Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Trend 2017: Zdravý spánok

Trendy tohto roka velia jasne - viac prírody, zdravia a prirodzenosti. A čo je viac prirodzené a zdravé ako kvalitný spánok? K nemu ale nepatrí žiadny z tých všetkých zlozvykov, ktoré pred spaním robievame. Poďme v roku 2017 spať poriadne!

Tento rok nebude trendy len jablkovo či avokádovo zelená farba, ale aj cestovanie do severských krajín, nomádsky spôsob života v karavane, mikiny, drony, DIY a spánok. O poslednej menovanej položke hovoríme celkom často, akonáhle totiž máme pohodlne uľahnúť do perín, začína nám to v hlave šrotovať na plné obrátky - mozog spracováva informácie z celého dňa a dokonca sa pripravuje na deň nasledujúci. Poďme to v roku 2017 zmeniť!

Aby sa nám dobre spalo, je potreba zabudnúť na všetky starosti a pred spaním spálňu poriadne vyvetrať

Toto ku zdravému spánku nepatrí

Ak hneď po uľahnutí rekapitulujete celý deň, môže to vyzerať napríklad takto: ranný stres nad nedojedenými raňajkami detí, útek do škôlky, šéf zase videl, že prichádzate do práce neskoro, váš "najobľúbenejší" kolega vracia dve úlohy na prepracovanie, manžel hlási víkendovú návštevu svokry a posledný klinček vám zasadil pohľad do žiackej knižky. Niekedy vás prepadajú jednotlivé rýchle pripomienky, inokedy vás myšlienky konštantne plazivo obťažujú. Oba scenáre končia rovnako: nevyspíme sa a druhý deň sme nepoužiteľní.

Choďte spať v rovnaký čas

A v rovnakú hodinu tiež vstávajte. Pravidelný spánkový režim bude chcieť trochu cviku a mierne úpravy v režime rodiny, ale všetko sa vám vráti na energii a sile. Ak chcete naozaj dobre spať, skúste načúvať svojim vnútorným hodinám a spánkový režim s nimi zladiť.

Vyberte si budík:

Tma, ticho a chlad

Optimálne podmienky pre zdravý spánok tvoria kvalitné žalúzie, rolety či závesy, cez ktoré vás nebude rušiť život ulice, a tichá miestnosť, v ktorej nie je prekúrené, ale zároveň sa tu netrasiete zimou. Svetlo a hluk sú rušivé elementy číslo jedna, preto poproste partnera, nech sa ide pozerať na detektívku do obývačky. A pred spaním nezabudnite poriadne vyvetrať!

Vyberte si záves:

Oddeľte denný režim od nočného

Ako malé dieťa ste sa síce naučili, že do postele chodíte vy aj vaše hračky, avšak v tridsiatich si so sebou do postele beriete mnohokrát nielen telefón, ale aj notebook. Študijné roky, kedy sa prakticky všetky činnosti odohrávali v posteli, teda učenie, obedovanie, káva so spolužiačkou aj párty, už máte za sebou. Dnes používajte posteľ len na spanie. E-maily vybavujte v pracovni, telefón nechajte na stole v kuchyni a televízor nepúšťajte cez prah spálne. Váš mozog si odpočinie a zvykne na správnu relaxáciu.

Relaxujte

Pred spaním je potreba na všetky resty zabudnúť. Ak stále len ťažko dokážete vypnúť a upokojiť sa, doprajte si horúci kúpeľ alebo napríklad desať minút jogy. Môžete tiež otvoriť knižku, ktorej prečítanie odkladáte až na dovolenku. Alebo si len sadnite do kresla a zhlboka dýchajte.

Vyberte si lampičku na čítanie:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom