. Bežnou tradíciou je, že najmladší po večeri opustia miestnosť. Ježiško prichádza len vtedy, ak tam nie sú. Hneď ako vybalí darčeky pod stromček, zazvoní zvončekom a odíde. A potom nasleduje otváranie prekvapení a spoločné chvíle.

Atmosféra Vianoc pokračuje aj ďalší deň - 25.12. Boží hod.

Božie narodenie 25. december

Prvý sviatok vianočný je najväčším kresťanským sviatkom, počas ktorého sa už vo 4. storočí oslovoval deň znovuzrodenia Slnka. V posledných rokoch si pripomíname narodenie Krista. 

Podľa povier má dôležitý význam voda, ktorou ľudia kropili dom, umývali sa v nej, vkladali do nej jablko alebo groš. Počas 25.12. sa nesmelo chodiť na návštevy, zametať, variť, dokonca častokrát ani postieľať. 

Božie hody sú vianočným sviatkom pokoja a pohody. Tento deň si dajte stopercentný oddych. Nepracujte ani nevarte. Jednoducho si ešte vychutnajte dozvuk štedrého dňa a čas so svojou rodinou.

Svätý Štefan 26.december 

Na druhý sviatok vianočný sú na Slovensku typické zábavy. Tento deň pripomína mučeníka Štefana, ktorý bol jedným z diakonov. V roku ho 33 ukameňovali za rúhanie v Jeruzaleme. Stal sa tak prvým kresťanským mučeníkom.

Dnes si jeho spomienku pripomíname pozitívne. Na Štefana sa všetci bavia, radujú, pijú a jedia. 

Vianočné trhy

Atmosféru Vianoc ešte podčiarkujú vianočné trhy, ktoré sa konajú počas adventu. Väčšinou na nich nájdete stánky s jedlom a tradičnými pochutinami, nápojmi, sladkosťami, no aj typickými remeselnými výrobkami. 

Pôvodne adventné trhy vznikli v Nemecku a Rakúsku, dokonca tie viedenské sa konali už v roku 1294. 

2) Ozdobené vianočné stromčeky

Vianočné stromčeky k nám prišli okolo 19. storočia z Nemecka. Pre slovenské stromčeky na Vianoce sú typické farebné svetlá, vianočné gule a ozdoby s nábožensku tématikou alebo cukrovinky. 

Nezáleží na tom, či ste si vybrali živý alebo umelý vianočný stromček. Ak dbáte na ekologické hľadisko, ideálny je stromček žiadny ( :) ), prípadne v kvetináči, ktorý neskôr použijete v záhrade. 

Pokiaľ ste sa však rozhodli pre luxusný umelý vianočný stromček, určite vám vydrží roky. Menej náročných postačí lacný stromček.

9 zásad, ako ozdobiť vianočný stromček


Náš tip: Ak chcete tento rok niečo netradičné, kúpte si biely vianočný stromček, na ktorom farebné ozdoby ešte viac vyniknú. Alebo ozdobte zelený umelý stromček v stojane netradičnými bielymi drevenými ozdobami na stromček


Galéria: Ako kombinovať farby a ozdoby na vianočnom stromčeku

Ste presýtení typickou vianočnou kombináciou červenej a zelenej farby všade okolo vás? 

Máme pre vás tipy, vďaka ktorým sa vyhnete stereotypom. Pozrite si našu galériu vianočných stromčekov.

Rozhodnite sa pre jemnejšiu kombináciu bieleho stromčeka s farebnými alebo zlatými svetlami

V takmer každej obývačke sa pekne vyníma aj spojenie odtieňov modrej a bielej. Ide síce o trocha menej tradičnú kombináciu, no ak vás klasika nebaví, tento nápad určite oceníte. 

Rovnako sviežim a menej prečačkaným dojmov pôsobia biele girlandy a reťaze s vianočnými guľami v zlatých alebo trebárs aj medených odtieňoch.

Naším ďalším tipom je kombinovanie troch a viacerých farieb. Nebojte sa experimentovať napríkla takto: tyrkysovými ozdobami na stromček a fialová a strieborná na zelenom vianočnom stromček vyzerá naozaj skvelo. Prevšetky nežné duše zasa odporúčame voliť ružové vianočné ozdoby na stromček.

Ak neradi experimentujte, zvoľte typicky vianočné farby - zlatú, červenú a zelenú. 

DIY: Výroba vianočného stromčeka

Pokiaľ vám záleží na životnom prostredí, nie ste vyznávačom tradícií alebo máte kreatívneho ducha, svoj vianočný stromček si môžete sami vyrobiť. 

Pýtate z čoho stromček vyrobiť?

Zvládnete to takmer zo všetkého. Zapojte fantáziu a skúste:


 • nalámané drievka
 • zelené krabičky od vajíčok
 • farebné rolky z toaletného papiera
 • pospájané vianočné gule
 • rebrík
 • stojan na foťák
 • staršie notedy/knihy


Návod na výrobu malého vianočného stromčeka

Vyššie sme nechali voľnú cestu vašej kreativite. V tejto časti článku sme pre vás pripravili konkrétny návod, ako vyrobiť malý vianočný stromček. Ten poslúži ako dekorácia a pre menej náročných aj milá náhrada živého či umelého stromu. 

Do výroby vianočných ozdôb a dekorácií určite zapojte aj svoje deti. Obohatia vás ďalšími kreatívnymi nápadmi a nekonečnou detskou fantáziou. 

Pripravte si: 

 • polystyrénový kužeľ
 • obojstrannú lepiacu pásku
 • špagát/bavlnenú šnúrku
 • špendlíky
 • mašle alebo čokoľvek iné

Kužeľ oblepte obojstrannou lepiacou páskou. Začnite lepiť zdola hore, teda od širšej časti. Po nalepení odstráňte ochrannú vrstvu pásky.

Vezmite špagát alebo farebnú šnúrku a obmotajte ho okolo kužeľa. Lepiaca páska šnúrku dostatočne prichytí, takže nemusíte používať lepidlo. Výroba vianočného stromčeka je preto bezpečená aj pre deti. 

Na výzdobu stromčeka použite špendlíky s farebnými hlavičkami alebo niečo iné, čo zapichnete, či inak pripevníte k polysterénu. 

3) Vianočné jedlá, ktoré u vás nesmú chýbať

Štedrovečerná večera je zrejme tou najdôležitejšou v roku. Pre niektorých aj najväčšou radosťou :))

Názov vianočnej večere je odvodený od slova štedrý a takou aj skutočne je. Celý deň sa varí, pečie, chystá a zdobí. Večeru tvorí niekoľko chodov, ktoré sa líšia od rodiny, no vianočná atmosféra a hojnosť sú spoločnou črtou v každom dome.

Aké sú typické vianočné jedlá pre Slovákov?

 • kapustnica
 • zemiakový šalát
 • podkovičky z kapra
 • oplátky s medom
 • vanilkové rožteky, linecké koláčiky a ďalšie sladké dobroty

Vianočné jedlá všetci prispôsobujú svojim zvykom. Niektorí majú po kapustnice, rybe a sladkostiach ešte jednu typicky slovenskú večeru (napr. pirohy) a ďalší počas Štedrého večera popíjajú vianočný punč. 

4) Nápady na vianočné dekorácie a ozdoby

Výroba vianočných ozdôb je skvelým spôsobom, ktorý rozžiari váš domov kreatívnymi doplnkami. Okrem toho, pri vyrábaní si užijete množstvo zábavy a do procesu môžete zapojiť kľudne aj celú rodinu. 

Prečo by ste mali DIY dekorácie zvážiť aj vy? 

 1. Jednoduchý a lacný spôsob ako si ozdobiť váš domov. 
 2. Hand-made aktivity zvyšujú kreativitu.
 3. Zábavná možnosť ako tráviť čas s rodinou alebo priateľmi.
 4. Ručne vyrábané dekorácie sú originálnymi kúskami, ktorými sa budete pýšiť iba vy.

Pred výrobou vianočných dekorácií zvážte, kam ozdoby umiestnite. Pokiaľ sa chystáte dekorovať interiér bytu, experimentujte s rôznymi materiálmi a spôsobom výroby. Ak však chcete ozdobiť balkón alebo záhradu, vyberte si dekorácie, ktoré budú odolné aj voči nepriaznivým podmienkam počasia, ako je sneh, zima alebo silný dážď. 

Nemáte s hand-made ešte žiadne skúsenosti? 

Nevadí! 

Výroba vianočných dekorácií nie je určená iba pre zdatných domácich kutilov. Raz-dva ich zvládnu aj začiatočníci. Nepotrebujete žiadne zložité náradie ani zvláštne schopnosti a zručnosti, stačí, ak budete mať po ruke toto:

 • materiál podľa potreby (papier, látka, drevo …)
 • nožnice 
 • lepidlo
 • ihla a niť
 • vianočná nálada


DIY: Výroba vianočných ikebán na stôl

Vianočné ikebany sú tradičné japonské kvetinové výzdoby. Pozostávajú z typických symbolov Vianoc, ktoré majú svoj význam. Ikebana vyzerá uprostred vianočného stola skvelo a vyzdobiť ju môžete podľa svojho gusta. 

Základom môže byť čečina, zlatá a strieborná tráva alebo Poinsettia, známa aj ako Vianočná ruža. Ďalšie zdobenie závisí od celkového štýlu izby a vašej fantázie a kreativity: 

 • hviezdy zasadené v ikebane predstavujú radostnú novinu a zázraky
 • sviečky prinášajú svetlo a nádej v období smútku a temnoty
 • orechy a šišky symbolizujú hojnosť a plodnosť
 • perníkové ozdoby
 • škorica

DIY: Vianočné menovky na darčeky

Rozdávanie darov je jedna z najkrajších častí vianočných dní. Označte každý darček tematickou menovkou, ktorá balíčky rozdelí a krásne doplní originálne balenie. 

Výroba vianočných menoviek je veľmi jednoduchá. Môžete si vytlačiť online šablónu alebo vytvoriť vlastný, osobný dizajn. 

Náš tip: Na menovky napíšte mená členov rodiny a doplňte nejakú zábavnú postavičku či obrázok, alebo ich odzobte trblietkami, vianočnými samolepkami a vločkami.

DIY: Výroba vianočných postavičiek 

 • Škriatkovia - sú milou dekoráciou, ktorú môžete umiestniť na policu do obývačky alebo na botník do chodby. Ich výhodou je, že sa dajú používať celoročne a ak budete mať chuť dekorácie obmeniť, poslúžia ako hračka pre deti. Vianoční škriatkovia sa vyrábajú z vlny, z papiera alebo z látky. 
 • Anjeliky - sú už odjakživa symbolom Vianoc. Vyrobte jednoduchú klasickú bielu siluetu z papiera, hliny alebo z látky. Vo vašej izbe sa budú krásne vynímať aj zdobenejší anjelikovia, ktorí radostne hlásajú príchod Vianoc. 

Vianočných anjelov rôznych farieb a veľkostí umiestnite na štedrovečerný stôl, na okennú parapetu alebo zaveste na stromček. 

Ako vyrobiť vianočne dekorácie a ozdoby doma?

Vyrobte si podľa našich jednoduchých návodov dekorácie, ktoré zvládnete ľavou zadnou, aj keď nie ste manuálne príliš zručný. 

Háčkované vianočné dekorácie a ozdoby

Vianočná výzdoba sa nezaobíde bez háčkovaných dekorácií, ktoré perfektne dotvoria atmosféru. Vyberte si, čo chcete uháčkovať a kam ozdoby umiestnite. 

Doj chodby umiestnite visiace srdiečka, zvončeky alebo anjelikov. Stôl prestretý na štedrú večeru ozvláštnite háčkovaným obrusom s jednoduchým vzorom sviečky alebo motívom vianočného stromčeka. 

Šité vianočné doplnky a ozdoby

Šité vianočné dekorácie sú skvelým spôsobom ako ozdobiť vianočný stromček, štedrovečerný stôl, či okennú parapetu. Sú vyrobené z látky a vyplnené mäkkou výplňou, najčastejšie vatou. 

Ich výhodou je, že sa nedajú rozbiť, preto ich môžete umiestniť aj na nebezpečnejšie miesta v dome, kde by vaše sklenené alebo hliníkové ozdoby neprežili. 

Ak máte obavy, či šitie zvládnete, máme pre vás skvelú správu. Na výrobu takýchto ozdôb nepotrebujete žiadnu vysokú školu ani hodiny za šijacím strojom. 

Na jednoduchšie varianty vám postačí:

 • ihla
 • niť
 • nožnice

Pripravte sa však na precíznu robotu a zdĺhavejší proces výroby. 

Ušiť si môžete napríklad malé vankúšiky v tvare stromčeka, hviezdy alebo srdiečka z látky v zelenej a červenej farbe. 

Striekané a maľované vianočné dekorácie 

Vianočné dekorácie vyrobené za pomoci farby sú jednoduchou a rýchlou alternatívou, ktorá sa hodí naozaj kamkoľvek. Vsaďte na zlatú, striebornú, červenú a zelenú klasiku. 

Zafarbiť môžete vetvičky z ihličnatých stromov alebo šišky. Veľmi pekne vyniknú aj umelé kvety, ktoré takisto dostanú vďaka novej farbe sviatočný odev. 

5) Vianočné doplnky a dekorácie podľa materiálu

Výber materiálu závisí najmä od toho, kde budú dekorácie umiestnené. Ak máte doma malé deti alebo domáce zvieratá, postavte rozbitné ozdoby na bezpečné miesto.

Hľadáte výzdobu do exteriéru? 

Zabudnite na papier a látku. Zvoľte prírodné alebo plastové vianočné dekorácie, ktoré sa nepoškodia ani prvým napadnutým snehom.

Najpoužívanejšie materiály na výrobu vianočných ozdôb nájdete nižšie. 

Vianočné dekorácie “na prírodno”

Naturálny šmrnc tohtoročným Vianociam okamžite dodáte vďaka pomocníkom, ktorých nájdete v lese alebo na záhrade. Perfektne vám poslúži:

Vďaka farbám určeným na univerzálne materiály sa akákoľvek bežná vec zmení na štýlové vianočné dekorácie, z ktorých návšteva nespustí oči. 

K celkovej atmosfére pridajte škandinávsky nábytok a živý stromček a naturálny look je na svete. 

Vianočné dekorácie a ozdoby z látky

Aj vám doma trčia nevyužité kusy látky alebo chcete nejako zúžitkovať vaše obľúbené tričko, na ktorom sa objavila nevyčistiteľná škvrna či dierka? 

Vyrobte si DIY vianočné dekorácie z látky! 

Látkové dekorácie sú zábavným spôsobom ako si spríjemniť dlhé zimné večery a oprášiť základné zručnosti šitia. Ozdoby z textilu si môžete napasovať presne podľa seba - farba, veľkosť a tvar závisí len od vášho vkusu a nápadu. 

Vianočné dekorácie a ozdoby z papiera

Papierová vianočná výzdoba je tento rok hitom. Jednoduchý a rýchly spôsob výroby je vhodný aj pre deti, ktoré sa pri vystrihovaní z papiera poriadne zabavia. Vyberte si farebný alebo biely papier, ktorý kreatívne nafarbia vaše ratolesti. 

Použiť môžete aj staré noviny alebo nepotrebné zošity. Z papiera sa dajú vyrobiť napríklad vločky, ktoré nalepíte na okno alebo na skriňu. Veľmi obľúbené sú aj papierové vianočné gule na stromček alebo na poličku do obývačky.

Vianočné dekorácie a ozdoby zo skla  

Staré sklenené fľaše, vázy, zaváraninové poháre alebo misky zo skla, alebo aj staré sklenené gule na vianočné stromček, ktoré už nechcete - to všetko vám môže poslúžiť ako dekorácia do bytu. 

Stačí popustiť uzdu fantázie a kreatívny nápad je na svete. 

Na sklenené výrobky môžete namaľovať zimnú krajinu alebo abstraktné tvary a vzory. Do pohárov, fliaš a misiek môžete uložiť salanky, cukríky, lízatká či iné vianočné dobroty. 

6) Vianočné doplnky a dekorácie podľa umiestnenia

Ako vyzdobiť interiér domu na Vianoce?

Doma si môžete dovoliť naozaj čokoľvek: 

 • roztomilé sošky anjelikov
 • snehové vločky
 • tematické Betlehemy
 • cinkavé zvončeky

Vašej fantázii sa medze nekladú. Úplným základom je však vianočný stromček, ktorý môžete umiestniť do obývačky, jedálne alebo spálne.

Tipy na vianočnú výzdobu balkóna 

Vyzdobený balkón už z diaľky hlási, že obyvatelia domu si užívajú vianočnú atmosféru naplno. 

Otvorený, ale aj uzavretý balkón oživte vianočnými svetlami rôznych farieb a tvarov. Vyberte si svetelné cencúle alebo blikajúce svetlá vo viacerých odtieňoch. Pred kúpov osvetlenia sa však uistite, že sú svetlá určené aj na vonkajšie použitie. 

Akú dekoráciu použiť na okno počas Vianoc?

Vyzdobené okno dekoráciami, podobne ako balkón, priťahuje pohľady už z diaľky. Ozvláštnite ho svetelnou reťazou alebo papierovými vločkami. Dôležitý je najmä výber farby, ktorý by mal korešpondovať s dekoráciami v miestnosti. 

Zaujímavou alternatívou je aj vianočný veniec, ktorý na okno prilepíte obojstrannou lepiacou páskou alebo ho zavesíte priamo na kľučku okna. Veniec ozdobte mesiacom a hviezdami, ktoré sú takisto symbolom Vianoc. 

Ak sa vám tieto ozdoby zdajú príliš klišé, použite na výrobu venca prírodné materiály, ako sú šišky a sušené ovocie.

Vianočné dvere

Výzdoba na dverách vytvorí hrejivú a príjemnú náladu už pri vstupe do domu alebo bytu. Skrášlite ich čečinovým vencom, ktorý sa nedá zastrašiť ani snehom a chladom. Skvele vám poslúžia aj vianočný anjeli alebo škriatkovia z odolného materiálu, ktorých môžete rovnako zavesiť na dvere. 

Ako vyzdobiť záhradu na Vianoce? 

Vytvorte si v záhrade rozprávkovú vianočnú krajinu, v ktorej si zabambušený pod dekou vychutnáte kávu alebo horúcu čokoládu. 

Základom záhradnej výzdoby je osvetlenie. Vneste do záhrady pocit tepla a pokoja za pomoci zlatých svetelných reťazí alebo vsaďte na tematické sviečky v tvare cencúľov. Svetlami môžete ozdobiť aj stromy a kríky. 

Veľkým hitom sú aj svetelné postavičky - soby, Santa Claus alebo snehuliaci, ktorých môžete umiestniť v blízkosti dverí. 

Pridajte prírodné vence, snehuliakov vytvorených z dreva a červené mašle, ktoré dotvárajú symboliku Vianoc. Ozdobte pokojne aj plot alebo rebrík, na ktorý zavesíte farebné vianočné gule.

7) Tvoríme na Vianoce s deťmi

Vianoce sú hlavne o trávení času s rodinou. Zapojte do výroby dekorácií aj svoje deti. Tí najmenší vždy disponujú tou najväčšou dávkou kreativity, preto nechajte pracovať aj ich fantáziu. Uvarte horúce kakavko, naplňte misku vianočnými sladkosťami a tvorenie ozdôb sa môže začať!

Vybrať si môžete akýkoľvek materiál a spôsob. Obľúbený je napríklad papier, z ktorého sa dajú vytvoriť vianočné dekorácie od výmyslu sveta. Vyskúšajte náš tip na papierové gule, ktoré si zamilujú deti všetkých vekových kategórií. 

Na výrobu budete potrebovať: 

 • biely alebo farebný papier A4
 • drôtik
 • nožnice a lepidlo
 • korálky

Papier nastriháte na 1,7 cm široké pásy. Na vianočnú guľu budete potrebovať 6 pásov. Na oboch okrajoch papierov urobíte dierku a nastrihané pásy prevlečiete z oboch strán na drôtika s korálkou. 

Koniec zafixujete lepidlom a pásy rozložíte tak, aby vám vytvorili gulu. Na vrch drôtika dáte takisto korálku a urobíte háčik. Túto jednoduchú vianočnú ozdobu si môžete zavesiť na stromček alebo na okno.

Vianočné ozdoby a dekorácie z cestovín

Tvorte so svojimi ratolesťami dekorácie a ozdoby zo surovín, ktoré máte vždy doma - z cestovín!

Ak vás slamené doplnky omzreli a hľadáte niečo nové, neokukané, ideálne doplnky, ktoré zvládnete vyrobiť aj s deťmi, cestovinové vianočné ozdoby sú jasnou voľbou. Najprv si ujasnite, čo chcete vyrobiť. 

Doplnku následne prispôsobite aj tvar cestovín. Využite môžete:

 • makkaroni - široké cestovinové rúry
 • fiori – kvetinky
 • penne - široké rúry
 • farfalle - mašličky
 • fusilly - vretená

Potom je už postup jednoduchý. 

Ak ste si už vybrali určitý druh cestovín alebo kombináciu viacerých, jednotlivé kúsky lepte k sebe pomocou lepiacej pištole. Cestoviny nalepte na plastový pohárik na sekt, ktorý využijete ako podstavec a vytvoríte tak vianočný stromček. 

Z polysterenového kruhu zasa pomocou cestovín vykúzlite veniec. 

Na záver môžete výrobky nafarbiť alebo nastriekať farbou a pre dlhšiu životnosť použite lak. Cestovinové stromčeky a vence doplňte ďalšími dekoráciami v podobe mašliečiek alebo iných vianočných ozdôb.

8) Ako má vyzerať vianočný stôl?

Pekných obedov a chutných večerí môžete mať pri stole mnoho. Štedrovečerná večera však musí byť o chlp výnimočnejšia ako bežné tie slavnostné. 

Ide o večer, kedy pri stole sedí celá rodina. Spoločne zakončíte dlhé dni a týždne príprav práve v tento večer. Stres môže konečne opadnúť a je čas užiť si spoločné chvíli s tými najbližšími. 

Aby vaša štedrovečerná tabuľa bola naozaj výnimočná, inšpirujte sa vianočnými dekoráciami na stôl. Alebo si v ich neposlednom rade aj sami vyrobte. 

Výzdoba vianočného stolu

Pravidlom číslo jedna je mať živú rastlinu, bez ktorej by stol pôsobil prázdno. Kvet v kvetináči, vianočná ruža, živé kvety s čačinou a doplnky sú pre ozdobenie stredu stola najlepšími kandidátmi. Zo živých kvetov si vyberajte medzi chryzantémou, fréziách, ľaliách alebo gerberách.

Samozrejmosťou by mal byť aj vianočný či adventný svietnik, prípadne adventné sviečky v kovovom alebo drevenom svietniku -  podľa toho, čo vášmu stolu svedčí viac.

Veľkú pozornosť venujte aj výberu prestierania, ktoré by malo byť slávnostnejšie než pri bežných obedoch. Vsaďte skôr na jednofarebné, decentnejšie kúsky.

Pri výbere konkrétnych druhov záleží na tom, ako bude vaša večera vyzerať. Nikdy na stôl nedávajte viac než 2 taniere naraz, to znamená maximálne plytký a hlboký tanier. Vzdialenosť od krajov stola by nemala presiahnuť 2–3 cm.

Príbory sa umiestňujú podľa časovej postupnosť jednotlivých chodov, na okraji budú tie, ktoré použijete ako prvé. Poháre sú nad špičkou noža. 

Čo sa týka dekorácii na vianočný stôl, voľte také materiály a farby, ktoré máte radi. Nemusí ísť len o červenobiele dekorácie. Môžete sa zamerať na prírodné materiály:

 • ihličie
 • prútie
 • slamu
 • sušené ovocie
 • včelí vosk
 • ľanové behúne či obrusy

Prestrite stôl do luxusu

Inšpirujte sa luxusnými vianočnými dekoráciami na stôl. K vianociam bezpochyby patria aj výraznejšie farby od červenej po zlatú a striebornú. Určite ich použite na prestieraní štedrovečerného stolu. Punc luxusu dodajú aj detaily ako strieborné kolieska na servítky, dekorácia na taniere, strieborné korienky, viacramenné sviečky. 

Vianoce na slame a vetvičkách

Nemenej skvelo vyzerá aj štedrovečerný, ktorý ozdobíte prírodnými materiálmi. Veľkou výhodou je aj fakt, že mnohé z nich si vyrobíte sami. Prípadne ich zoženiete za zlomok ceny a upravíte ich tak, aby vám vyhovovali po každej stránke. 

Ozdobte taniere voňavými vetvičkami a šiškami. Na obrúsky upevnite sušený pomaranč alebo škoricu. Do stredu stola umiestnite doma vyrobenú sviečku alebo prírodný adventný veniec.

Obrusy a prestieranie

V súčasnej dobe je používanie obrusov skôr raritou. Ničmenej pekne prestretý štedrovečerný stôl si vhodný kus textilu doslova žiada. 

Nemusí sa jednať priamo o obrus, veľkú parádu spraví aj behúň a prestieranie, ktoré zladíte s doplnkami tak, aby bol celkový dojem konzistentný. 

O poznanie elegantnejšie vyzerajú látkové servítky, ktoré naaranžuje na taniere s kúskami vetvičiek či imelom.

9) Vianočné vône, ktoré dotvoria atmosféru

Nezanedbávajte ani vianočné vône. Tú pravú vianočnú atmosféru vykúzlite pomocou aromalampy s vonnými olejmi s vôňou ihličia, škorice alebo perníkov. Typicky vianočná je aj purpura - zmes korenia a bylin. 

Vianočná purpura

Purpura sa vyznačuje príjemnou vôňou, ktorú docielite tým, že sa podložka alebo miska so zmesou zahreje. V žiadnom prípade nesmie horieť plameňom, mala by sa zahriať alebo maximálne mierne dymiť. 

Pokiaľ si plánujete purpuru vyrobiť sami doma, pamätajte, že by mala aspoň jeden až dva týždne nechať odležať. Ak začnete s dostatočným predstihom, máte na polovicu vyhrané! Stačí len dokúpiť sadu sušených prísad podľa vašich preferencií klinčeky, rozmarýn, šalvia, majoránky, bazalka, anýz, rasca, vres, harmanček, materinná dúška, meduňka. 

Ďalšou ingredienciou sú vonné oleje:

 • škoricový
 • mätový
 • mandľový
 • klinčekový
 • pomarančový

Následne zmes nasypte do igelitového sáčku alebo dobre uzatvárateľnej nádoby a pridajte vonný olej. Na jednu vrstvu byliniek 15-20 kvapiek. Nádobu zatvorte a nechajte odležať príslušnú dobu, aby sa aróma rovnomerne rozložila do všetkých časti byliniek.

Po 14 dňoch purpuru páľte na sklokeramickej doske na nízkej teplote alebo na železnom pláte sporáka. Umiestniť sa dá aj do aromalampy namiesto vonného oleja. Myslite však na bezpečnosť a použite alobal. 

Miestnosť prevonia aj purpura na podložke, ktorú položíte na kúrenie. Efekt však nebude natoľko výrazný.

Vianočné sviečky

Jednoduchším riešením sú tradičné vianočné sviečky. Skvelo vám prevoňajú domov a zároveň navodia príjemnú atmosféru. Vyberte si klasické alebo aj odvážnejšie kombinácie. 

Trendom sú napríklad vône karamelu, jabĺk a škorice. Niektorí výrobci majú aj všehovoriace názvy, ak im dáte šancu, bude váš byt voniať ako Christmas Eve, Christmas At The Beach, Winter Glow, Snow in Glow. 

Ako vyrobiť prírodnú vianočnú sviečku? 

Voňavú sviečku si vyrobte aj doma. Je skvelá aj ako vianočný darček. 

Čo budete potrebovať:

 • včelí či sojový vosk
 • farbu do sviečok
 • knot a pliešok
 • špajle
 • éterický olej
 • nádobu (pohár alebo formu)
 • korenie alebo iné prírodniny na dekoráciu 

Vosk rozpusťte vo vodnom kúpeli a namočte do ňho odstrihnutý knot, ktorý aj s rezervou odpovedá výške nádoby, do ktorej vosk nalejete. Knot nechajte zaschnúť na kúsku alobalu.

V nádobe s voskom rozpuťte farbivo, pridajte pár kvapiek éterického oleja a zafarbite vosk zmesou korenia - kurkuma, škorica.

Knot prevlečte cez očko na pliešku. Pliešok namočte do vosku a prilepte na dno nádoby. Ak chcete zabrániť tomu, aby sa knot pri zalievaní nádoby vo vosku utopil, priviažte ho na špajlu. 

Na dno nádoby dajte korenie a iné prírodniny a potom opatre lejte pripravený vosk. Sviečku nechajte stuhnúť. Pokiaľ ste si vybrali formu zo silikónu, aby bola sviečka bez nádoby, ozdobte ju lepiacou pištoľou.

Super budú vyzerať aj nalepené škorice po obvode mriežky.

10) Vianočné darčeky a ako ich vybrať  

Vybrať ten najlepší vianočný darčeky pre svojich blízkych býva každoročným tažkým orieškom. Dá sa však rozlúsknuť aj ľahko. Vždy totiž zaberie, ak milovanému človeku, darujete zážitok - relax, adrenalín, vouchery do reštaurácií, masáž. 

Domáce pochutiny sú rovnako nevšedným darčekom, ktorý darujete od sdrca a dokonca ho konkrétne vyrobíte na mieru pre danú osobu. 

Skúsiť môžete aj výrobu mydla, sviečok, syrov, džemov v štýlových dózach.